Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (66)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anabel, si la mine contractiile mai serioase au aparut tot in jur de 25 sapt .

sotul meu este nemultumit ca ne-a chemat dr la control in 2 sapt. zice el ca e prea mare efortul meu, gravitatia care a devenit un dusman de temut pt col, fata de beneficiile ce le aduce eco.
oricum, eu merg ca o rata, ma doare si simfiza pubiana cand ma ridic din pat . la mers, nici nu mai zic...

si eu am inceput sa ma uit dupa necesare pt bb-i, dar parca n-am curaj inca sa comand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

eu sincer desi ma misc greu cred ca e mai bine daca faci control la 2 sapt ptr ca in functie de evolutie poti lua decizia dc sa faci dexa eu cel putin asa gandesc.acum pe mine ma cheam la 3 sapt dar la tine situatia e alta.ai facut testul de toleranta la glucoza?

nici eu nu am comandat nimic inca dar ma pregatesc sa mi fac gentuta ptr spital, sotu nu se pricepe asa ca vreau sa fiu pregatita....

trebuie sa credem ca o sa reusim e adev e greu dar oricum ajuta mai mult o atitudine pozitiva....dc ai sti ca sotu imi calculeaza saptamanile ramase pana la 40 sapt si ma omoara ...zice ca din cauza mea nu ajung departe ptr ca sunt pesimista el nu stie ce inseamna sarcina multipla...oricum mai avem 3 luni....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

salexa, irip, anne, alma sunteti ok? brigit cred ca e plecata.
amary, cand mai ai eco?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

anabel, in mod cert voi merge la control in 2 sapt. cred ca sotul meu e mai afectat decat vrea sa arate in legatura cu sarcina asta. ma uitam ieri la el, era asa de bucuros pt cei 2.1 cm de col, fiindca e inchis, desi bb1 era cu capul acolo. imi dau seama ca si lui ii e greu, dar ca evite sa-mi arate.

si eu numar saptamanile, dar de la 36 in jos .

bagaj de spital? de la 26 sapt? hai mah, fii serioasa, ca n-o sa fii atat de ghinionista .

testul de toleranta la glucoza nu il fac fiindca:
- nu cred ca am nevoie
- in starea mea, nu sunt capabila sa stau 2 ore pe la medlife pt asta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Balanta stiu ca tu esti cea mai afectata de situatia asta dar si sotul tau sufera...fiind barbat si ptr a te proteja se ascunde....eu cel putin nu am prea auzit de soti asa intelegatori si rezistenti asa ca dc vreodata va refula sau are o perioada proasta va trebuii inteles ptr ca nu va uita perioada asta....eu ma bucur ptr tine....

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, am fost azi la eco. Deocamdata, nu suntem nici bine, nici rau...Mai tragem de timp....Nu au crescut excelent, in 10 zile 180 gr baiatul si 200 gr fata, au 2100 si 2200 cu plus/minus 300gr, dar din pacate cu fluxul pe artere (0.85 cerebrala, 0.75 ombilicala) stam prost, deja au ajuns la limita maxima (desi n-am mai auzit pe nimeni cu doze asa mari de Clexane cu fluxurile astea). Deja baiatul a ramas in urma cu vreo 4 zile, fata e cam pe unde trebuie deocamdata, si cum gemenii oricum nu prea mai cresc spectaculos de acum incolo....Dar duminica fac 34s si oricum majoritatea gemeneilor vin intre 34-37s, nu ma mai stresez inutil...Exista si o parte buna, colul e inchis (are cam 2.8), e ca in reclama aia de la fixativ, "vant puternic, coafura rezista"
Eu zic ca ai un sot intelegator, dar probabil se streseaza si el, saracu, mai ales ca ati trecut prin multe, poate prea multe Si ca sa-l temperezi, povesteste-i ca o coleguta gemenista, cu burta dubla a facut azi 3 ore in trafic in Bucuresti, ca stau la mama naibii in praznic, pt. o simpla eco, iar eu merg deja in fiecare saptamana si dr. si eco

Anabel, si eu ma hlizesc dupa cele necesare, eu neavand decat cate una bucata din fiecare (patut, carut, cosulet s.a.m.d) si nu stiu cand o veni randul la cel de-al doilea set. Ii povesteam lui barbatu-miu ca o sa-i culcam, plimbam pe rand Si ca pacat ca nu sunt de acelasi sex, identici, ca nici nu-si dadeau seama vecinii ca de fapt plimbam pe rand doi copii Glumesc desigur, am luat-o razna

Amary 33+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Buna fetelor,
Am venit si noi de la control. Sunt bucuroasa ca mi-a masurat si mie colul cu celebra "maciuca" ca tot ma plangeam ca numai mie nu-mi masoara asa.Colul e inchis si are 2.8 cm. A zis ca nu are o lungime dintre cele mai bune dar e ok. Inainte imi facuse tact vaginal.
Balanta_tm, nici eu nu ma simt in stare sa fac testul de toleranta la glucoza, in sensul k nu rezist 2 ore sa astept la clinica. Ma bucur ca. fost ok la control
Amary, si tinem pumnii sa mai stea bebeii la dospit si sa creasca
Salexa, cum te mai simti?
Anabel, si eu trebuie sa ma gandesc la bagaj cacine stie ce imi aduce sotul.
Oricum, am un sot minunat care ma ajuta enorm si care va fi cel mai bun tata din lume!!

29 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Amary cred ca ai destule lucruri, mai ales ca la inceput iti trebuie un patut urmand ca apoi sa ii separi, si parca ar mai trebuii scoicile sau landourile sa ii scoti de la maternitate...
Pe ce doza de clexane esti ca si eu am temerea asta cu arterele uterine, oricum vorba ta de acum numai iau ei mult.te ai hotarat cum nasti?

Irip eu am de facut si alte analize si poate rezist mai ales daca stau putin intinsa pe undeva sau in masina....oi vedea...
Referitor la bagaj stiu ca e devreme dar acum mai pot pleca cu masina drumuri scurte asa ca e mai sigur sa le iau si sa le pun deoparte....

Fetelor ce parere aveti de sterilizator de biberoane la microunde sunt mai ieftine si il poti tine acolo ptr spatiu.

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
26+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Anabel, e f bine cum ai gandit cu bagajul avand in vedere ca o data cu inaintarea in sarcina deplasarea va fi mai dificila. Referitor la sterilizator nu stiu ce sa zic. Eu am masina de spalat vase si o sa le bag acolo caci spala la temperaturi inalte. Daca nu ma descurc imi voi lua unul. Eu neaparat vreau pompa de muls caci altfel nu cred ca ma voi descurca

29 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Balanta, a intrat bin hipoxie pt ca ana mi-a rupt apele si din acel moment pana a inceput cezariana au trecut vreoa 3 ore si jumatate. Au inceput contractiile si sa innebunesc daca imi amintesc explicatia medicului, eram, totusi, dupa o cezariana si destul de anesteziata. Stiu doar ca a avut hipoxie, nu mi-am pus problema pana acuma daca intra sau extrauterin. Pe mine m-a traumatizat enorm nasterea dpdv afectiv, pt ca eram intr-un salon postoperator in care li se aduceau tutror fetelor copiii, numai mie nu. Seara a venit drita care era de garda la prematuri, m-a pus intr-un scaun cu rotile si m-a dus dansa personal sa imi vad copiii. Erau extrem de mici, fiecare intr-un incubator deschis. Mi-a spus ca au fost niste eroi ca au respirat singurei, desigur ca iar m-a intrebat: ati fct dexa, nu? Apoi timp de 6 z ii vedeam numai la terapie intensiva, ana nu manca etc. intr-o zi, mama unei colege de camera m-a intrebat de ce nu vine mama la mine. Cum era sa ii spun ca a murit? M-a bagat biata femeie in depresie fara sa vrea. Apoi m-a enervat neonatoloaga la care nimerisem pe tura ca era evaziva, am stat 5 ore in picioare, cu matele tarash ca sa ajung la ana culcer. Pe ecografiile transfontalnelare, la ioakim era trecut un edem. Asa ca, toate astea fiind calare pe mine, nu am vrut sa mai stiu nimic de hipoxie. Ce a cauzat-o etc. dar stiu ca oxigenarea fara aparate i-a fost tot ce i se putea intampla mai bun.


Mergi la inceput