Cat de des ii faceti baita bebelusului Dvs?

Cat de des ii faceti baita bebelusului Dvs? | Autor: Anda08

Link direct la acest mesaj

Intrebarea de mai sus s-a regasit de mai multe ori in discutiile de pe forum, insa niciodata nu am creat un sondaj pentru aceasta tema. Va rugam asadar sa votati si sa comentati intrebarea:

Cat de des facem baita bebelusului?

Ne referim aici la o medie si nu la situatiile speciale in care baita este necesara din punct de vedere medical.

Intrebare sondaj:

Cat de des ii faceti baita bebelusului Dvs?



Ne referim aici la o medie si nu la situatiile speciale in care baita este necesara din punct de vedere medical.

Alege respuns:

de mai multe ori pe zi
o data pe zi
o data la 2 zile
o data la 3 zile
o data la 4 zile
o data pe saptamana
mai rar de o data pe saptamana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

si medicii se contrazic pe aceasta tema: unii spun zilnic, altii saptamanal, ca sa lasi pielea sa produca grasimea proprie noi mergem cu baia cam o data la 2-3 zile.
acum banuiesc ca si cei care fac baie saptamanal se spala zilnic la fund si pe picioare, maini si fatza nici nu mai zic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andieelen spune:

O data pe zi facem baita cu masaj si tot tacamul insa ne spalam la fundulet de fiecare data cand schimbam scutecul (adica de vreo inca 4-5 ori).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

De cand s-a nascut si pana la 3ani (cand am reinceput serviciul) i-am facut baie generala/2 zile. Acum ii fac de 2/sapt. De fiecare data dupa kk o sterg cu servetele umede sau o spal si, daca este mai iritata, o fac cu crema ls fundulet.

Alexandra Maria
14.12.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika
acum banuiesc ca si cei care fac baie saptamanal se spala zilnic la fund si pe picioare, maini si fatza nici nu mai zic.

Pai daca zilnic se spala pe fund, picioare, maini si fata, ramane burtica, spatele si la subrat saptamanal? Mai bine le faci baie zilnic si gata.

Eu am facut baie la copii zilnic, era parte din rutina noastra si ii ajuta sa doarma. Pentru mine dusul zilnic este ceva ABSOLUT necesar, indiferent de varsta. De fiecare data cand schimbam scutecul le spalam la fund in chiuveta, servetelele umede le foloseam doar sa indepartez cat mai mult din kk. Neaparat spalat cu apa si sapun chiar daca in scutec era doar pipi.

Nu inteleg ce e asa greu sa faci dus zilnic la copiii mai marisori, dureaza fix 5 minute, pus in vana, udat, sapunit, clatit, sters. Plus ca ii invata de mici sa se spele zilnic, devine ceva normal, nu trebuie sa te lupti cu ei sa faca dus cand sunt mai mari si miros.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Si eu tot zilnic, seara, pe tot corpul, de cand s-au nascut si pana acum. Pe par insa ii spal 1 data pe saptamana, duminica.
Metoda asta le-a intrat asa de mult in sange incat nu se pot culca seara fara sa faca dus.

De altfel asa facem si noi, de ce ar fi copiii diferiti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Eu ii fac baie iarna la 2 zile, in rest il spal dupa fiecare kk la fundulet, pe maini de 5-6 ori/zi, pe picioare seara, pe fata dimineata si seara..Iar vara facem baie zilnic.
noi ca adulti facem du de 2 ori/zi, dar mi se pare exagerat pt un copil..asa ca nu aplic rutina mea si copilului inca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamipreda spune:

facem baita in fiecare seara deoarece asa am reusit sa ne facem un program constant de somn si pe cap ne spalam la doua zile.baia o facem in ceai de musetel la recomandarea pediatrei.avem sase luni neau iesit primii doi dintisori iar problema iritatiei iese din discutie in cazul nostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Baie facem zilnic. Pe cap iarna la 2-3 zile, vara zilnic.
Vara facem si de 2 ori pe zi ...dus. Copilul se joaca in parc, uneori si in nisip...care intra peste tot, doar nu o sa culc copilul cu nisipul ala pe el de pranz.
In functie de cat transpira, cat praf e pe el facem si baie. Indiferent de anotimp.
Pe maini si la fund ...oricand e necesar. Nu pot sa le numar ca e prea des.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dariucha spune:

Diminea#539;a dus rapid , seara baie inclus spalatul pe cap . ASA am f#259;cut dintodeauna indiferent de anotimp .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

nu cred ca e bine sa speli parul zilnic.

bird - toate alea enumerate nu se spala musai toate o data, ci pe rand.

Mergi la inceput