Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (66)

Raspunsuri - Pagina 26

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irip spune:

amary, si pe mine ma doare burtoiul cand ma intorc de pe o parte pe alta. iar in privinta senzatiei de pipi, din pacate o resimt de fff multa vreme. eu nici nu ma ridic bine de pe buda si simt ca iar trebuie sa fac pipi (scuzati descrierea), dar cum spunem cu asta sunt obisnuita.
anne, nu cred ca ar trebui sa te ingrijorezi in privinta miscarilor. eu parca abia p l 20 de sapt am inceput sa simt cate ceva. sarcina ta e inca mica. daca la eco e bine nu-ti face ganduri aiurea, fara motiv.

30 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

anne, daca se strange burtica, ai grija s nu ai vreo contractie. la varsta ta de sarcina, miscarile sunt ff vagi si cu greu sesizabile. nu ai cum sa simti miscandu-se toata ziua. e prea mica sarcina.

30 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

amary, spune-mi te rog daca salata de sfecla o faci din sfecla cruda si ce mai pui in ea. eu gynipralul il rup cu dintii si se rupe oarecum ok. dar am ceva experienta, ca de vreo 2 ani jumate rup zilnic l-thyroxine tot in dinti
m-ai pus pe ganduri cu bb-ii nascuti la 39 sapt si 2 kg. ma intreb cat ar fi avut daca s-ar fi nascut la 36 sapt . probabil ca atata vreme cat evolutia sarcinii o permite, e bine sa se pastreze bb-ii cat mai mult in burtica.

irip, eu am intepaturi de ovare si uneori de col. probabil si fiindca bb1 sta pe col, dar, asa cum zice amary, si fiindca toate se maresc si se cam muta de la locul lor .

anne, stii cumva daca placenta lui stefan este anterioara? (eventual uita-te pe rapoartele ecografice). ca daca e anterioara, se explica de ce il simti mai greu. la mine bb1 (cel de pe col) are placenta anterioara si il simt asa, infundat si nu f des. pe cand la bb2 care sta la buric si care are placenta posterioara, il simt f f bine - am impresia ca zilnic plimba o minge pe acolo .
pozitia nu si-au schimba-o ai mei: asa au fost de la inceput.

as bea niste vin , dar stiu ca nu e voie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Anne Mary, depinde cum ai placentele, la mine sunt stanga -dreapta si copiii au fost la fel, asa au ramas, doar s-au mai invartit pana au ajuns cu capul in jos. Cum zice si Irip, daca esti la prima sarcina, miscarile nu se simt asa usor si depinde de placenta (posterioara sau anterioara). Eu la prima sarcina am avut-o anterioara si rar simteam si tarziu a inceput, acum sunt ambele posterioare si zici ca-i Hora Unirii in burta mea...

Amary 34+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

sa stii ca m-am gandit sa nu fie contractii. Scuze pt exprimare. Nu am vrut sa spun ca se misca toata ziua ci ca il simt in fiecare zi. Dimineata incepe la 9.30 si-l simt pana pe la 10 si apoi pe timpul zilei sporadic. De o saptamana, in intervalul 9.30- 10 se simt miscarile. Nu am mici un dubiu ca el ma loveste caci sunt mici impunsaturi. Tot dimineata sm senzatia de mixer in partea stanga, senzatie pe care o am doar in intervalul respectiv. De aceea m-am dus intai cu gandul ca poate asa se misca el dar si nici varianta contractiilor nu o exclud.
La eco Amandoi se miscau dar Stefan ar putea cu usurinta sa fie incoronat "cel mai lenes dintre pamanteni"

+ 18 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, eu le fierb sau le bag in cuptor, am citit ca sfecla e printre putinele alimente care nu-si modifica din calitati la temperaturi ridicate. E greu de mancat cruda, dar, daca vrei efect garantat, fa-o suc (da e groaznica)... Este excelenta pt. f. multe afectiuni.

Amary 34+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, si eu am o placenta anterioara si intr-adevar il simt pe bebe mai greu. cel cu placenta posterioara, de langa zona buricului, este exact ca o minge care se rostogoleste incet.
eu de gemeni nascuti la 39 de sapt nu prea am auzit. multe sarcini cu fat unic se finalizeaza la 37-38 de sapt. de ce am fi noi mai cu mot sa ajungem la 39? eu m-as declara multumita cu o sarcina dusa la 36-37 de sapt.

30 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

La ultima vizita la medicul de familie am uitat raportul . I-am spus ca am uitat sa fac o copie dupa raport dar si dupa analize, dar ea le-a pus la dosar, apoi m-a controlat iar eu am uitat sa i le cer. Dar am gasit un citat din raport:
"FAT A
sac gestational situat inferior spre stanga, contine un embrion cu lungimea vertex-cocci 9.2 cm, corespunzator unei sarcini de 15 sapt."

FAT A= tudor situat inferior dar nu stiu cum era pozitionat stefan :(

+ 18 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Irip, eu m-as multumi cu copii sanatosi, fara complicatii la nastere, oricand de acum incolo...Cat despre greutate, daca ar fi peste 2kg, ar fi excelent, am mai crescut unul la fel...Ceea ce mi se pare de speriat, este ca se greseste asa grav la ecograf, adica diferente de 1 kg mi se par socante (ma gandesc ca diferenta intre 3 si 4, e ok, nu plange nimeni, 2 si 3 kg, treaca-mearga, dar intre 2 si 1kg si ceva e grav, f. grav...)

Anne Mary, trebuie sa ai rabdare sa treci de morfologie, acolo se va vedea cel mai bine treaba cu placentele....

Hai ca am sporovait azi, se vede treaba ca stam incuiate in casa, altii se plimba

Amary 34+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Amary, de cine este supravegheata sarcina ta? dr. tau ce parere are despre momentul minim de la care copiii ar fi in siguranta? dar tu nu ai motive de ingrijorare, cu colul esti ok, contractii rezonabile...zic bine?
si eu vreau sa imi intreb dr. cam cand ar fi in siguranta sa se nasca copii (saptamana minima ca pe aia maxima o stiu) .
acum vb cu sotul meu ca mi-ar placea sa pierd vremea intr-un mall...ma tot suna maica mea si ma intreaba ce fac si ca poate ar fi mai bine sa fac un pic de miscare ca nu e bun atata stat in pat

30 &

Mergi la inceput