Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (66)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Fetitele mele sunt in 2 placente diferite. Una este pozitionata suuuus, iar ce care pana acum era mica este jooos de tot, cea care a si deschis colul.
Dap din cauza la alea fac clexan si din cauza la hemoleucograma care nu prea arata asa de bine.



FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
33 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Am cautat toata casa un metru. Nu am gasit decat o ruleta grosolana a sotului. 98 cm am si eu. Cred ca daca nu as suferi de constipatie as avea mai putin
Salexa, suntem alaturi de tine si iti tinem stransi pumnii.


29 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Irip, gata pai tu esti in categoria slabutelor, maine poimaine schimbi prefixul si inca n- ai un metru in talie


Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Salexa, tu cat Clexane faci? Eu zic ca fetitele au crescut f. bine (mai ales pt. gemenele), daca era asa matura placenta nu aveau cum sa ia asa bine in greutate. Mai consulta totusi un alt ecografist, la mine niciodata nu au apreciat doi acelasi grad de maturare al placentei (si m-am lamurit si de ce, unii au pe scara lor si grad IV). Daca fetitele cresc, nu prea vad motive serioase sa le scoata... Si eu am acelasi stres, dar eu am trecut prin asa ceva deja, asa ca stiu demult si ma astept la o restrictie de crestere... Tin pumnii sa fie bine...

Irip, eu de cand am descoperit taratele de psyllium combinate cu fructe pe stomacul gol, n-am fost niciodata mai putin constipata

Se pare ca sunt campioana la burtoi, da nici nu stiu daca m-am masurat corect, ca eu m-am masurat chiar langa buric...Si banuiesc ca poate conteaza si inaltimea, constitutia pt. ca desi am atatia cm, nimeni nu mi-a spus ca-s imensa....doar ca probabil sunt o gravida la termen



Amary 32+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Si eu mai am o curiozitate, oare ecografele astea cum calculeaza varsta gestationala, ca eu am gasit 2 tabele de crestere fetala, dar difera f. mult greutatile medii:

http://www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart

http://www.reginamaria.ro/ro/maternitate/analize

Amary 32+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

amary, unde se gasesc taratele de psyllium?
gynipral mai iei sau ai scapat?

offf, eu am avut niste contractii in ultima ora . ma gandesc f serios sa imi cumpar o plosca, fiindca mi se umple des vezica si am obs ca ma iau contractiile (si) cand e vezica plina.
bb1 iar a coborat. se mai ridicase in ultimele zile, azi iar il simt jos . iar bb2 si-a gasit un loc fascinant, sub o coasta, unde pedaleaza mereu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, la orice plafar, aici se gasesc si la hipermarket. Am intrebat si dr., e OK in sarcina, eu iau doar o lingura cu putina apa (doar sa bei repede ca se umfla taratele repede). Efectul apare cam intr-o zi, doua.
Si eu cand beau apa, am mai multe contractii, dar daca nu dor a zis dr. ca nu scurteaza colul. N-am scapat de Gynipral, iau pana nasc

Aaaaa, si am uitat, daca te hotarasti sa iei, ai grija sa nu iei medicamente doua ore inainte si doua dupa, exista riscul sa nu se absoarba....

Amary 32+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

merci, amary. cam pe la ce hypermarketuri se gasesc? si la ce raion? la ala de cereale? ca merge azi sotul la cumparaturi si poate gaseste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Gata fetelor m-am trezit

Amary pai martea trecuta placentele nu aveau nimic. Iar ieri cand am fost la eco doar una era "deteriorata". Intr-o saptamana si o zi o fetita a luat 500g iar cea cu placenta cu probleme a luat 100g. Marti sau miercuri mai facem o eco si vom vedea ce se mai intampla, momentan a spus sa nu intru in panica si sa nu disper ca sunt in spital langa ea.
Vom vedea la urmatoarea eco daca o sa fac ceva vitamine ca sa mai le tin acolo 2=3 saptamani.
Ma bucur ca marti o sa facem 34 de saptamani iar perioada gemenilor sa vina este intre 34 si 37. Imi doresc totusi macar la 36 sa vina. Acum cum o sa vrea Doamne Doamne




FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
33 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

daaaa, vreau si eu un sac se tarate..pe mine doar supozitorul cu glicerina ma salveaza...la ce raion din supermarket gasesc k sa il instruiesc pe sot..
eu ma chinui sa beau apa mai ales din cauza contractiilor...citisem in carti si imi spuse si dr sa evit sa am vezica plina...eu practic imi petrec buna parte din timp la toaleta...daca ies sa merg la control sunt disperata sa gasesc cat mai repede o toaleta ca se face burta bocna...din motivul asta nici nu cred ca un consum mare de apa te ajuta sa scapi de contractii.. la mine e invers.. beau multa apa, am contractii..
dar cum e cu anularea efectului gynipralului daca iei si alte pastile? scrie in prospect ceva? toate fetele.

29 &

Mergi la inceput