Clubul "babelor" FIV-oase 29

Clubul "babelor" FIV-oase 29 | Autor: o-baba

Link direct la acest mesaj

cap 1 cap 2 cap 3 cap 4 cap 5 cap 6 cap 7 cap 8 cap 9 cap 10 cap 11 cap 12 cap 13 cap 14 cap 15 cap 16 cap 17 cap 18 cap 19 cap 20 cap 21 cap 22 cap 23 cap 24 cap 25 cap 26 cap 27 cap 28


Aristica: Nu m-am gandit ca voi ajunge aici, dar, dupa 4 ani de analize, operatii, fertilizari in vitro si nenumarate sperante, iata-ma, tanara, intr-o casnicie minunata, alaturi de un om minunat, cu o casa plina de lighioane si prieteni, dar fara un copil. Nu-i nimic. Ca asta nu-i tot ceea ce detin. Detin prietene virtuale (si nu numai, caci unele dintre voi au devenit prietene "reale"). Prietene care trec prin aceasta viata cu speranta ca vor deveni mame. Prietene care apeleaza la tehnicile pe care ni le ofera medicina secolului XXI.
Suntem de multi ani pe acest forum. Am citit mult. Noi am fost aici, incurajand sute de fete. Sunt convinsa ca nu exagerez cand spun "sute". Suntem spijin pentru ele. Dar, suntem sprijin si pentru noi, "babele". Acest apelativ nu se refera la primaverile noastre, ci la anii de incercari, la sperantele noastre incomensurabile.
Suntem imprastiate prin Romania, sau chiar in afara ei. Nu ne putem cunoaste toate, nu ne putem intalni. Dar ne sprijinim zilnic. Haideti s-o facem aici, in "clubul" nostru, pana cand vom parasi aceasta parte "dureroasa" a forumului, invingatoare.

Info utile (IVF blogs, articles, RIF):
1. Dr. Thomas G. Hannam Fertility blog/Toronto/Canada (Protocols, RIF, FAQs) www.fertility.ca/" target="_blank">aici
2. Dr. Edward Ramirez Women's Health and Fertility blog/Monterey Bay/California aici
3. Immune Issues Fertility Friends Immune Board/UK www.fertilityfriends.co.uk/forum/index.php?board=52.0" target="_blank">aici

Gravide: dupa prea mult timp
tamys FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV CU GEMENASI !!!


Mamici:
Adi, mami de Ana si Ioachim (25.10.2010), 5 IA, FIV 1 punctie oarba, FIV 2 reusit, ambele dr Kovacs, Budapesta;
many_bani, 1993 sarcina obt. natural, avort spontan 10 sapt.; 2008aprilie-FIV1 sarcina oprita din evolutie 12 sapt.; 2008oct. - FIV2 nereusit; 2009feb. - FET rezultat inima ei si a sotului, Vlad; 2011feb. - FIV sarcina oprita din evolutie 13+ sapt.; FET 2 martie 2012, nereusit;


Tatici:
tanno25 mandru purtator de oligoastenoteratozoospermie severa, cu 3 FIV-uri la activ: fiv1-dec 2009 Szeged/Zadori, fiv2-martie 2010 Szeged/Zadori, fiv3 Budapesta/Kovacs. Din cel de-al treilea a rezultat Bogdanel;

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns smaick spune:

buna fetele
un capitol plin sa avem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

sa avem un capitol frumos si vesel


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

sa fie cu reusite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunshine4ever spune:

Sa aveti un capitol plin de vesti bune.

Eu din pacate am mai adaugat o nenorocire la semnatura !


''Uneori, cand ai impresia ca totul s-a sfarsit,viata iti ofera de fapt un nou inceput. Totul e sa stii sa-l recunosti'' Richard Paul Evans


Fiv1-hiperstimulare, Fiv2-nereusit(2007),1sarcina obtinut natural-oprit din evolutie la 5 1/2 sapt (2010), a 2-a sarcina obtinut natural - oprit din evolutie la 6 sapt (2011), a 3-a sarcina obtinuta IA oprita din evolutie la 4 1/2 sapt<

MTHFR A1298C heterozigot, PAI1(675 4G/4G) homozigot, mutatia V34L pozitiv-genotip heterozigot,insulinorezistenta

Tratament: femibion 1/zi, acid folic 5mg/zi,magneB6 1/zi, aspenter 75mg/zi, Glucophage 1500mg,Clexane 2x0,3/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

sunshine nu inteleg dar ai mai facut o IA sau cum?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Am si eu un mesaj pe capitolul trecut, ca asa fac eu, nu stiu cum ajunge mesajul dupa ce se face cap. nou

Sabina, la mine te-ai referit sau la aadina cu doctorul repezit ... ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

gata, recuperat
deci, aadina s-a gravidit..bun, bun, super-sezon
sabi functioneaza pe post de PR-ul lui aadina, am constatat..ceea ce iar e bun, bun deoarece sabi se agita maxim si aadina ramane tranquila..adina, schema de sustinere a fost cea de la Wunschbaby (a balantei si poate si a ta), da? (e si preferata mea, you know)..
girls, faine vesti, sa o tinem tot asa

p.s. smaickule, ce te-ai grabit, ca n-am apucat nici sa pun urarea de inceput de capitol (deh, om cu OCD)..inteleg ca esti nerabdatoare, da? f.bine, esti in trend si-n plin sezon


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

la aadina ma refeream ralule
de fapt ma refeream la onofriescu singurul doctor din iasi care face FIV.
si despre care lumea spune ca vb cu tine doar daca ii dovedesti ca te pricepi si esti "doxa". ciudat este ca pacientelor li se pare normal "tratamentul".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

Rau e sa nu ai parte de doctori dedicati, informati si cu suflet pe deasupra ... eu nici acum nu am incredere oarba in doctori, desi in stormy tind sa ma incred orbeste
Eu in Buc. am vizitat atatia doctori ca la un moment dat mi se facuse greata ... si nu exagerez, ca din aceeasi neplacere nici nu vroiam sa ma mai duc la eco mai devreme, ca trebuia sa incerc un alt doctor si m-am saturat sa incerc doctori ... nu mai zic ce fata a facut ecografista cand mi-a vazut ovarele si abdomenul...(desi o anuntasem inainte sa stie ce o asteapta, se ofensase) ... saraca nu mai vazuse si nu mai auzise de asa ceva ...


--------------
MTHFR C677T homozigot, FXIII V34L heterozigot, o sarcina obt. natural in 2008, soe 7 sapt..,
2 ia, fiv 1, fet 1 nereusite
fiv 2 reusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smaick spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lara27
[p.s. smaickule, ce te-ai grabit, ca n-am apucat nici sa pun urarea de inceput de capitol (deh, om cu OCD)..inteleg ca esti nerabdatoare, da? f.bine, esti in trend si-n plin sezon


iti dai tu seama...cand am vazut eu capitol nou-nout!
am si sarit

Mergi la inceput