Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (66)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

amary, nu mananc putin. mcul dejun e chiar consistent, pranzul e pranz (in 90% din cazuri cu felul I si felul II) si de niste saptamani bune, am luat-o rau cu dulciurile (eu nu mananc ciocolata, ca aia ar fi mai ok - eu mananc prajituri, gogosi cu ciocolata, etc). ca sa nu mai zic ca mai scap si la cate o fanta .
fructele ce le mananc zilnic, nu sunt nici alea de neglijat, ca se pare ca de cand sunt gravida, nu mai stiu cum e sa mananci fructe in cantitati mici.
vitamine oricum iau. femibion, fier, etc.

e de apreciat al tau ca face mancare, chiar daca nu ii iese la fel de buna ca tie. dar are bunavointa, si asta e important.

lasa-l incolo de ghinion, ca s-a lipit de tine la prima sarcina si acuma se sparge. nu se poate sa fie mereu rau.

anne, eu nu as putea sa stau cu un barbat care nu ma ajuta sau care e nesimtit. si, mai ales, sa fac copii cu el???

adina, la cate sapt ai facut dexa si in cate ture? dupa ce s-au rupt membranele, cam la cate ore ai nascut? (faceai si clexane parca? fiindca ala trebuie intrerupt cu minum 12 ore inainte de operatie).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dyyna spune:

Buna fetelor. Amary am luat si eu gynipral timp de o luna dar la fiecare pastila luam si un sfert de diazepam si din cauza asta nu am avut nici un fel de probleme de tremurat, plus ca dormeam foarteeee mult, cred ca Salexa intelege ce vreau sa zic . In ceea ce priveste dexa eu va recomand sa il faceti. Eu am nascut la 35 de saptamani, buburuzele noasrte au fost destul de micute dar cu respiratia nu am avut nici un fel de probleme.
Fetelor tineti-va tari, aveti rabdare si incredere in Dumnezeu.
Si ca sa va mai incurajez putin va zic ca am inaltimea 1.50 si am reusit sa duc sarcina pana la 35 de sapt, deci se poate. Adevarul e ca toata lumea se intreaba unde au incaput bebeii dar o sa ii intreb cand vor creste mari :))
O noapte linistita va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

oau balanta, reusesti sa manaci si felul 1 si 2? Esti f tare. Eu abia pot manca felul 1 si tind sa cred ca asta e un motiv pt care ma trezesc noaptea sa mananc .

fetelr, voi v-ati gandit la nasii de botez? Am stabilit o pereche de nasi dar eu parca as vrea 2. Sotul spune ca e mai bine pt copii sa aiba acelasi nas ca sa nu apara discutii intre ei. Voi cum procedati?

+ 16 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Buna seara tuturor!

Vad ca s-a atins din nou problema kg. acumulate in timpul sarcinii. Eu am 1,64 m si intotdeauna m-am "invartit" in jurul a 57-59, max. 60 kg. Asta pana am inceput stimularile pentru cele 2 inseminari artificiale si apoi ptr. FIV-ul care i-a adus pe pici . Ceata de hormoni m-a adus la 70 kg, cat am avut cand am ramas insarcinata. Am pus 15 kg in sarcina si am nascut la 34 sapt. si 5 zile, iar picii au avut 1800 gr. si 2300 gr. Dupa sosirea din maternitate, eram mai slaba cu 13 kg., iar la 2 sapt. dupa sosirea acasa ajunsesem din nou la 70 kg. Am alaptat 1 luna si jumatate doar, dupa care am mai pus la loc 2 kg.
De la mijlocul lunii ianuarie l-am "luat in brate" pe Montignac si pana acum am slabit 9 kg. cu ajutorul lui si cu un pic de sport.

Asadar, nu va faceti probleme, indiferent care este nr. de kg. pe care le acumulati in timpul sarcinii. Sunt convinsa ca stresul, oboseala, alaptatul si preocuparile zilnice ce vor urma dupa nastere, vor "topi" foarte rapid kg. Pentru ca, intr-adevar, prima perioada e dificila ptr. mamicile de gemeni. Tin minte ca in scurta perioada in care alaptam, parca ma "stafideam" de la o ora la alta, ce sa ma ingras...

Cat priveste injectiile de dexa, parerea mea este ca sunt f. eficiente, cel putin ptr picii mei au fost de un real ajutor. Desi prematuri, au respirat de la inceput fara probleme. Am facut 2 doze, la 28-29 sapt. si la 32 sapt.

Mai intreba una dintre voi la ce interval de tp. dupa ce se rupe apa am nascut...La mine povestea a fost usor hilara, iar acum cand ma gandesc ma ia cu tremurat . Am fost la control in Ungaria vinerea dupa-masa dupa o serie de contractii, iar medicul a spus ca mai rezist 1 zi, max. 2. Ajunsa in Ro, l-am sunat seara pe medicul meu de aici, care mi-a spus ca mai trebuie sa mai rezist macar 1 sapt. si mi-a spus sa iau Gynipral. In seara aceea, inainte de culcare, am mers la toaleta, iar pe hartia igienica am vazut o secretie mai ciudata, alunecoasa tare. M-am gandit ca e vaselina aceea in care si-a inmuiat dr. manusa de pe mana cand mi-a verificat colul pe masa . M-am culcat linistita, iar sambata si duminica ce au urmat nu am mai avut nicio contractie. Duminica m-am dus pana la maternitate ptr. ca medicul meu de aici era de garda si m-a chemat sa ma vada, daca tot avusesem contractii vinerea. Cand m-a verificat, am fost socata : mie mi se rupsese apa si aveam dilatatie 1 cm, insa nu simteam absolut nimic . In aceeasi zi, duminica, la 7 seara, a inceput operatia mea cezariana . Asadar, mie cu sigurata mi s-a rupt apa vinerea seara, cand am eliminat si dopul gelatinos, iar eu am stat bine merci, fara vreo contractie, pana duminica .

Va pup pe toate mamicile si burticile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

am fost la eco, bb-ii sunt bine, au in jur de 1 kg fiecare si cate un mic avans de cateva zile. maine facem 27 de sapt.
colul este de 2.1 cm, perfect inchis; cerclajul se tine bine. problema este ca bb1 sta tot cu capul pe col si evident, pune presiune pe col. cum isi misca putin capul, cum colul era >2.1 cm. dar luam in considerare dimensiunea avuta sub presiune.
mi-e groaza sa ma gandesc ce va fi cand vor mai creste, dar prefer sa raman optimista, asa ca nu ma alimentez cu ganduri negre.

mmammarutza, am ramas masca la povestea ta cu membranele. bine ca s-a terminat cu bine.

anne, noi nu ne-am gandit la nasi inca. nici nu stiam ca se poate sa avem cate un nas la fiecare bb in caz de gemeni.

va pup pe toate si sper ca toata lumea e bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, stati bine cu greutatile si cu colul, asa va vreau. Lasa gandurile negre, am eu cat pentru toate... Daca stai la pat, ce presiune sa pui pe col? Ca doar nu o fi rugbist sa se impinga cu capul in col toata ziua...La mine stau amandoi cu capul in col de mai mult de 1 luna, se asteapta la o nastere naturala, da' nu pupa ei, desi si eu m-am speriat de povestea mmammarutzei cu membranele

Anne Mary, la noi nasii sunt mosteniti de nu stiu cate generatii din tata in fiu (m-au botezat, cununat s.a.m.d) asa ca daca mai vor, nu schimbam nimic...Sa stii ca eu mananc si fel 3, ca tare imi plac dulciurile, da recunosc am un sentiment de explozie ulterior

Amary 33+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

Balanta, am fct dexa la 28 sapt si apoi la 32. Am nascut la 33 si 3 z. Nu am fct clexane. Sfatul meu este sa cercetezi importanta administrarii acestei dexa. Este extrem de important ca plamanii copiilor sa fie maturizati. Extrem de important. Aceasta dexa i-a salvat lui ioakim viata de 2 ori: la nastere, cand ana a rupt apele iar el a stat in hipoxie, apoi in laringita, cand s-a sufocat intr-o noapte si am fugit in papuci cu el la spital, pe avarii, nelegat in scaun,trecand pe rosu, cand vedeam cu okii dati peste cap etc.
Da, stiu ca clexanele se opresc cu 12 ore inainte.
In orice caz, revenind la dexa, protocolul multor spitale este, in caz de iminenta de nastere prematura, adminstrarea cu dexa cu 24 sau 12 ore inainte. Este preferat pt copil sa se faca.
In orice caz, sfatul meu e sa tebmai gandesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

amary, ce m-a distrat postarea ta!

la tine e diferit cu colul, fiindca tu ai col de col , care a rezistat f bine fara cerclaj si fara progesteron. sincer, eu fara cerclaj si fara repaos la pat de atatea saptamani, cred ca as fi pierdut sarcina. pai daca la sapt 17 era de doar 1.3 cm si deschis in palnie la interior .
da, in mod normal asa e, cum zici tu: daca stau in pat, nu ar trebui sa fie presiune pe col. insa ma ingrijoreaza ca sunt zile, saptamani chiar, cand il simt pe bb1 exclusiv la nivelul chilotului. sta f f jos si doar uneori se ridica un pic. probabil ca vom mai ridica un pic patul, sa vedem daca ne ajuta sa il ridicam un pic pe bb.
cred insa ca f important este ca la sarcinile astea mai cu probleme sa ne tinem nervii tari si sa ne setam mintile pe gandire pozitiva.
tai ça tu mai ai cateva saptamani si gata! poate rezisti chiar inca o luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Balanta ma bucur ca au crescut bebeii bine si ca totusi chinuit cum e colul rezista....ai sa vezi o sa fie bine in curand intri in 7 luni. am citit din urma postarile altor mame de gemenasi si sa stii ca am vazut multe reusite la 35/37 sapt cu situatie ca a ta col cerclat si dus bine. Eu m am bucurat ca am vazut cerclaj facut la 27 sapt si sarcina dusa pana la 36 deci se poate....

eu am inceput sa studiez lucrurile necesare ptr copii si sunt cam in ceata numai la biberoane am gasit o groaza de recomandari si nu stiu ce sa aleg...
nu vreau sa cumpar multe dar totusi trebuie sa avem strictul necesar...e bine ca se poate cumpara on line.

am uitat prietenele contractii au aparut si in pat ciudat e ca le am cand stau pe partea stanga...

32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni
25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

adina, te rog, daca mai ai putina rabdare, zi-mi de ce ioakim a avut hipoxie la nastere desi ai facut dexa. ok, baieteii sunt mai sensibili, dar nu cred sa fi fost doar asta explicatia dr-ilor.

Mergi la inceput