Implicare diaspora!

Implicare diaspora! | Autor: Deceneus

Link direct la acest mesaj

Se stie ca, cetatenii romani nu sunt implicati in viata politica si sociala, dar asta nu este imputabila numai cetatenilor.
Autoritatile fac tot posibilul sa ne tina departe de viata politica si administrativa, cultivand apatia.

Pe DC exista multe persoane plecate din Romania, carora le pasa de Romania, care au o alta perspectiva de a privi lucrurile, si experienta care poate fi valorificata.
In ideea de mai sus as sugera sa prezentati cum se implica cetatenii in viata adminstrativa, a comunitatii si in politica, in tarile in care traiti.
Cum sunt incurajati si cum sunt stimulati.
Ca metode de incurajare:
- sistemul de informare si transparenta decizilor autoritatilor
- activitatea partidelor politice intre alegeri, cum se implica si cum iau pulsul electoratului
- educatia civica din scoli
- socializarea in comunitati, intreceri sportive, actiuni culturale etc..
- posibilitatea unui cetatean de a-si spune opinia, unde, cand, cum, si cum este tratata o opinie
- posibilitatea si motivatia de a reclama. De ce o fac?
Nu le este teama de reactii negative ale celor reclamati, sau de faptul ca reclamatia nu va avea concsecinte pozitive?

Eu ma intrebat un avocat daca pot sa fac ceva sa anulez titlul de proprietate obtinut ilegal, al unui vecin care incerca sa devieze apele pluviale pe terenul meu. Eu aveam terenul in folosinta, inca nu era emis titlul de proprietate.
Raspunsul a fost ca nu pot pentru ca nu am calitatea de parte procesuala, respeciv autoritatile locale sunt cele care ar putea.
Mi s-a parut aberant. Daca cineva intra pe proprietatea unui vecin plecat in strainatate si produce pagube, eu sa nu pot sa reclam la parchet pentru ca nu sunt cel viciat in drepturi?
Daca sunt martor la un accident de circulatie mortal, si victima nu mai poate face plangere si autoritatile il musamalizeaz eu sa nu pot sa urnesc procesul?

- alte forme de contacte intre politicieni si cetateni, intre autoritati si cetateni, prin care opinile cetatenilor ajung la autoritati sau invers.

O asemenea discutie poate clarifica ce trebuie sa se schimbe in Romania in relatia-politicinei, cetateni, autoritati-cetateni.
Cu ocazia alegerilor, cand candidatii iau contact cu cetatenii, se pot face propuneri pentru a rezolva relatile.
Le putem spune: acestea sunt cerintele noastre, si nu ne intereseaza programele voastre daca nu satisfaceti cerintele noastre!

Stiu ca viata politica romaneasca se focalizeaza pe lideri.
Nu as vrea sa mergem pe abordarea politica traditionala.
Obiectivul discutiei este Romania si cetatenii, cum sa iesim din impas, sa avem o clasa politica responsabila si respectabila si implicit sa ne castigam demnitate si noi ca popor.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ch_dana spune:

..si dupa aia iar sa li se sparga in cap afirmatii de genul "voi nu traiti aici, de ce sa ne decideti voi soarta", cum s-a intamplat la ultimele alegeri ?

Eu sa traiesc in alta tara, nu as mai vota pentru alegerile din RO.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui ch_dana

..si dupa aia iar sa li se sparga in cap afirmatii de genul "voi nu traiti aici, de ce sa ne decideti voi soarta", cum s-a intamplat la ultimele alegeri ?

Eu sa traiesc in alta tara, nu as mai vota pentru alegerile din RO.

Dana & Amelia (21.06.2011)

Chestia asta se vehicula si in anii '90 sub forma: "voi nu ati mancat salam cu soia, nu aveti dreptul sa vorbiti" sau "sa nu ne dati noua lectii pentru ca noi cunoastem mai bine realitatile romanesti".
Este o forma de proaganda a celor carora nu le convine ca lumea sa se "lumineze" si sa vada ca se poate si altfel mult mai bine.
Este o intreaga guerrila pe internet care se ocupa cu actiunea asta.
Nu trebuie sa-i luati in considerare. Scopul lor este sa va faca sa nu participati la alegeri ca sa poata vota in locul absenteistilor.
Alegerile din 2009 nu au fost decise de diaspora. In 2009 si nu numai, s-au masluit voturile, in diaspora mai mult decat in tara, pentru ca sectile de vot au fost gestionate de MAE.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina spune:

atat timp cat am un pasaport pe care scrie Romania oriunde m-as afla o sa votez, in ciuda celor care spun ca nu am dreptul.

Imi pare rau, eu nu pot sa raspund la intrebarile tale Deceneus, democratia de pe aici nu i-as dori-o Romaniei.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deceneus

Este o forma de proaganda a celor carora nu le convine ca lumea sa se "lumineze" si sa vada ca se poate si altfel mult mai bine.

Nu trebuie sa-i luati in considerare. Scopul lor este sa va faca sa nu participati la alegeri ca sa poata vota in locul absenteistilor.




Nu stiu daca-i adevarat. O fi.
Dar eu vad multe persoane, citesc si aici, se "infiereaza" la greu diaspora. Daca unii au interese, ceilalti (cei mai multi) ce au?
Cred ca e prea simplu sa ne gandim ca vremea mandriei halitorului de salam cu soia a apus...(si cand te gandesti ce moda a aprut acum cu soia aia...)

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Din martie 2012 dispora nu a avut nici o contributie la acest topic.
Asta spune multe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

mai deceneus, tu crezi ca asta chiar spune ceva ?

pfffff

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

La analize comparative si schimb de experienta intre diverse modele sociale si politice, nu s-a aratat nimeni interesat, dar la lobi pentru Basescu sau impotriva lui Ponta, Antonescu si Nastase a fost o adevarata isterie.
Statistica nu spune nimic?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

pai asta e politica romaneasca.
Poate ce propui tu nu e interesant sau nu i-ai convins. Te asigur - si stiu ce spun - ca diapora citeste pe aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

deceneus, da pe bune, tu chiar te crezi dirijorul diasporei si ea trebuie sa iti raspunda?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Asa este. Asta-i politica romanesca promovata de media, dar eu speram ca voi din diaspora sa va debarasati de metehnele romanesti, pentru ca aveti elemente de comparatie.

Nu tin sa-mi raspunda mie, dar nu am vazut nici o alta dezbatere initiata sau intretinuta de cei din diaspora. Pe alte subiecte decat cele pe care le-am lansat eu, subiecte pe care disapora le considera importante pentru romani

Mergi la inceput