scouca de la chicco pt nou nascuti

scouca de la chicco pt nou nascuti | Autor: neaguada

Link direct la acest mesaj

Buna mamici in primul rand va multumesc.foarte mult pt sfaturile care mi le dati. va rog f mult sa imi spuneti si mie va rog de cabd as putea sa folosesc scoica pt bebe tinand cont ca fetita mea are 2luni . avem o scoica de la chicco caruciorul este 3in1 si pana acum nu am folosit scoica deoarece am.asezat.o pe pitica.in ea si mi s.a parut ca ar sta "cam chinuita". am auzit la multe mamici ca isi scot bebeii din maternitate in astfel de scoici . motivul pt care eu nu am folosit.o pt bebe a fost teama de a nu.i afecta coloana cumva. astept cu interes rapunsuri si sfaturi din partea voastra partea voastr mamici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

Noi am dus-o in scoica (nu de la Chicco, ci Hauck, am avut tot carut 3-in-1) in masina, pentru ca altfel nu avea cum sa stea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Scoica este dispozitiv auto. Ea este conceputa pentru a calatori cu masina iar copilul sa fie in siguranta. Se monteaza cu fata in sens invers directiei de mers. Gasesti filmulete pe net si sigur ai si instructiuni. Ea nu este pentru a scoate copilul la plimbare in ea. Pozitia este fiziolgica, nu afecteaza colona daca nu e folosita abuziv iar in timpul calatoriilor mai luni se fac pauze.
Sa inteleg ca voi nu ati mers cu masina nicaieri? O vizita, parc ...
Sunt si persoane care plimba in parc copilul in scoica ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neaguada spune:

ba am iesit dar cu landoul si in masina la fel. mi.a fost teama sa o pun in scoica avand doar 2 luni nu stiu mi se pare ca sta chinuita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

nu sta deloc chinuita, ci exact cum a stat in uter, curbata. si dorm fara probleme, chiar le place mai mult cateodata in "scoica" decat in patut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Citat:
citat din mesajul lui neaguada

ba am iesit dar cu landoul si in masina la fel. mi.a fost teama sa o pun in scoica avand doar 2 luni nu stiu mi se pare ca sta chinuita.


dar landoul este special pt fixarea in masina??? are centuri si sistem de prindere pe bancheta?stiu ca exista si asa ...

daca este landoul clasic este fix zero in masina in caz de doamne fereste un accident (=chiar si o usoara tamponare)


in scoica se aseaza copii de la 3 zile, la iesirea din maternitate.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neaguada spune:

da landoul este special. multumesc mamici pt sfaturi de acum vom folosi scoica in plimbarile cu masina. multumim, pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Poti sa-mi spui si mie ce model de carucior ai exact? Si daca se poate de unde l-ai cumparat?
Am o amica ce naste curand si ar vrea si ea carucior cu landou din acela cu centuri si sistem de fixare in masina.

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neaguada spune:

chicco trio este caruciorul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neaguada spune:

nu l.am cump noi l.am primit de la nasi din anglia dar am vazut si la.noi sunt in jur de 20 de mil . au reprezentanta si la noi in buc din cate stiu eu. eu momentan sunt f multumita de carucior se manevreaza foarte usor si sta si bebe f bine in landou pt ca este f spatios. sper sa.ti fii fost de ajutor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

cunosc produsele chicco. doar ca nu am stiam ca si ei au landou echipat pt fixare in masina si cu centuri. nici pe net nu am gasit decat de la britax roemer.
am avut si eu chicco trio la primul baietel.
esti sigura ca landoul are centuri proprii (ca scoica, in interior pt fixarea copilului) si se poate fixa de bancheta masinii????

Mergi la inceput