Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (66)

Raspunsuri - Pagina 31

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta, si eu pierd urina, dar f putina. proba nu s-a contaminat de la utrogestan, stai linistita. ma doare groaznic soldul stang de la atata stat. azi noapte m-am trezit de durere.
brigit, bine ai revenit.
amary si anabel va asteptam cu vesti.

30 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Prezent la apel....da azi am echo si sper sa fie bine, abia astept...trebuia sa fac echo sapt viitoare dar dr pleaca la un congres, nu am reusit sa fac analizele dar recuperez.
yasmi81 stai bine cu sarcina? faci dexa preventiv mie inca nu mi a spus nimic....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Nu a influentat utrogestantul urocultura si sumarul de urina, am facut eu si am vazut cu ochiul liber urme.....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

balanta, nu e prea tarziu sa intri in prenatal la 33 de saptamani? Sau atunci se termina cel de risc maternnal? Eu intentionez sa abordez tema asta cu gineco peste 3 sapt cand ne vedem. Vreau sa intru in prenatal cat mai repede dar parca nici nu vreau sa zica dr ca sunt paranoica. Oricum eu nu ma mai duc la birou caci mi-am tot luat concediu de odihna + concedii medicale ... azi chiar mi-am facut cerere pt ultimele 14 zile de concediu pe anul asta.

+ 18 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

eu ma tot gandesc cum si-or simti burtica mamele care nu au avut probleme in sarcina. sunt constienta k am ditamai burta, dar eu cand sunt in picioare o simt tot timpul ca un pepene si simt cum ma trage.. oare asa o fi normal?
anne, cel mai devreme poti intra in prenatal la 28 saptamani.

30 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yasmi81 spune:

multumesc de raspunsuri fetelor
balanta mi se pare f tarziu la 33 saptamani, de ce asa tarziu?
in principiu merge ok sarcina...dr. asa mi-a recomandat sa fac injectiile probabil preventiv...
sa nu apara alte probleme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

merci irip. Am retinut.

A postat o fata de la odiseea mea, cateva exercitii Pilates. V-ati incumetat sa faceti gimnastica? Bineinteles nu in ultimul trimestru. Mi-a ramas gandul la ele, dar fara aprobarea dr-ului nu ma apus de ridicat greutati. Noi facem 40 de min miscare in fiecare seara (cat mai pot) dar m-ar tenta sa fac macar 10 min de Pilates.

+ 18 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

de ce sa fie tarziu sa intru in prenatal in sapt 33?
eu stiu ça se pot lua chiar toate cele 126 de zile dupa nastere.
pana la finele lunii sunt in medical (cel de risc maternal s-a terminat) iar apoi am 3 sapt de odihna. pt mine e mult mai rentabil financiar sa imi las cat mai mult prenatal/postanatal dupa ce nasc, fiindca indemnizatia cic imi iese < decat prenatalul/postnatalul.

irip, si pe mine ma dispera burta tare ori de cate ori ma ridic din pat. si parca ma si strage ceva uneori de burta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta, inseamna ca nu sunt singura si inseamna ca asa o fi normal. acum ma dispera durerea din partea dreapta jos, durere pe care o resimt mai ales cand sunt in picioare. cine stie ce ne-o mai astepta de acum inainte. disconfortul asta o fi firesc, dar pt mine e un motiv de stres

30 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

balanta nu esti obligata sa-ti iei prenatal, daca te descurci altfel, cu CO sau atele, atunci f bine Esti obligata totusi sa-ti iei 42 zile de postnatal; perioada de lehuzie

eu nu mi-am luat nici o zi de prenatal si din cele 126 zile, am luat numai 72 de postnatal si atat, apoi am revenit la munca ca pierdeam prea mult.

Mergi la inceput