Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (66)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Fetelor si eu am iesit buricul in afara rau de tot, iar culoarea pielii din zona lui este maro inchis. Dar nu ma doare deloc.Am si o dunga pe ijlocul burtii maro inchis rau.


FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
32 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Eu pt k ma ridic cu greu din pat, ma tot gandesc la diverse mijloace care sa ma ajute sa ma ridic. Acum ma gandeam k mi-ar trebui un ham sau o sfoara care sa vina cumva cred ca din tavan ( cred ca daca as trage mai tare s-ar prabusi peste noi). am o burta ca un pepene. nu stiu ce m-oi face daca mai creste mult. trec la cura

28 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, ce m-ai distrat cu hamul/sfoara

eu ieri dupamasa am indraznit sa ma spal pe cap, si cum aveam parul un pic incalcit (e lung si un pic ondulat si de la atata stat in pat se incalceste un pic, desi il strang), am stat sub dus mai mult ca de obicei. apoi m-am dus pe canapea in sufragerie sa ma pieptane sotul si am stat un pic in fund...jale! am inceput sa am cateva contractii (desi fix inainte de a ma baga sub dus imi facuse sotul nospa+scobutil), am luat gynipral mai repede decat ii venea randul in mod normal. seara am mai avut cateva contractii, iar noaptea la 1 jumate am simtit burta tare de doua ori consecutiv si am luat inca jumate de gynipral. apoi am adormit si vad ca m-am trezit fara contractii.
mi se pare groaznic ça am ajuns ca si un banal spalat pe cap sa devina un risc pt colul meu .

fetelor, va rog dezvoltati un pic ideea cu saculetii cu nisip. eu nu am auzit de asa ceva pana acum, asa ca nu stiu despre ce e vorba.
voi sunteti f norocoase ca sunteti in bucuresti. acolo medicii chiar se implica in sarcinile cu risc. la tm nu se implica. eu am venit de fiecare data cu idei si ei au acceptat.
chiar ii povesteam sotului de tine, salexa, si am ajuns amandoi la concluzia ca daca ai fi avut colul dilatat si scurtat la tm, astora li s-ar fi rupt si te-ar fi lasat sa nasti prematur...(ce paturi pe caramizi??? ce nospa+scobutil+diazepam???)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, oare nu ar fi ok sa iei gynipral o pastila la 8 ore? zic si eu...burtica ar fi mai relaxata... ti-am zis cum patesc eu, ca am uneori zile cand mi se intareste burtica toata ziua si apare cocoasa de camila cu scolioza si zile cand sunt mai rare...eu m-am tuns pana la umar caci transpir si oricum stau numai cu parul prins... in privinta saculetilor de nisip sa stii ca si eu am aflat ori de pe net ori de la prietenele care au nascut..nu exista pe niciun website al vreunui spital vreun protocol referitor la recuperarea de dupa sarcina ca sa stie femeia la ce sa se astepte. se pare ca dupa sarcina burtica "ramane" cu niste guguloaie, iar saculetii aia cu nisip permit retragerea lor. se pun la terapie intensiva, atat dupa nasterea naturala, cat si dupa cezariana..

28 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, m-am gandit si eu la un moment dat sa trec la 1 gynipral/8 ore dar mi-e teama ca se invata asa organismul si ca la un moment dat nu va mai reactiona .
despre par, eu degeaba ii tai din lungime in perioada asta, ca la mine problema cu incalcitul este in varful capului - acolo se fac ghemotoace. poate ma enervez si ma tund periuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

si eu am probleme cu parul se incurca mai tare de la stat...iau eu am un par drept si rar...chiar ma gandeam ca daca voi ramane insarcinata sa ma tund cheala dar acum nu prea mai am aceeasi parere...se nasc copii mei si vad o mama ciudata...sotul meu se tunde chel in fiecare vara cand are o luna de concediu....va inchipuiti sa vada doi parinti chei in cap.....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Sunteti haioase, pe cuvant!

Anabel, iti garantez ca la inceput nu o sa-i intereseze parul...ci ceva situat mult mai jos

Balanta, la capitolul par eram la fel, am un par sarmos, nu ondulat, dar atat de sarmos ca se usca in 4-5 ore fara foen. M-am invatat minte de la prima sarcina cand am avut parul lung, de-abia il spalam si mi se intarea burtica la baie. La 4 luni, tuns la urechi, stiam ce ma asteapta Si eu aman spalatul pe cap mereu, acum am inceput sa transpir si noaptea, sunt o DIVA, ce sa mai zic....
Nu stiu nimic de saculeti, mie mi-au pus sticle cu gheata pe operatie, avand burta asa mica, dupa o saptamana nu zici ca nascusem, s-a tras foarte repede...Am avut un soc oricum a doua zi cand am crezut ca nasc din nou, dar era uterul care se strangea...Daca ma durea asa dupa ce-am facut un copil de 2kg, acum nici nu vreau sa ma gandesc...Droguri, multe droguri

Irip, am luat 15kg, nu eram asa slaba nici inainte, dar acum sunt ceva de speriat, iau si 300gr in unele zile. Cred ca incep sa ma umflu, verific si tensiunea mereu....

Salexa, e bine ca nu te doare nimic...Si mie mi-a iesit putin buricul si s-a maronit Asteptam vest de la eco....



Amary 32+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Salexa, tu pana la 31 de saptamani ai avut probleme cu colul sau din aceasta saptamana s-a scurtat si deschis? poate ai mai spus, dar eu nu mai tin minte.

28 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Irip pana la 31 de saptamani nu am avut nimic, am condus, am dansat, am urcat scari, doctora mea e de parere ca morfologia la gemeni sa se faca la 30=31 nu la 32 ca la unul singir. si cand am venit la control a vazut ca mai are un pic si iese bebele. Restul e istorie, stii tu caramiz, perne, nospa, scobutil, diazepam
Balanta mie pe langa astea 3 pe care le am conectate tot timpul la branula mai iau si gynipral din 6 in 6 ore. Mi-a spus doctora ca imi fac foarte bine pentru contractii si pana nu vor iesi fetitele sa nu cumva sa le intrerup.
Cred ca daca ai lua la 8 ore ti-ar face foarte bine. Eu sper ca fetitele cu regimul de spital sa mai stau aici 4-5 saptamani daca dadea dependenta cu siguranta nu mai mi-l dadea.


FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
32 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

fetelor, am gasit un material interesant http://www.spitalulfilantropia.ro/Others/Sarcina%20multipla%20-%20anexa%2012.pdf.
mi s-a parut util daca nu se deschide linkul cautati pe google "sarcina multipla spitalul filantropia" e un material pdf.

28 &

Mergi la inceput