Cat de des ii faceti baita bebelusului Dvs?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Citat:
citat din mesajul lui Paff

Citat:
citat din mesajul lui DidiAlex

Pan la urma se voteza baia bebelusului sau dushul copilului ce ajunge la groapa de nisip?
Bebelus pan la vreo 8-9 luni abia diversificat la 1 zi la primul copil nacut in ro si la 3 la cel nascut in de.




Nu e discriminare? Glumesc
Nu inteleg ce ai vrut sa spui aici.


La primul copil pan la vreo 8,9 luni ii faceam baie zilnica; ulterior de cate ori era nevoie

La al doilea copil, de la nastere pan la vreo 8-9 luni o data la 3-4 zile; la recomandarea moasei.

Chestia asta m-a dat peste cap io cu ideeile mele adanc inradacinate..nah cate bordee atatea obicee.

La bb2 nici nu ii faceam baie seara..ii faceam pe la pranz, cand era nr 1 la gradi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nafi spune:

Si eu am plecat la drum cu ideea ca trebuie sa-i fac baitza in fiecare seara inainte de culcare. Dar cand sa si aplic teoria n-a mai fost asa usor. Musiu al meu e un zvracolici si jumatate si era o lupta infernala de cate ori trebuia sa-i fac baie , eu dupa o zi de lupta ( caci pana la 18 luni mai mult de 30 de minute pe zi nu dormea) eram prea obosita sa ma mai lupt cu el si pentru a-i face baita. Asa ca i-am facut cam la 2-3 zile si am ramas cu ritmul acesta. Vara ii fac mai des caci se prafuieste (mai ales dupa varsta de 1 an cand a inceput sa mearga si ajungeam cu el acasa ca un purcelus). parul i-l spal la fiecare baita. trebuie sa spun insa ca si atunci cand e fara baie de 3 zile are mereu un miros atat de placut , de copilas...De multe ori il adulmec si tare imi place mirosul lui natural.

Ziua si eu il de mai multe ori pe manutze, pe fata, pe dinti, la fundulez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aliana_maria spune:

Buna
Eu am bebe de 9 luni si 3 saptamani. La inceput i-am facut baie zilnic, apoi la 2-3 zile si acum de 3 luni prefer sa ii fac zilnic dar pe cap ii fac o data la 2 zile. Este mai bine sa ii fac baie zilnic, ii fac masaj in apa, se joaca, ma stropeste toata dar stiu macar ca doarme dus la 21 e in pat.
Treaba cu apa este la fel ca toate celelalte cand vine vorba de copilul nostru. Fiecare mama simte ce e mai bine pentru copilul ei, daca vezi ca ii merge bine cu baie la 2-3 zile asa fa, daca vezi ca ii merge bine cu baie zilnica, asa fa.
Spor la LIPA - LIPA cum ii zicem noi la baita.
Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

La primul - zilnic.Era baia sfanta si daca saream ozi era tragedie.Al doilea, de cateva ori pe sapt.I
Amandoi la fund cand erau cu pampers si era musai .
Acum la 5 si 6 ani zilnic maini picioare fata dinti zilnic.
Dus sau baie in fct de necesitati la max 3 zile.
Pe cap, 0 data pe sapt.
Acum sunt intr-un mega curent de intoarcere la lucruri sanatoase care trec de consumatorismul in care traim.Adica sapunul numai prin locurile esential nu peste tot, sapun bio, pasta dinti la fel.
Pt bb3 pregatesc bai fara prea mult sapun,masaj cu produse naturale, evitat serv umede, etc

Ile , mami de V si A ,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika

si medicii se contrazic pe aceasta tema: unii spun zilnic, altii saptamanal, ca sa lasi pielea sa produca grasimea proprie noi mergem cu baia cam o data la 2-3 zile.
acum banuiesc ca si cei care fac baie saptamanal se spala zilnic la fund si pe picioare, maini si fatza nici nu mai zic.

si eu am facut la fel cu bebisoara mea si acum tot asa procedez, nu mi s-a parut necesar sa-i fac baie zilnic, adica tot ritualul cu cadite, prosoape, instalatii..etc. , am spalat-o de cate ori a fost nevoie la fund, manute, fetisoara...dar nu bagat toata in apa... o data la 2-3 zile mi s-a parut suficient (oricum ei sunt curati, nu au unde sa se murdareasca in asa hal incat sa necesite frecus zilnic)

fetita mea a fost linistita si neplangacioasa, a dormit fara probleme si asta m-a facut si pe mine sa fiu mai relaxata cu baia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Zilnic, dar daca sarim o zi nu e o tragedie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portugal spune:

Cu toate ca nu mai e bebelusi are 3ani jumate .Facem baita zilnic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Sunt doi, sunt si doi mai mari (dintre care unul se dusuleste singur, zilnic), asa ca la bebelusi nu mai reusim in fiecare seara, doar o data la doua zile. Dar ii spal des pe manute, pe gurita dupa ce papam si la fundulet cand avem nr 2

Poze noi la semnatura!
https://picasaweb.google.com/lh/myphotos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina_cb spune:

am o fetita de 2 luni jumate si ii fac baie zilnic, dar pe cap doar la cateva zile ptr ca nu-i prea place. are si parul destul de mare si cat a fost rece am evitat sa i-l spal prea des.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns freedelia spune:

Bebelusul si copilul peste 1 an sunt doua chestii complet diferite. Eu sunt complet pro curentul natural, bebelusul nu se murdareste iarielea lui produce tot felul de substante benefice, apa si mai ales produsele de curatenie usuca exagerat si indeparteaza toate chestiile bune produse de piele.

In primele luni de viata eu mi-am spalat beblusii cam o data pe saptamana. Apoi cam la 3-4-5 zile. Dupa un an, cand au inceput sa mearga, sa se joace peste tot, pe afara, sa se tavaleasca, sa se muradreasca, am trecut la bai dupa nevoie si usor-usor spre bai zilnice.

Acum, cateodata, vara, e nevoie si de doua ori pe zi, cand vin de afara murdari din cap pana in picioare. Insa acum au 8, 6 si 2 ani. Deci nu mai sunt bebelusi, ci copii... E diferit...

Delia, 35+ cu si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)

POZE

Mergi la inceput