Insuficienta placentara

Insuficienta placentara | Autor: Ingryd.Maya

Link direct la acest mesaj

Buna,
Sunt la prima mea sarcina si am 31 de sapt si 5 zile si a fost totul bine si normal pana cand a aparut o problema de insuficienta placentara si as vrea sa stiu mai multe despre asta... A mai avut cineva si au scapat cu bine ? Va rog sa ma ajutati ca sunt ingrijorata si nu stiu ce sa fac...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iube spune:

Buna Ingrid,

Si mie mi s-a spus la eco de 15 sapt ca as avea ca problema insuficienta placentara. La mine placenta avea si lacuri vasculare. Si in plus bebe era in urma cu cresterea cu aproximativ o sapt.
Tie ce ti-a mai spus in afara de insuficienta placentara? IR-urile le-a masurat? Erau ok?

Tu ai facut analizele de trombofilie? Iei vreun tratament in sarcina? La mine problema a fost trombofilia, am descoperit-o insa prea tarziu.
Eu ti-as recomanda sa te duci la Fundeni si sa-ti faci analizele, daca ai probleme de coagulare se rezolva cu Aspenter sau Clexane.

Doctorul tau nu ti-a spus din ce cauza se poate intampla asta? Si ce ar trebui facut?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingryd.Maya spune:

Am facut Eco luni si mi-a spus ca nu am suficient lichid admiotic si insuficienta placentara ... sincer cand am auzit asta am ramas blocata si nu prea am inteles restul ... dar la penultima Eco era totul normal chiar zicea ca e un pic grasuta ( am o fetita ) si acum mi s-a spus asta ... In rest nu am probleme cu sangele sau trombofilie.
O sa ma duc vineri la o clinica privata sa fac o Eco mai amanuntita ca totusi poate a gresit, poate imi vor zice altceva.
Tu in cate sapt essti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iube spune:

Ingrid,

Din pacate eu nu mai sunt insarcinata. La eco de 15 sapt s-a descoperit insuficienta placentara si faptul ca bebe ramasese in urma, iar la 17s si 5 zile bebe s-a oprit din evolutie.
Nu vreau sa te sperii, ba chiar vreau sa-ti zic ca dr mea a zis ca pb asta a aparut prea devreme in sarcina la mine si nu prea s-a mai putut face nimic, dar daca apare mai tarziu (cum e cazul tau, in trim3) bebe poate fi salvat.

Eu prin insuficienta placentara am inteles ca placenta nu functiona cum trebuie, deci bebe nu era hranit bine. La mine placenta nu a functionat bine din cauza trombofiliei (asta cred eu pt ca mi-am descoperit niste gene mutante).

Cand te duci la eco mai performant roaga-l pe dr sa-ti masoare si IR-urile si vezi daca sunt in limite. Ele arata daca bebe se hraneste bine sau nu.

Iti doresc sa fie totul bine pana la sfarsit si sa ai o fetita sanatoasa. Si poate ne ti la curent cu ce se intampla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ReginaMaria spune:

Termenul de insuficienta placentara se refera la un proces patologic la nivelul placentei manifestat clinic prin preeclampsie, intarziere de crestere fetala, dezlipire de placenta, sau combinatii intre aceste manifestari. Fluxul uteroplacentar poate sa fie diminuat secundar unor afectiuni materne - hipertensiune, insuficienta renala, diabet zaharat, sd anticorpi antifosfolipici, boli vasculare de colagen - sau / si unor complicatii obstetricale - dex preeclapmsia. In acest caz se impune monitorizare ecografica, cresterea fetala, fluxurile arteriale fetale, scor biofizic, intr-un ritm stabilit de medicul curant, in functie de modificarile deja existente.

Dr Alina Craciun http://www.reginamaria.ro/ro/spitale/medic/alina-craciun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingryd.Maya spune:

Doamne ... sper sa fie bine ... imi pare rau pt ce ti s-a intamplat sincer ... dupa atata timp ce ii simti miscarile si bataiile inimii dintr-o data sa dispara ... nu as putea sa ma impac cu gandul asta ...

Am citit pe alte site-uri ca o fata a avut insuficienta placentara si a trebuit sa ii faca cezariana si copilul traieste si acum ... dar nu stiu cate sapt avea ...

Prefer sa se nasca acum decat sa nu o am pe Maya langa mine ... Poate ii va fi mai bine afara decat in placenta asta nasoala

Vineri dupa ce vin de la Eco o sa mai scriu sa iti zic ce si cum ...





Ai mai incercat sa mai faci alt bb?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iube spune:

Am citit si eu ca in caz de insuficienta placentara, dr poate hotari scoaterea lui bebe inainted de termen. Stiu ca uneori se fac inainte niste injectii pt maturarea plamanilor pt ca bebe sa poata respira dupa ce se naste

Oricum, daca se confirma insuficienta placentara, va trebui sa fi supravegheata mult mai des decat inainte. Dr tau , cel care ti-a spus de insuficienta, cand te-a chemat pt urmatoarea eco?

Astept sa vii cu vesti bune de la eco de vineri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingryd.Maya spune:

A zis sa vin pe 10 mai ... inseamna ca e nebun ...

Clar imi voi schimba doctorul Este a 2 oara cand mil schimb ...


O sa astept pana vineri sa vad ce imi zice si dr asta. Am mariiiii emotiiiii ... poate o sa zica ca nu am nimic si ca totul este bine ... au gresit aia si o sa ma bucur de Mayutza mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingryd.Maya spune:

Hello ...

Tocmai am venit de la Eco ... cred ca aproape toate bine. A zis ca a intarziat cu cresterea cu doar o sapt ... trebuie sa fiu monitorizata saptamanal sa nu se agraveze situatia ca daca se va agrava va trebui sa o intalnesc mai devreme ...
Ar avea 1606 grame si nu e mare ingrijorarea ( asa a spus doctorita ).
Ea nu s-a dezvoltat pentru ca am un Notch preazent pe partea stanga ( adica nu primeste suficient sange printr-o vena ) dar pe partea dreapta este totul ok.
Asadeci si prin urmare este totul aproape bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iube spune:

Ma bucur sa aud ca te-ai mai linistit si ca vei fi supravegheata mai des.

. Din ce am mai citit aici, pe forum, fetele care aveau bebei cu intarziere de crestere sau nu aveau fluxurile uterine in limite, incepeau sa faca injectii cu Clexane sau mareau doza in cazul in care faceau deja. Ai putea sa-l intrebi pe dr despre asta, daca crede ca ar ajuta.
. Clexane subtiaza sangele si poate ar ajuta la eliminarea notch-ului de care aminteai. Dr la care ai fost pt eco ti- a recomandat si altceva in afara de supravegere mai atenta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingryd.Maya spune:

Nu, inca nu am ajuns la dr meu sa ii spun asta ca incerc sa ma transfer la altul in Mat. Giulesti... dar dr de la Eco nu mia zis nimic de injectiile astea ... mia spus doar ca nu e un motiv mare de ingrijorare doar ca trebuie supravegheata sarcina sa nu devina mai rau ...

Mergi la inceput