Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (66)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

off adina. Imi pare rau ca au fost probleme . Eu sunt asaltata de hormoni si povestea ta m-a emotionat

balanta noi suntem.... cred ca bine. Dr gineco din buzau nu raspunde la cabinet si tare cred ca este in concediu iar la herghelegiu ajung abia peste 5 saptamani. Nu stiu cine ar putea sa-mi confirme daca am sau nu contractii nedureroase. Astept pana sapt viitoare si daca nu raspunde dr din buzau, imi fac programare la altcineva. Ieri am trecut de la o stare la alta. De la inceputul sarcinii mi-a fost teama ca nu am sa identific acele contractii asa temute iar cand am adaugat si contractiile nedureroase in ecuatiee Drept urmare, frecvent imi ciupesc burta ca sa verific daca este tare sau nu. Ieri pt prima oara, burta mea s-a intarit ca un bolovan (undeva in dreptul buricului). Ma aapuca panica. Burta s-a inmuiat dupa 5 secunde dar eu am continuat sa stau cu mana pe ea si cand colo simt o lovitura la mana Sunt uluita, apoi sunt entuziasmata, apoi sunt speriata...nici eu nu stiu ce sentimente ma traverseaza. In dimineata asta, stau intinsa in pat, beau cafeau si iar mi se intareste burta dar de data asta in zona chilotului. Cu certitudine acum sunt speriata dar stau linistita in pat si monitorizez situatia.

Imi place sotiorul tau care se comporta ca un tata responsabil si am tot respectul pt el. Lucian al meu are un prieten pe care-l mai prinde la birou seara si il tot cearta "fugi acasa ca ai nevasta insarcinata in 8 luni" iar ala nu se misca. Lucian vorbeste si cu femei si cu barbati despre sarcina si vine acasa "femeie, morfo se face in sapta 20 caci asa a facut gigel; femeie cand facem DT si mai exista si TT asa am auzit la vasilica". Este tare simpatic.

Nici eu nu am apucat sa cumpar ceva dar eu am abia 17 saptamani...am timp. Biberoane am sa cumpar de 120 cam 4 si de 200 tot vreo 4.
va pup pe toate

+ 16 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anabel79

Fetelor ce parere aveti de sterilizator de biberoane la microunde sunt mai ieftine si il poti tine acolo ptr spatiu.



eu am avut electric, de la avent. L-am luat asa pt a-l putea lua dupa mine la deplasari, adica in concediu la mare unde nu as fi avut microunde. L-am folosit la greu, acum e la alti gemenasi si urmeaza sa il foloseasca si sora mea din iunie (eu sper totusi sa mearga totusi pe alaptat exclusiv , mai ales ca are doar unul...)

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

amary, 3 ore in trafic???? . nu-mi zi ca ai fost si la volan!
pai in trei ore, fac juma' de drum pana la viena
de rezistenta pe arterele uterine cat e?
ai tai bb-i au greutati f bune, mie asta mi se pare o veste super!
irip, ma bucur mult de colul tau, pt 29 de sapt e bine.
adina, ai trecut si tu prin destule .
anne, ce descrii tu acolo, sunt contractii braxton hicks. ar fi bine sa numeri cam cate ai pe zi. desi se zice ca ele nu afecteaza colul, dr suspecteaza ca ele mi-au scurtat si deschis colul.

aseara ne-am spalat pe cap. ce chin! mai ales cu pieptanatul de dupa . ii tot propun sotului sa ma tund si zice ca nu, ca se chinuie el cu pieptanatul in continuare, dar sa nu ma tund.

va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

amary 3 ore este f mult. Ca o comparatie eu de la Buzau la Sanador bucuresti fac o ora si 40 min. Sper ca nu ai drum si azi caci e meciul anului in capitala si risti sa-ti dobori recordul

Balanta, si eu sunt aproape convinsa ca azi dimineata a fost o contractie Hick-X. Ieri era toata burta bolovan dar am depistat=o intamplator. Azi dimineata ma jena ceva jos si cand am verificat am realizat ca este intarita. Apoi am citit cateva articole care spuneau ca se simte o presiune impreuna cu burta intarita si sunt sigura ca jena mea era de fapt presiunea uterului...sau chiar a colului dat fiind faptul ca era in zona joasa a burtii. Pe la ora 10 a inceput spectacolul in regia lui Tudor si tare as vrea sa inceteze caci orice lovitura a lui ma inlemneste pe moment. Nu m-am dus la birou azi si sunt atenta la alte contractii.

Eu am 2 baieti in placente separate. Unul in stanga, unul in dreapta. Isi pastreaza pozitile pana la nastere? Adica stiu sigur pana la nastere ca loviturile din stanga sunt ale lui Tudor?

+ 16 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

gabitza35 multumesc ptr info...si eu sper sa alaptez dar vreau sa fiu pregatita.....


32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

mai bine electric totusi, vor incapea mai multe bibe. Noi am avut primit cadou de la Avent, si a fost tare bun.

Cikas citesc povestile voastre din gravidenie si parca traiesc inca o data sarcina!! acum pare totul atat de departe. Atunci parea ca trece timpu greu, de la o eco la alta, deabia asteptam sa mai fac o saptamana. Stiu ca schimbam saptamana miercurea. Si eu eram mareeee, si burta cu doo gogoloaie, Pufi Pufescu imi aducea toate cele si gatea. Ah ce vremuri frateee.

Vazui discutia despre nasi, cine poate e ok sa va puneti doua perechi, poate era mai bine sa fi facut si noi asa. Fetele au o singura pereche, din pacate total neimplicati. Nu le-au mai vazut de la turta la 1an, nici macar nu dau telefon. Alegeti-va nasii din prieteni apropiati, carora le plac copii, care tin la voi. Cu care va vedeti des, care stau aproape nu in paduri.

amary09 daca ai nevoie de inca o scoica am eu una de vanzare la pret f bun.

Citat:
citat din mesajul lui anabel79

gabitza35 multumesc ptr info...si eu sper sa alaptez dar vreau sa fiu pregatita.....


32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
26+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Sugubina, si noi cand citim din relatarile voastre ne gandim ca suntem asa departe si ni se pare ca timpul trece asa greuuu....abia astept sa zboare timpul asta de stat k Daniel Sihastru....
Eu ma simt din ce in ce mai balena, transpir ca Gabriel Cotabita si as fi vrut sa stau la curte sa ies si eu pe o banca vreo ora (o banca pe care sa stai intinsa).
Fetelor, voi ce mai faceti?
ps: in luna iunie, pe calduri, cu ce se imbraca un nou nascut?
am pofta de niste salam de sibiu, oare am voie sa mananc?
29 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

buna dimineata!

eu nu-s grozav, am avut o seara oribila. m-au apucat niste contractii cretine, aseara pe la 8 jumate, la o ora jumate dupa ce luasem 1/2 gynipral. mi-a facut sotul nospa+scobutil si nimic, nici un efect .
am mai stat vreo 40 de minute si am luat iar 1/2 gynipral. m-am mai linstit, dar nu complet - tot mai aveam cate o contractie. intre 11 si 12 noaptea am mai avut vreo 2 contractii. am zis ca daca o am si pe a treia, iau si jumate de diazepam. dar nu a fost cazul.
am adormit, intr-un final. m-am trezit pe la 7 si pana acuma vad ca sunt ok, nu am sesizat nici o contractie. a fost cea mai grea seara de pana acum dpdv contractii.
oricum, mi-am comandat un medicament care se foloseste f mult cu rezultate bune in europa de vest in caz de contractii (tractocile se numeste (subst activa este atosiban) ). a fost f scump si daca nu o sa il folosesc or sa fie niste bani pierduti, dar pt confortul meu psihic e mai bine sa il am in frigider in caz de nevoie.
mi-am cumparat si diprophos (betametazona) sa am in caz de nevoie pt matrurarea plamanilor.

irip, din cate stiu eu, salamul de sibiu este crud-uscat-afumat. cred ca daca mananci cateva feliute este ok. noi avem la tm un salam "local" f bun, tot asa, crud-uscat-afumat si mananc si eu din cand in cand. toxoplasmoza o repet des si iese mereu ok (din pacate nu am anticorpi).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, stiu cum e cand ai afurisitele alea de contractii trebuie sa isi faca si ele damblaua si sa ne dea palpitatii. am mancat salamul de sibiu k nu m-am putut abtine. nici eu nu am anticorpi la toxo. cei de la spital nu aveau atosiban? ( ca sa nu mai dai tu bani pe el? )

29 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

nu au atosiban; pot sa il comande dar dureaza cam 2 zile pana il aduc si trebuie oricum platit. 2 zile mi se pare mult, adica poate fi prea tarziu uneori.
la bucuresti se da in mod frecvent atosiban? si gratis???

Mergi la inceput