Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (66)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anne, haita de lupi?
imi si imaginam niste lupi din padure . apoi mi-am dat seama ca e vorba de caini din aia mai mari, derbedei de caini cum le zic eu. pai n-ati putut da cu niste apa pe ei?

eu sunt treaza de pe la 5, ca asa imi face bb2 programul si ma conformez.
aseara am dat si eu intr-o mini depresie: m-am dus sa fac un dus scurt si ma durea simfiza de imi venea sa urlu. pe de alta parte, bb1 evident ca punea presiune pe col...o minunatie, sa tot stau in picioare .
daca la nici 28 de sapt patesc d-astea, oare cum o sa fie peste niste saptamani???
azi dimineata cand am mers la tosleta, am vazut pe tampon o pata mare galbuie. am schimbat tamponul si am simtit ca imediat a curs ceva in el. era tot ceva galben. evident ca m-am gandit ca mi s-a rupt apa. apoi mi-am amintit ca eu pun zilnc 600 mg utrogestan si asta se scurge. plus ca atata vreme cat stau in pat cu bazinul mai sus, e normal sa nu se scurga pe tampon si doar cand ma ridic sa se intample.
ma rog, vreau sa cred ca daca mi s-ar rupe apa as sti, as simti, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, si eu patesc la fel cu arefamul. sa ma vezi cum fac cativa pasi, simt ceva umed si ma opresc sa ma uit in chiloti (asta in drumul meu prin casa). iar la baie, sunt obsedata sa ma uit sa vad daca e ceva dubios pe tampon.

30 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Ce sa fac? Sa dau cu apa? As pune agheul pe umar si as trage Sunt atat de multi si asa agresivi de nu-ti spun. Aseara ma gandeam la persoanele care ii hranesc... aia nu-i aud noaptea? Sotul meu a fost atacat intr-o noapte de unul dintre ei iar eu ma gandesc cu groaza ca mi-ar fi mult mai usor sa ies cu carutul prin spatele blocului...doar ca sa dau nas in nas cu ei. Intre noi fetele fie vorba, astept sa iasa primar cine vreau eu sa iasa si il implor sa-mi trimita hingheii sa-i alerge un pic. Sunt o mare iubitoare de animale dar pe astia i-as strange de gat.

Balanta, iei 600 utrogestan? EU imediat dupa FIV am luat 800. Apoi treptat treptat l-am redus. La 15 saptamani dr mi-a spus sa-l iau la 2 zile, apoi la 3 zile si sa-l opresc. Mi-as face analize la progesteron ca sa vad la ce nivel sunt si in functie de rezultat sa-l reiau, dar mi-e teama ca nu stie dr la ce nivel ar fi normal sa se afle progesteronul la varsta asta. Stiu ca este f important in sustinerea sarcinii.
Imi imaginez ce spaima ai tras cand ai vazl tamponul . Stii ce sex au bbii Sau nu vrei sa stii? Daca bb2 o sa aiba acelasi obicei de a se trezi la 5 dimineata si dupa nastere

+ 18 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

mie imi e o frica de caini de mor. cand mergeam la serviciu, aveam in geanta un spray paralizant si un dispozitiv cu ultrasunete. nu le-am folosit, dar ocoleam multe strazi, blocuri ca sa nu dau de ei, plus ca rugam tot timpul vreo colega sa ma astepte sa mergem impreuna catre serviciu ( aveam o haita de caini in zona). ma gandesc cu groaza cum o sa fie cand o sa ies cu bebeii la plimbare fara sot. poate ei vor fi mai curajosi ca mine

30 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anne, eu iau atata progesteron fiindca am probleme cu colul si se zice ca ar ajuta.
nu cred ca are sens sa te stresezi pt nivelul de progesteron. mai degraba cauta un dr care sa iti masoare vaginal colul daca zici ca dr tau de la buzau e plecat si din cate retin, la herghe mai ai pana ajungi.
eu am baietei, ça si tine .

irip parca tu ai ramas pe 200 arefam? mai faci o tura de injectii de maturare a plamanilor?

l-am trimis pe sot sa imi cumpere croissant cu unt de la starbucks, ca am vazut intr-o poza un croissant care arata bine si m-a lovit pofta. sunt groaznica cu poftele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:


Buna burtici si mamici,
Pe rand, din amintiri ca eu citesc de la serv, pe bucati...iar voi aveti un spor

Din pacate cefaleea(=durerea de cap) e una din complicatiile anesteziei subarahnoidiene, fiind cea mai frecventa dintre complicatii, cauzata de hipotensiunea intracraniana, consecinta pierderilor de lichid cefalo-rahidian la nivelul orificiului de punctie. Remediu: repaus la pat, analgezice si hidratare. Pentru durerile de cap poti sa iei un antimigrenos pe care sa il prescrie medicul.
Deci nu are absolut nicio legatura cu miscatul capului ci cu punctia, cat de reusita e....
Acest lucru vi-l va confirma si anestezistul la intalnirea dinaintea nasterii.Eu, personal, m-am ales cu cele mai groaznice dureri de cap ever... nu credeam ca pot simti ceva atat de nasol.... stare de voma. Ma drogau cu analgezice prin branula si nu simteam nicio ameliorare. Nici nu puteam sa ma duc la baie, pana la acvariu la copii sau la pompa la muls era de domeniul fantasticului...am incercat si m-au adunat de pe jos. Intr-un final a trecut cu cafea, la recomandarea medicului...beam cu lingurita o ceasca pe zi.....
Eu oricum am tensiunea mica, un 9 cu 6...asa am avut-o si insarcinata si tot timpul am baut cafea (cu voie de la medic, chiar cu recomandare) asa ca cele cateva zile fara cafea m-au terminat


Am avut anstezie in coloana dar am simtit cand o cauta pe fetita (a fost a doua) si cand ma cosea. Nu durere dar o senzatie nu tocmai ok.... si apoi oricum am adormit si m-am trezit la TI



2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, am ramas la un arefam pe zi. nu mai fac nicio doza de dexa. mi s-a spus ca e suficient. si eu tot croissant cu unt am mancat dimineata.
asa cum a relatat si gabitza, citisem si eu ca durerile de cap ca urmare a anesteziei rahie..,nu au legatura cu miscarile capului din timpul cezarianei, ci cu modul in care a fost facuta anestezia, iar din spusele unor colege de serviciu am inteles ca intr-adevar nu simti durere, ci un fel de presiune cand esti taiata, cand se scot copiii si apoi cand esti cusuta, dar nu e ceva ce nu poate fi suportat.

30 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Gabi ce semnatura frumoasa ai

irip, nu vreau sa te superi pe mine, dar te-as sfatui sa nu le spui copiilor ce teama iti este de caini. Am exemple de fobii care au fost transmise copiilor doar pentru ca le-au vazut la parinti. Chiar vorbeam cu nasa de botez care mi-a povestit ca a avut atacuri de panica frecvente intr-o anumita perioada, atacuri declansata de o trauma personala. Dupa un timp, baiatul cel mare a inceput sa o copieze iar dr i-a spus ca la baiat, atacurile de panica sunt copiate si nu au niciun "substrat" real. Deci pe cat posibil sa le spui ca ti-e frica de caini dar sa nu subliniezi ca iti sta inima in loc atunci cand vezi un maidanez caci ai mari sanse sa transmiti teama si nu este in totalitate fundamentata caci majoritatea maidanezilor sunt blanzi. Eu sunt mai rau....mie mi-e teama de curentul electric. Ma imbaia maica-mea langa o masina de spalat Arctic din care iesea spuma si eu, in cada, in apa, am pus mana de 2 ori pe masina de spalat. M-a zguduit de 2 ori si doar intuitia m-a impiedicat sa ma opresc. Mai tarziu am aflat ce puteam pati si de atunci am o fobie fata de prize, cabluri, prelungitoare. Tin minte ca la un mom dat imi era frica sa pun mana pe telecomanda pentru ca era de la TV, TV care era in priza . Am s aincerc sa nu le transmit teama mea.

Balanta, nu sunt impacientata cu utrogestanul. Daca iti spun ca mama m-a visat ca am nascut 2 baieti frumosi iar sotul mi-a spus ca are un sentiment bun legat de sarcina/nastere iar eu am o liniste sufleteasca legat de sarcina doar pt ca ei mi-au spus lucrurile astea, ma crezi nebuna? Ma menajez, stau cat mai mult acasa, am grija cum pot mai bine de mine pt ca nu vreau sa-mi asum riscuri inutile....dar eu am o liniste si o siguranta ca totul o sa fie bine. In buzau nenea inca nu raspunde la telefon. Cu siguranta este in concediu. Daca aveam si ieri contractii nedureroase, il sunam pe HErghelegiu dar nu a fost nevoie. Crezi ca ma impiedica ceva sa il sun sa ma programez daca este ceva urgent? Ma proptesc la usa cabinetului si acolo stau pana ma vede, dar pana acum m-am simtit bine si doar la col ma mai gandesc sa nu se fi scurtat mai ales ca tie ti s-a scurtat repede si fara simptome.
Te-ai gandit la nume pt baieti?

+ 18 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

ca sa nu editez mesajul anterior...

daca faceti rahianestezie, e inevitabil miscarea capului... cum iese cate un copil, cum e adus mamei sa-l vada si sa-l pupe sau ce simte ea atunci.... ori daca stai cu ochii in tavan nu prea ai cum
Plus ca odata scosi veti urmari cu privirea asistentele ce fac cu copiii, atat cat intra in campul vostru vizual
Daca mai asista si tatal, il veti cauta cu privirea asa ca sa-i predati stafeta, sa-i insoteasca el pana la acvariu sa se asigure ca totul e ok, sa vorbeasca cu doctorul, asistentele daca sunt probleme... cand va treziti aveti nevoie de raportul asta


Eu am nascut la privat si sotul a putut asista, nu in sala de operatii ci dincolo de geam si a vazut totul de la inceput... a facut niste poze cam scary....dar asta a fost realitatea

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

pe mine nu m-a durut capul de la rahie, dar e adevarat ca am baut apa, multa, multa, stateam cu sticla de 2l langa mine si bagam mereu

Mergi la inceput