Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (66)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anabel, tu vrei sa nasti natural?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, am bagat o portie de boceala, m-am descarcat un pic. m-am simtit neputincioasa. am facut un dus si m-am mai relaxat, dar cand ma ridic burta e tot incordata. si eu, ca si voi, as vrea sa socializez. oriunde si cu oricine. as face de toate, as calca rufe (desi uram sa calc), as freca faianta, etc.

29 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Balanta exculs natural, m am chinuit atat sa am copii nu vreau sa risc nimic cezariana e de baza sper sa nu intampin vreo problema sa fiu refuzata, bine eu am probleme si cu ochii asa ca o sa accepte.

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

ce vorbiti voi fetelor acolo de nestezie totala? dar voi aveti impresia ca medicul o sa faca cum vreti voi, haha, unde ati vazut asta?
din cate am inteles cea totala e oricum mai nasoala decat cea partiala - rahie; iar chestia cu ceva pe gat mi se pare si mai naspa
nu m-a durut capul dupa anestezie sau altele, in schimb am baut la apa, dar aveam sonda :) ce bine-a fost cu sonda...oricum eu beau apa multicica si in perioada aia de inceput cat am alaptat cred ca beam 6l/zi, numai noaptea beam cam 2-3 litri

mie mi-au facut rahi-peri (in coloana), nu am simtit nici cand au taiat (decat parca o mica mica furnicatura cand a inceput), nu am simtit decat putin putin furnicaturi pe margine (undeva sub diafragma, pe laterale) cand incercau sa o scoata pe pisoi care-mi statea in gat, asa de sus era; si evindent ca nu am simtit cand m-au cusut...cine v-a zis voua ca simtiti?
si mie-mi era frica de anesetzei, de oricare ca n-am nici o alta operatie, dar oricum nu m-a intrebat nimeni ce vreau, anestezita cam proasta ca m-a intepet de 7 ori cred pana mi-a pus cetetrul pe care teoretic ar fi trebuit sa-mi bage calmante a 2-a zi; dar pe care mi l-a scos dupa operatie ca se umpluse de sange
oricum, eu zic ca dc va calculeaza bine anestezicul, pe kg corp, nu aveti cum sa simtiti ceva
apropo,l-a anestezist achitati inainte de operatie

in rest, ce sa va mai zic, intreba cineva de stem, nu am facut, mare vrajeala/afacere, adica se pot recolta oricum si din sange, in caz ca ai nevoie exista banci de asa ceva, si oricum sansele ca tu sa le primesti pe ale tale, sau ca ele sa reziste mai mult de 5 ani sunt mici; dar dupa cum am zis asta e parerea mea si fiecare face cum crede ca e mai bine. si inca, ele sunt folosite numai in boli de sange, leucemii, in acest caz dc acel copil a dezvoltat o boala, care este oarecum inmagazinata in informatia lui genetica, cum s0ar putea vinedeca tot cu celulele lui care au acea informatie gresita, poate spun prostii, nu stiu, faceti cum credeti ca e mai bine

referitor la vergeturi, se pare ca pe burta, picioare am scapat, dar am facut masaj de la 3-7 luni; am facut un pic pe sani ca acolo nu prea m-am dat cu ulei




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Anabel, nicio sansa de naturala, am deja o taietura de la buric in jos de la prima cezariana. Dar sincer, sincer nu m-as incumeta. Referitor la anestezie, dr. mi-a spus ca se decide in functie de situatie, daca ceza e programata, probabil rahi, daca se intampla neprogramat (mai des la gemeni), se decide in fct. de Clexane cu anestezistul.

Balanta, tragem de timp inca putin, inca putin...Incerc sa ma pregatesc de acum....Ma bucur ca te-ai hotarat pt. dexa, nu ti-a zis nimic de Celestone dr., poate ar fi mai usor pt tine...Sper sa n-ai nevoie de medicamentele alea scumpe, chiar dc le-ai luat...

Irip, pt. incurajare sa stii ca si eu am avut azi tare burta mai mereu, chiar in pat, schimbam mereu pozitia...Am bagat 4 no-spa si 2 jumatati de Gynipral Daca plangi, burtica se contracta, nu te stresa asa tare, toate avem si zile bune si proaste...Important e sa mai treaca o zi si inca o zi.....

Si ca sa vedeti cat sunt de dusa, m-am asezat sa vad la TV Romanii au talent, nu intelegeam de ce nu incepe...Poate pt. ca azi e joi

Amary 33+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

fetelor, dar dupa rahie, nu ai voie sa misti capul stanga/dreapta sau sa il ridici? voi ce stiti? ma gandesc ca e imposibil sa nu il misti macar stanga/dreapta...

29 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ana, la timisoara, la maternitatea privata unde am sa nasc eu, se poate negocia tipul de anestezie. mi se pare normal, din moment ce nasterea gemelara prin cezariana costa fie 1750 euro, fie 2950 (depinde daca e salon single sa dublu).
cred ca si in spitalele de stat se poate negocia, in fct de cat cotizezi.

despe constientizarea din timpul naterii (in cazul altui tip de anestezie decat cea generala), sunt o multime de fete care spun ca au constentizat cand dr a scos pe bb si cand le-a cusut. nu au simtit durere, ci doar au stiut ca uite, acum il scoate pe bb, acum ma coase, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

amary, stiam de celestone, dar nu se gaseste. am incercat prin n filiale, dar nu e si pace! inclusiv cei care mi-au procurat atosibanul, nu au gasit celestone.

vizionare placuta la "romanii au talent"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Amary, am zile in care simt nevoia sa plang...uneori de ciuda, alteori de plictiseala, de furie, neputinta, s.a.m.d. apoi, ma linistesc si incep sa nr zilele. toate gemenistele

29 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

neatza fetelor. Noi am avut o noapte proasta caci am o haita de lupi in spatele blocului fix sub dormitor si in fiecare noapte urla la luna . Acum dorm cu geamul dechis si-i aud in toata splendoarea.

Merci balanta pt explicatii. Pana acum am luat doar no spa la nevoie dar ma astept si la $W%W&W**W ce vorbiti voi acolo.

Irip nu mai plange. Iti spun eu cum este in perioada asta afara. Ieri am fost in piata si am capiat. Toate sunt ingrozitor de scumpe. Rosii sub 7 lei/kg nu gasesti in conditiile in care piata din buzau este relativ ieftina. Fructe scumpe si fara gust pe toate tarabele...nu-mi vine sa cred ca merele cumparate nu au gust . Apoi am fost sa platesc electrica. Am stat 20 de min sa ma gaseasca in calculator, alte 5 min sa-mi spuna cat e factura, 5 min ca sa platesc cu cardul si uite asa am pierdut 30 de min din viata.
Am uitat sa spun ca peste tot esti inconjurata de domnii si doamnele nespalate sau date excesiv cu parfum. O minunatie!

Eu azi ma duc sa repet anumite analize si domnii deschid la ora 8. Eu mor de foame si mai am de asteptat o ora

+ 18 Tudor si Stefan

Mergi la inceput