Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (66)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Irip eu am avut probleme cu caldura toata sarcina. Dar cum sunt de 2 saptamani in spital o sa ma topesc precum untul pana ajung acasa. Exista aer conditionat in salon dar nu am primit inca telecomanda. Am auzit pe aici pe holuri ca abea acum au inaintat cererea sa le predea in saloane.
Iar cu burta, da si eu de cate ori ma dau jos din pat mi se intareste dar apoi se mai relaxeasa.
Haideti fetelor ca mai avem putin si vin altele pe capul nostru

FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
33 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Si eu ma gandesc ca a inceput cam devreme caldura...am niroc ca am apartamentul pe vest si doar dupaamiaza vine soarele
Cat de mari sunt burticile voastre, a avut cineva curiozitatea sa masoare cu cm .
?


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

buan fetelor,
ce de postari

saleza, la ce spital esti?
eu am nascut la municipal,cezariana, si mi-au pus saculetul cu nisip pe burta de la operatie (pe la pranz) pana dimineata urmatoare parca

carucior am ABC design zoom, scoicile de masina sunt minunate, pana acum numai p ele le-am folosit (Desi fetele au 5+ luni), abia azi le-am trimis cu scaunele carutului, dar pisoiul meu cel mic se cam pierdea prin scaun
scoicile pot fi folosite si ca balansoar; ceea ce e minunat cand mai plang, pe pui in ele si le legani si adorm
daca-l luati de la baby expo, primiti cam 20-25% discount si toate accesoriile (plasa insecte, adaptoare scoici, umbrelute, pelerina de plaoie)
landouri zic eu ca nu trebuie, puteti folosi scoicile de la 0+ luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

anna_a, chiar ma gandeam ca nu ai mai intrat..ce fac fetele? tu in timpul sarcinii ai avut probleme cu colul sau cu contractiile?

28 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Anna multumesc mult ca ai scris de carucior, chiar ne gandeam ce accesorii tb luate, ma bucur ca scoicile sunt ok, chiar ma gandeam daca landourile merita sau nu.
Voi recoltati celule stem? La mine primul instinct e sa zic da, insa cu cat ma gandesc mai bine gasesc o gramada de contrargumente. M-ar ajuta sa stiu ce decizie ati luat


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui balanta_tm

irip, ce m-ai distrat cu hamul/sfoara

eu ieri dupamasa am indraznit sa ma spal pe cap, si cum aveam parul un pic incalcit (e lung si un pic ondulat si de la atata stat in pat se incalceste un pic, desi il strang), am stat sub dus mai mult ca de obicei. apoi m-am dus pe canapea in sufragerie sa ma pieptane sotul si am stat un pic in fund...jale! am inceput sa am cateva contractii (desi fix inainte de a ma baga sub dus imi facuse sotul nospa+scobutil), am luat gynipral mai repede decat ii venea randul in mod normal. seara am mai avut cateva contractii, iar noaptea la 1 jumate am simtit burta tare de doua ori consecutiv si am luat inca jumate de gynipral. apoi am adormit si vad ca m-am trezit fara contractii.
mi se pare groaznic ça am ajuns ca si un banal spalat pe cap sa devina un risc pt colul meu .

fetelor, va rog dezvoltati un pic ideea cu saculetii cu nisip. eu nu am auzit de asa ceva pana acum, asa ca nu stiu despre ce e vorba.
voi sunteti f norocoase ca sunteti in bucuresti. acolo medicii chiar se implica in sarcinile cu risc. la tm nu se implica. eu am venit de fiecare data cu idei si ei au acceptat.
chiar ii povesteam sotului de tine, salexa, si am ajuns amandoi la concluzia ca daca ai fi avut colul dilatat si scurtat la tm, astora li s-ar fi rupt si te-ar fi lasat sa nasti prematur...(ce paturi pe caramizi??? ce nospa+scobutil+diazepam???)


Eu si cumnata mea am nascut la Municipal, cu acelasi doctor, eu am avut parte de sticlele cu gheata pe burta (tim[ de cateva ore), iar ea de saculetii cu nisip si niste "masaj", nu i se contracta deloc uterul, ea a facut cezariana programata (fara contractii sau altceva), eu am facut cezariana la urgenta cu membranele rupte.
Tine si de "materialul" clientului.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui Brigit

Stai linistita ca si la bucuresti se merge tot pe buzunarit, mai ales cu gemeni tariful de obicei e dublu
Pt mine conteaza f mult relatia cu medicul si desi am abonament la o medicover cu supravegherea sarcinii incluse nu ma duc acolo. Mi se pare important sa ma vada un medic care imi stie povestea, a mai vazut bebeii. Acum daca vrei sa nasti cu herghelegiu mi se pare important sa va vedeti mai des decat la eco morfologice. El nu face eco de control?



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg


Si eu ca si tine am abonament la Medicover (platit de la munca),
insa am preferat sa merg la medicul cu care am reusit sa obtin sarcina, si care imi stia fetele de pe vremea cand erau foliculi.

Multe din ecografii le-am facut morfologii, ca sa fiu sigura ca e totul ok. Pan pe la 12 sapt au fost transvaginale, dupa acea doar pe abdomen, a contat si faptul ca aveau aparatura f buna, in afara de ecografii imi facea si control la masa, verifica mereu uterul si cerclajul.

Ma bucur ca am avut incredere in doctorul meu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

FETELOR de azi ne-a dat drumul la aerul conditionat in salon, asa da viata.
Sunt la Polizu internata.

Pooooop fetele!

FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
33 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Salexa ma bucur ca te racoresti in sfarsit, hai ca mai ai putin...

Balanta esti bine? nu ai mai postat, sper ca nu e nimic grav, ai disparut doar ca sa ne fie dor de tine, nu?.....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anabel, sunt bine, multumesc. azi n-am avut contractii; doar acuma, seara am avut vreo 3-4.
salexa, lasati aerul deschis si peste noapte?
ai o doctora beton! cum, necum, cu col deschis la 31 de sapt, te va duce la termen. sunt sigura.
amary, de cand te-ai epilat nu ne mai bagi in seama
brigit, eu talia nu mi-o masor, ca as pica in depresie

Mergi la inceput