Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (66)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, in viata mea nu am transpirat atat. ud 2 tricouri pe noapte. transpir si in cap, fata de perna e fleasca..Gabriel COtabita e mic copil pe langa mine.

29 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anne, transpiratia in exces pe care o am, are in mod cert legatura cu hormonii din sarcina. se stie ca femeile gravide transipra excesiv.
epilata sunt tot timpul, peste tot si...degeaba. in locurile "epilabile", in sarcina imi creste mult mai putin par decat imi crestea inainte.
ultima zi fara contractii? nu exista la mine asa ceva. da, am zile in care am 3-4 contractii si sunt fericita ca am asa putine. dar, la aprox 5-6-7 zile, am si cate o zi neagra, cum a fost cea de ieri.
durerile de burta ca cele de ciclu (descrise de tine), sunt de fapt tot contractii. am avut si d'alea aseara, si din alea cu intariri de burta...
nospa nu este pt contractii, este un antispastic. medicamentele de care vorbim pe aici sunt speciale pt nenorocitele de contractii.

irip, si eu noaptea transpir cel mai rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

balanta, exista o singura veste buna: mai ai un pic. Apoi urmez eu ... iti transmit eu mesajul mai departe
Voi sunteti in prenatal? Exceptand-o pe balanta care probabil este in concediu risc maternal. Intreb pt ca nu stiu exact cum se calculeaza acele 84 de zile de prenatal. La mine data nasterii estimata este 10 octombrie dar asta in cazul unei sarcini unice. Sunt sanse minime sa ajung cu sarcina la 40 de saptamani si atunci de la ce data curg cele 84 de zile?

+ 18 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

anne, vb cu medicul de familie cum obisnuieste sa faca cu concediu prenatal pt ca fiecare face cum vrea. unii dau prenatal de la 28, altii de la 32. eu acum sunt in concediu de odihna caci mai aveam de anul trecut plus cel aferent anului aceste (laferent lunilor ian-mai).
azi am o zi naspa cu contractii . nu ma iarta ca am luat doar 2 nifedipin. ieri am avut o zi de vis, cu super burtica.

29 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Amary, tu cum ii simti pe bebei? mie mi se zguduie toata burta. miscarile mi par mai "furioase". ma si sperii uneori, parca vor sa iasa prin lateral. cand or mai creste oare cum vor fi miscarile? la ce sa ma astept?

29 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

offf tare agasanta mai este reclama aia la indesit

Irip, vad ca ai fata si baiat. Cum sunt pozitionati? Cand misca, stii sigur cine misca? SI-au pastrat locatiile de la inceputul sarcinii pana acum? Ai mei sunt unul in stanga si unul in dreapta si nu stiu daca asa vor ramane pana la final. EI acolo in placenta isi schimba pozitia, dar placenta? Azi e aici, maine e dincolo? Ca sunt persoane cu care ma contrazic si care-mi spun ca fetele lor cand stateau cu capul in sus, cand cu capul in jos...iar eu tot insist ca ai mei sunt in placente diferite si asta inseamna ca cel care loveste in stanga este Tudor si doar Tudor. EU vorbesc de mere si ei de pere...cam asa vad eu lucrurile.

+ 18 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, imi pare rau pt contractii . doar se tuguie burta sau ai si mici dureri ca de ciclu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

buna fetelor, nici eu nu am scapat de contractii... mai rau e ca nu pot sta pe stanga, cel mai bine ma simt pe spate.

si eu transpir dar nu asa mult eu sunt mai slabuta la 175 cm am ajuns la 65 kg cu o burtica destul de mica.

Balanta in legatura cu anestezia ma gandeam la cea in vena, mi e cam teama de cea in coloana dar nu vedem copii caci ne adoarme.La cea in coloana stiu ca esti treaza la inceput si ii vezi.de asemenea trebuie sa nu misti capul dupp sa nu ramai cu dureri.Eu am facut in vena la laparoscopie si a fost fff bine o sa ma gandesc.

Anne mary eu am baietelul jos in dreapta sper sa fie cuminte ca el va da startul la nastere iar in stanga si pe centru fetita ea pare acum mai agitata doar are mai mult loc!!!!!

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balana_tm, doar se tuguie burta si cand ma dau jos in pat o simt toata incordata. am luat pastilutza si vad ca nu mai apare cocoasa de camila, dar daca ma ridic tot o simt incordata, asa k stu in pat.
anne, la mine baiatul e in pozitie pelvina, cu capul langa buricul meu, iar ea e jos, nu prea stiu cum..de la inceput stau asa. nu si-au modificat pozitia.

29 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anabel, dar oare se poate sa ne faca la nastere anestezie generala in vena? nu e prea slaba? eu intelesesem ca doar cea cu intubare oro-traheala merge la nastere ca si generala.
tu pt contractii inca nu iei gynipral sau ceva de genul, nu?

Mergi la inceput