Nu imi da trimitere pentru analize sapt 30

Nu imi da trimitere pentru analize sapt 30 | Autor: ana23_23

Link direct la acest mesaj

Sunt in saptamana 30 de sarcina, am luat lista de analize de la medicul care imi urmareste sarcina si am rugat-o pe mama mea sa se duca la medicul de familie sa ia trimitere.
A dat telefon sa intrebe daca se poate duce in locul meu, i s-a raspuns ca da, s-a dus si s-a intors cu o hartie A4, nicidecum trimitere, si cu raspunsul ca n-am voie sa fac analizele decat la ei.
Medicul de familie se numeste Mircea Aurora si lucreaza la Med-As Gabroveni.
Sumele pe care mi le-a propus sunt astronomice fata de alte laboratoare (exemplu Focus Lab au preturile pe site). Vor 380 de lei pentru analizele de sange si 500 de lei pentru examen de secretie + Papanicolau si nu in ultimul rand 85 de lei pentru recoltare.
Eu am dreptul sa aleg furnizorul de servicii medicale, unde pot reclama refuzul medicului de familie de a imi da o trimitere valabila, in conditiile in care am dreptul la aceste analize?

Asta e a doua tentativa de teapa de la Med-As, prima a fost in iarna, la analizele de 12 sapt, initial am zis ca daca tot sunt inscrisa la ei, sa aleg un medic de la ei pentru urmarirea sarcinii. Prima (si singura) intalnire cu Sami Salama, medicul recomandat de ei, a fost 10 lei analize 50 de lei recoltare, consultatia cica gratuita lunara pe care ar trebui sa o am ca asigurat.

De asemenea, ma intereseaza sugestii pentru schimbat medicul de familie cu unul mai putin ciubucar - stiu ca e tarziu, dar mi-e sa n-am surpriza sa imi refuze si trimiterea pentru nastere.

Multumesc in avans pentru raspunsuri si sugestii.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Iti recomand sa te interesezi de un medic de familie la Medicover. Sunt foarte profi si daca vrei iti poti face analizele la ei, daca nu in alta parte.

6+
Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns casandralin spune:

In cazul in care refuza in continuare sa faca ceea ce ai dreptul prin lege sa faca mergi la CASA DE ASIGURARI DE SANATATE si fa o reclamatie . O sa-i linisteasca definitiv. Intre timp pana nasti i-ati fisa de la ei si mergi la un dr de fam (fetele de pe net te-ar putea ajuta) care nu sufera de cretinism avansat ca cel de care ai povestit mai sus.

11+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

si eu as face la fel : adica fa o reclamatie la casa de asigurari de sanatate si muta-te la un alt medic - eventual te gandesti la unul care te primeste si cu bebe . eu de ex am aceasta problema , dupa casatorie nici medicul sotului nu a vrut sa ma primeasca pe mine , nici medicul meu nu a vrut sa-l primeasca pe el , iar la intrebarea unde o sa ducem copilul atunci daca ei nu au locuri ni s-a raspuns sa apelam la un medic care sa se ocupe de copil . dha ?

ne vom muta la un medic care ne poate primi pe toti , logic .

succes

Mergi la inceput