Piersicute de iulie august (30)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

alinutza - bine ai revenit! Te asteptam mai des

ada Sa fii sanatoasa si norocoasa! Nastere usoara si bebe sanatos!

Eu am facut o ciorba de pui cu loboda, chiftele de pui la cuptor si cartofi gratinati.. Dar diseara mancam la restaurant ca suntem invitati la ziua unui prieten. Premiera cu Bianca la restaurant, o sa fie maraton pe acolo.

Acum sunt in cautare de cazare pt la mare la noi prin iunie.. Oare cum o sa fie apa marii? Nu mai zic de mine cu ditamai burtoiul

*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010) si www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxvmaz2dwoj.png" target="_blank">24+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

fetelor-pt cele interesate de cursuri prenatale-am gasit la Sp Universitar-gratuite-chiar daca nu nasti acolo.de azi incepe primul modul-asa ca am tulit-o

_
fiv 1 reusit-promed, tratament sarcina:cetebe2/zi,femibion,acid folic,magneB6,fraxiparina0.4.utrogestan200mg 3/zi.
MTHFR A1289C-HETROZIGOT,PAI 1 -HETROZIGOT.
+23 sapt, doamne ajuta in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_80 spune:

Michelle, eu te invidiez... :) ca anul asta nu cred ca vad nici marea neagra, dar alta...

Valy, te asteptam cu detalii despre curs. Daca e moca...apai ma combin si eu... :)). Nu il face si sotul?

29 sapt +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna fetelor, m-am trezit si eu.

Ada, La multi ani!Sa fii sanatoasa si implinita alaturi de Nectarel & co si sa-ti mearga din plin la noul birou! Mersi pt. felia de tort, virtuala e mai buna ca n-are glucide

Beatrice, ai fost haioasa cu bebelusa ta canadianca, inseamna ca al meu e roman get-beget, si el doarme ziua si forfoteste noaptea, asa ca...

Fetelor vad ca sunteti in depresii, imi pare rau, nu va lasati coplesite, va rog. Plangeti daca asa va vine, e sanatos... Si pe mine ma apuca, cateodata, nimic nu este bine si totul si toti sunt impotriva mea sau nu le pasa de mine/de noi (bb si eu). Plang cand spal vase, pe la servici la baie, acasa la vreun film, fara motiv aparent. La mine tot cu familionul sunt probleme, tatal meu a refuzat deocamdata sa vina la botez, eu nu mai vreau sa vin in tara, in luna august voi fi singura-singurica cu bb si ma ia panica de pe acum... Hormonii isi fac de cap, dar de obicei a doua zi imi trece si ma simt in stare sa mut muntii din loc...
Haideti ca nu mai e asa de mult totusi, asa e trimestrul 3 e mai greu, si psihic si fizic, suntem mai greoaie, ne dor toate cele. Dar "produsul final" cu ochisori ne asteapta la capatul tunelului,facand ca toate astea nici sa nu mai conteze atunci, nu?

Eu am visat azi noapte ca al meu bb se nascuse, blond-blond, cu o coama de par....ca tot vorbisem pe forum de par ieri...

Alina, stai cumintica in pat, acum ai si tu ocazia sa te odihnesti ca destul te-au exploatat aia la servici.

Parca Valy intreba de bagajul pt. spital. Si mie mi se pare cam devreme, desi voi avea azi-maine 30 de saptamani. Ma documentez deocamdata, am n-spre liste in diverse cartulii si brosuri (inclusiv pe forum aici e un subiect intreg). Voi folosi ca reper cea din brosura de la spital, cu titlu informativ o voi posta si aici. Dar ma gandesc ca difera mult de la spital la spital.

Va pup si trimit buna dispozitie si soare la toate cele care au nevoie, ca asa m-am trezit azi!

29 + X Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina_29 spune:

Multumesc fetelor,pt contractii mi-a spus sa iau nospa la greu si utrogestan+repaus fizic momentan,intradevar Dannet deocamdata nu este o problema foarte mare deoarecea am colul inchis dar dc nu stau cuminte se poate deschide ma ales din cauza contractiilor dese.
Ai dreptate Fleurdelise cred ca bebelina mea vroia putina odihna...m-au epuizat destul cei de la munca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

of, fetelor, veneam acum de la o intalnire spre birou si am pus o frana care m-a smucit cu totul din scaun (nu aveam centura pusa). am simtit asa cum mi s-a smuls parca burtica din loc, m-am speriat tare . mi s-a contractat burta ca o piatra imediat, nu ma doare sau altceva, dar acum il rog pe bebe sa se miste.
vi s-a intamplat asa ceva, poate fi grav? sa ma duc la dr?

23+ Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

IULI stai linistita, am patit si eu sa pun o frana de-asta care m-a smucit, dar bebe cu siguranta e bine!

Fetele care folosesc sotii pe post de pedichiuristi, ce sa zic, sunteti norocoase, al meu in mod cert mi-ar taia saracul degetele daca l-as pune la asa ceva, ca nu e genul migalos si clar nu s-ar descurca. El habar n-are sa foloseasca vreo forfecuta, numai cu unghiera se descurca :))
Si parul meu e mult mai lucios, nu mai cade, arata ft bine, dar stiu ca nu e pt mult timp. La fel, pe corp imi creste muuuult mai lent, am ajuns ca pe brate sa ma epilez la 2 luni ca n-am niciun fir la o luna.

PS: Ada LA MULTI ANI!!! tot ce iti doresti

25+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Fetelor, plec la morfofetala, sa imi tineti pumnii.
Multumesc de gandurile bune.
Fleur, frumos zici tu acolo, doar ca la mine zilele alea in care simt ca pot muta muntii din loc intarzie sa apara. Ma bucur ca tu ai si zile mai bune si sunt sigura ca o sa o scoti tu la capat si cu botezul si cu luna august in care esti singurica.
Bea, nu mai lasa pe nimeni sa te streseze si enjoy your party.
Ada, scuza-ma, cred ca te-am felicitat pentru birou si nu ti-am urat La Multi Ani. Aveam si asta in minte, dar nu am mai scris. La Multi Ani si multe bucurii alaturi de toti cei dragi.
Va pup pe toate.

21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niccostea spune:

Ada
IIuli, parca Diana povestea ca a avut un accident cu masina si e ok si ea si BB. Ma gandesc ca o frana fie ea si mai brusca n-ar trebui sa-l afecteze pe BB, ca doar e protejat de lichid amniotic & co. De siguranta, m-as duce totusi la o ecografie mica, de control...
Fetele, cand ma apuca depresia eu imi fac cate un ceai de sunatoare si functioneaza instant (stiu ca pe unele site-uri scrie ca trebuie consumat cu prudenta in sarcina, dar dr meu mi-a explicat ca nu exista studii care sa dovedeasca efectele negative, asa ca merg pe mana lui). Antidepresive naturale mai sunt in: carnea de curcan, ton, seminte de dovleac, paste, verdeturi. Si cica sa ne concentram pe lucrurile frumoase din jurul nostru, sa ne rasfatam si sa ne recompensam. (ce buna sunt la teorie ).
Alina, stiu ca gravidutelor la care nu se intoarce BB pana in luna a 8-a li se recomanda repaus in pat, iar cand merg, sa mearga doar in 4 labe - ca sa se puna BB in pozitia corecta pt nastere (cunosc cazuri la care chiar a functionat). Nu stiu, poate are efect si ca sa il intoarca pe BB invers, la varste asa de mici.... Oricum, teoretic el deocamdata are loc suficient si se poate intoarce in orice pozitie are chef - mai mult mi-as face griji pentru contractii, daca sunt dureroase.
Noi am intrat in ultimele 3 luni inainte de DPN, am primit carucioarele (landou si sport) si scaunul de masa, saptamana viitoare incepem cursurile Lamaze si de pe 2 mai intru in concediu (mai intai de odihna, apoi prenatal). Ma simt din ce in ce mai ursoaica, ma misc mai ceva ca elefantii si as dormi non-stop dar in rest nu am de ce sa ma vait. Tot de pe 2 mai o sa incepem si renovarea... atunci sa te tii!
Va trebui sa cumparam scoica de masina, aveti ceva idei? La ce trebuie sa fiu atenta? ce sa aiba? ce sa nu aiba, etc.?
Ma gandesc sa cumparam si un balansoar transportabil, ca sa-l pot lua pe BB cu mine prin casa, sa nu ma tintuiasca intr-o singura camera. Ceva de genul asta: http://www.caruciorbebe.ro/detalii.php?id=405 Cele care nu sunteti la primul BB, ati folosit asa ceva pt copiii vostri? V-a fost util?
Am adunat si eu o gramada de liste pt spital, trebuie sa le pun cap-la-cap si sa vad ce mi se pare necesar si ce nu. Cand o sa am o forma completa - o postez ca sa va dati cu parerea. Oricum, o sa fac un drum si pana la maternitate, sa vorbesc cu moasele de acolo - ele stiu cel mai bine ce ne trebuie si ce nu.




27+
MTHFR - A1298C heterozigot (Metafolin, DHA-250, Prenatal Caps, utrogestan, probiotce)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

La Multi Ani ADA!
Fleur...tare ma bucur ca putem veni aici sa ne spunem pasurile;suntem mai sensibile in perioada asta...Si la noi sunt hopuri de trecut...Mandrul meu a angajat la el la firma o fatuca de 22 de ani...mi-a marturisit el ca ea l-a gasit pe internet si l-a convins sa-i faca contract pe un an de zile;contractul expira pe 1 august...fata mai nou,din martie....raspunde si la celularul lui...nu doar la tenelonul de bussiness...avuram discutii....de care nu avuram in 9 ani de cand suntem impreuna...de cand e ea aici,de exemplu la o mica cearta in ianuarie imi zise ca ce ar fi ca eu sa imi gasesc pe altcineva...ba mai mult i-am spus lui ca eu vreau sa o vad pe fata asta cand ajung la NY...sa luam masa,el insisita ca nu si nu...,clar e ceva acolo de el se teme;Fata e venita din Franta;I-am spus ieri clar ca nu e nimeni idioata ...si ca nu-l vad vreun sfant in stare sa aduca pe cieva de peste mari si tari...si sa se fi multumit doar cu fantezii.Stiu ca ar fi fost poate mai bine sa tin ce e in casa.....in casa...dar nu vreau sa explodez...si imi dau voie sa scriu...Tot ieri i-am spus ca i dau o zi la dispozitie in care sa-i spuna ei ca el are familie,copiii...caci maine vineri i spun eu si i voi scrie eu pe Fb si pe email.Iar m-i se pare....tare tare suspicios faptul ca el se roaga de mine sa nu-i spun...si imi zice el mie ca sunt imatura...si ca astfel i voi submina eu autoritatea lui in fata angajatei...Mai mult....i-am spus ca pana in august pana nu e plecata tipa aia de acolo...la noi sa nu mai vina...caci nu mai e bine primit si asteptat.Daca tine la familie...sa ia timpul asta si sa se gandeasca bine de tot....ce-i este mai drag...si daca alege mandra,duca-se...dar faptul ca el se asteapta ca eu sa fac pe proasta si pe credula...ma scoate din pepeni.Ierta-ti-ma ca spuisei tot.....dar explodam...daca nu ziceam.

Mergi la inceput