Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (66)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irip spune:

anna, ce iti fac fetele? cum e cu ele acum maricele?

30 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

sunt ok, in general vesele, dar nu prea mananca, insa cu asta ne chinuim de pe la 3 luni; numai ca atata timp cat sunt vesele zic eu ca sunt ok.
Am inceput diversificarea, cu supa de legume numai doecamdata, le-am incercat si cu un pic de suc de mar, madarine, dar nu prea le place. In general sunt cumintele, dar mai au si episoade de plans, cred ca de la dinti. Eva doarme toata noaptea, si chiar si cand se trezeste ea nu plange, suge la deget si nu cere de mancare, a facut si ea in sfarsit 5kg. Ema, e mai capra, ma trezeste in fiecare noapte de 2 sapt, intre 3-4 si 6, fie sa manance, fie doar asa sa stam de vorba, azi n-a vrut de mancare, dar daca-i bag biberonul in gura, il place doar sa-l molfaie asa si adoarme apoi; ea are 6.4 kg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

fetelor mi s-au umflat mainile . Simteam nevoia sa fac un dus dar m-am gandit ca diseara trebuie sa-mi fac plimbarea si transpir iar asa ca m-am decis sa ies acum la plimbare, sa fac dus si sa fiu si eu fresh pana maine. Stiam ca e cald afara dar buzaul este infrunzit si asta se traduce prin zone umbrite si m-am gandit ca o sa-mi ofere protectie. Ies frumos, ma plimb pana in parc, mananc o inghetata si acum ajung acasa si am mainile umflate. De la ce? de la caldura? s-au dilatat venele? O sa-mi treaca?

+ 18 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Buna tuturor !
Brigit nu stiam eu unde esti, la fel si balanta
Habar nu aveam eu ca voi ajunge aici pe topic, am gasit si eu topicul cautand raspuns la o intrebare. Sunt insarcinata in 10 sapt. cu 2 prichindei, am avut emotiile mele de la 7 sapt de cand am avut sangerari, dar care din fericire s-au oprit de mai bine de o sapt. si acum ma pregateam de bitest ... Vroiam sa va intreb cine a facut in ce fel a facut : adica sange s-a luat cand si eco s-a facut cand ? Multumesc !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Ralu, eu nu am facut bitestul dar stiu ca procedura e urmatoarea: de la clinica unde vrei sa-ti faci analizele de sange, iei o fisa speciala. Te duci cu fisa la ginecolog, el noteaza in fisa masuratorile iar a 2a zi (sunt dr care iti spun ca poti face analizele si dupa o sapt de la eco) te duci sa faci analizele.
Dar repet. Eu nu am facut testul dar asa am inteles ca decurg lucruile

+ 18 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Multumesc, anne'mary !
Acum eu intreb ca mie mi-a luat deja sange iar eco e in 3 sapt ... si vroiam sa stiu daca a mai facut cineva chestia asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

ralu_mv, bine ai venit printre noi. eu am recoltat sange la 9 sapt si apoi la 12 am facut eco. e o noua procedura (FMF). la ce clinica ai recoltat?

30 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Multumesc, Irip !

La Medlife grivita, aveam ieri defapt 9w5d ( eco abdominal cu bebe A - 9w5d si bebe B - 9w1d ) si m-a chemat de fapt in fix 3 sapt pt eco, dar din pacate nu am fost prevazatoare si nu am mai gasit loc decat la 13w2z ...
FMF e numele procedurii ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

metoda este Nicolaides

30 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

ralu mv felicitari ptr buburuze...si eu am facut bitestul si atunci am aflat ca erau 2 metode.
1 Nicolaides se recolteaza prin sapt 10 sangele, se face echo si se baga datele intr un soft.pe aste am facut o eu doctora care mi a facut echo avea si softul si mi a dat rezultatul pe loc.
2 cea pe care lucreaza cei de la genetic lab...dupa echo in max 1 saptamana te duci la recoltare completeaza formularele de acolo cu datele necesare si iti dau rezultatul.eu am vrut sa l fac si pe asta dar am renuntat.

sarcina usoara!!!

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
26+

Mergi la inceput