Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (66)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irip spune:

daaaa, fierul ala e fff rau. il urasc! ma face sa sufar .
anne, e mai ok sa bei apa cu inghitituri mici, dar tot nu rezolvi problema.
eu ma dau jos din pat incet, sprijinindu-ma in maini. anne, nu am retinut, tu esti in concediu sau mergi la serviciu?

29 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

voi va dati cu creme pe burtica? eu am cam rarit-o din cauza caldurii. oricum, nu astept sa intre in piele ca nu am rabdare. pun un tricou de bumbac si gata..

29 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Si eu am probleme cu crema de burtica asta e dupa doi copii om vedea noi cum ne revenim cred ca mai depinde si de noroc....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

irip, tu pui tricou pe tine? Esti tare. Eu vara stau cu pilota pe mine, pijama, ciorapi in picioare ... cu alte cuvinte sunt o friguroasa. Acum, de vreo 2 saptamani stau in casa doar in slip. Nu suport nici ciorapii dat fiind faptul ca-mi transpira talpile.
Eu fac slalom de la inceputul sarcinii intre concedii medicale si concedii de odihna. Am terminat concediul de anul trecut dar nu stiu cat mai am pe 2012. Il termin tot si apoi astept prenatalul. Nu am vrut si nu vreau sa risc nimic.

Eu am o crema de galbenele pt burta dar e grasa si ma enerveaza. Ma dau cam o data pe sapt daca imi amintesc. Cu siguranta si norocul si mostenirea genetica isi spun cuvantul.

+ 18 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

laura25, te rog, cand ai putin timp, ne faci capitol nou? multumim

amary, ce faci?

vad ca salexa nu da nici un semn. sper ca e bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, Irip, Anne Mary, da' tare vorbarete ati fost azi!

Nu mai stiu care ce ziceati, da' va spun ce-mi aduc aminte.

De transpirat, mai ales noaptea, rauri, are probabil legatura cu sarcina...
Durerile de simfiza pubiana devin si mai naspa spre sfarsit, uneori chiar simti un fel de amorteala acolo cand te ridici, cred ca au legatura cu greutatea ta si a sarcinii...Imi ia 5 min sa ma mobilizez sa merg...Pastile pt asa ceva, n-am auzit, de altfel nu cred ca se pot lua prea multe pastile pt celelalte dureri (spate, oase, ligamente, organe interne s.a. m.d). Suferinta si rabdare...sa treaca... Sunt suportabile, asta e important....
Anestezie, eu nu am facut decat generala, e cea mai riscanta dar cea mai usor de trecut peste....De intubat, te intubeaza dupa ce te adoarme, ramai eventual dupa dezintubare(ca mine) doar cu durerea si racaiala in gat (n-a fost prea placut, la fiecare tusit zici ca-ti crapa operatia de durere). Trece intr-o zi.... As fi insistat si acum pt asta (si dc nu trec 12 ore de la Clexane asa va fi oricum, nu exista varianta), dar la sarcinile gemelare este f. riscant pt bebei, trece f repede la copii anestezia si dr trebuie sa-i scoata f.f. repede...
Dr-ii, in general, prefera rahi, pt tine nu chiar OK, nu te doare, dar simti cum te impinge sa ii scoata, cum te coase, (am avut o operatie cu anestezie locala, cand tragea de ac era cea mai tampita senzatie). Pt. cele care iau Clexane, destul de riscanta pt. mama din cauza riscului de paralizie.....Pt. bebei cea mai putin riscanta....
Despre cum lovesc bebeii, cu cat sunt mai mari, cu atat loviturile sunt mai puternice, de fapt doar se simt mai puternice pt. ca scade lichidul amniotic...Mie mi se deformeaza burta la fiecare miscare a lor, deja poti sa simt cand e un fundulet sau un calcai...Desi si ai mei sunt unul in stanga si unul in dreapta in pozitie craniana, uneori cand misca mai pe mijloc, nu-mi dau seama care nu-i cuminte
Contractii, prezente, se face burta ca piatra, dar cedeaza... Jeneaza, ca se intinde pielea, dar de durut ca la menstruatie, nu...Dr. mi-a spus ca astea sunt normale, dar si astea sunt destinate inia o pauzarii colului... Depinde cat de multe sunt....

Sugubina, multumesc de oferta, mi-a promis o vecina ca mi-l imprumuta pe al ei, oricum astea se folosesc destul de putin...Sper sa nu se razgandeasca

Oare ce face Salexa?

Amary 33+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Rad singura, vroiam sa zic, ca asa cum banuia si Balanta, contractiile BH sunt destinate inia o pauzarii colului...Am scris o prostie...

P.S. Vreau afara, sa vad oameni Si in piata e bine...numai sa mai vad oameni in jur, chiar si precupete

Amary 33+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Hai ca m-am prins

Ma cenzureaza astia, acolo unde e pauza, in....rii colului, e o prostie cu m... Ce idei crete au astia, sa evit cuvintele care au un cuvant porcos la mijloc

Amary 33+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

ce le-a dat si astora prin cap cu cenzura.

amary, cam naspa vestile despre anestezii. ar mai fi si varianta de epidurala. bine, si aia e tot in coloana . si cred ca si la epidurala simti cand scoate bb-ii, cand te coase...
duminica faci 34 sapt. esti adevarata .
daaaa, si eu vreau sa vad oameni, sa merg la o terasa sau in piata macar, vorba ta...of

irip, cum stai cu contractiile? sper ca te-au lasat in pace.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Amary hai ca ai recuperat la vorbit....ce faci cu nasterea naturala sau cezariana?
Dc e cezariana faci anestezie cu rahie?

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
26+

Mergi la inceput