FIV in Ungaria 160

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amaradia spune:

pety, nu dispera ai sa vezi ca totul va fi bine. Sa ne dai vesti bune diseara.
imi, unde ai facut fiv-ul? La Szeged sau Budapesta?


"Invinge durerea, fii vesel cat se poate, caci tot la zi ajunge si cea mai lunga noapte" - William Shakespeare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgianaI spune:

Servus!
Si eu sunt o aspiranta destul de veche la statutul de mami si as vresa sa rog fetele care sunt la Budapesta sa imi spuna si mie daca PK este la clinica, deoarece am trimis ieri un mail cu rezultatele la analize, asa cum mi-a solicitat, dar inca nu am primit raspuns.

Va multumesc si felicitari celor care au reusit si bafta celor care sunt in focuri!

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raissa_L spune:

madalina multumesc din suflet pentru lista
imi,m-ai putea ajuta la traducerea termenilor medicali?Ar fi super!Macar daca as avea pe cineva care lucreaza in domeniul medical care stie maghiara mi-ar fi mai usor.O persoana care vorbeste fluent maghiara nu stiu daca s-ar descurca la traducerea acestor termeni...Stau si ma intreb.Am incercat cu traducatorul din google,dar mi-a tradus aiurea.In rest ma descurc,am langa mine translator,mi-e groaza doar de termenii medicali.Daca nu reusesc o sa-ti trimit un PM cu e-mailul care vreau sa-l trimit pentru traducere.Sper ca nu sunt prea indrazneata...Multumesc muuult,esti o dulce!!
Multumim mult si pentru preturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ImiMS spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amina84

Imi multumim pentru detaliile tale.
As avea cateva intrebari.Am vrut sa-ti scriu pe privat,dar nu ma lasa.
1)Analizele le-ati facut pe toate acolo?Atat tu cat si sotul?
2)Cate zile ai facut injectii?Ca tratament de stimulare ti-au dat numai injectii?Cu cat ai inceput doza?Si pana la cat ti-a marit doza?
3)22 de zile de cazare ai ales tu?Sau asa a zis doctorul?Pretul de 3.000 e de 2 persoane in cele 22 de zile?
4)Ai platit in lei?In euro nu se poate?
5)Unde ai stat la cazare?Cum se poate comunica de nu se stie engleza?

Iti multumesc tare mult pt lamuriri.
Pup la tine si mangaiere la pui.



1.Analizele le-am facut acasa amandoi,si m-am dus de la primul consult cu ele gata facute.Doar cele ptr anestezie generala le-am facut inainte de a incepe efectiv FIV,ptr ca ele au valabilitate mai mica.
2.Ca si tratament am avut asa:
- am inceput inainte de stimulare cu 1 luna cu vitamine: cetebe 500, ulei de peste, femibion 800 si bromocriptin ptr ca eu am prolactina putin marita...iar sotul cetebe si ulei de peste si gingseng royal jelly.
- apoi 21 zile anteconceptionale
- apoi stimularea am facut-o da cu injectii, 10 zile + aspirin protect:prima zi gonapeptyl 75 , ziua 2 gonapeptyl + 2 merional, ziua 3 si 4 la fel.Din ziua 4 m-am prezentat la Szeged,eco+sange din 2 in 2 zile si in functie de asta am continuat tratamentul.Ziua 5 gonapeptyl 1/2 + merional 2.5, ziua 6 gonapeptyl 1/2 + merional 2,ziua 7 gonap.1/2 + merional 1.5,ziua 8 gonapeptyl 1/2 + merional 1,5, ziua 9 gonap.1/1 + merional 1+1/3, ziua 10 gonap.1/2 + 1 merional.In ziua 11 seara am bagat un Klion ovul si am facut Ovitrelle,iar in ziua 13 punctia.Dupa punctie a urmat alt tratament,pe langa vitamine:antibiotic,antiinflamator,magneb6,ultrogestan.
3.Dr initial mi-a zis ca voi sta 10-13 zile aici,dar iaca am ajuns la 16 nopti...nu 22/Nu am ales eu,dar locuind la o distanta de 500 km,nu m-a lasat sa fac naveta.Asta o poti face doar daca stai in Timisoara sau Arada,ca e aproape.3000 lei m-a costat cazarea 10 zile ptr 2 persoane + 6 zile ptr 3 persoane + masa + alte cheltuieli personale.
4. Am platit in forinti, dar mai mereu cu cardul meu de lei de la BCR.Eu am transformat preturile in lei,ca sa va faceti idee.Nu stiu daca se poate in euro,habar nu am.
5.Pai daca nu stii nici engleza nici maghiara,iti recomand sa iei legatura cu dna Gyongyi,care vb romaneste,te poate ajuta cu cazarea si traducerea la dr...altfel nu vad cum ai putea sa te descurci.

---------------------------------------------

"Atata timp cat nu incetezi sa urci, treptele nu se vor termina; sub pasii tai care urca, ele se vor inmulti la nesfarsit"- Franz Kafka

AJUTA-MA DOAMNE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ImiMS spune:

Amaradia...la Szeged am facut FIV.

Pety...relax, stii ca totul e de la f bine in sus

Cris...bafta multa la FIV



---------------------------------------------

"Atata timp cat nu incetezi sa urci, treptele nu se vor termina; sub pasii tai care urca, ele se vor inmulti la nesfarsit"- Franz Kafka

AJUTA-MA DOAMNE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_gh spune:

ImiMS ai avut un protocol destul de complex si lung, multa bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ImiMS spune:

Citat:
citat din mesajul lui madalina_gh

ImiMS ai avut un protocol destul de complex si lung, multa bafta


Din contra,eu zic ca am avut unul dintre cele mai simple si mai ieftine tratamente...din cate am tot citit aici....cu doze mici.Dar oricum nu conteaza...in ceea ce priveste lungimea...fiecare organism depinde cum reactioneaza...la alte fete e cu mult mai lung protocolul.

---------------------------------------------

"Atata timp cat nu incetezi sa urci, treptele nu se vor termina; sub pasii tai care urca, ele se vor inmulti la nesfarsit"- Franz Kafka

AJUTA-MA DOAMNE!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Georgiana, servus

Raspund eu, ca intamplarea face sa stiu programul lui PK (si nu doar al lui). PK e plecat din tara (HU) pana duminica (22.04)


to be continued..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgianaI spune:

Lara, servus!
Multumesc de raspuns, nu de altceva dar intrasem in panica ca nu mi-a raspuns.....repede, cum face de obicei.

O seara placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara27 spune:

Imi,

ai perfecta dreptate, sa stii ai avut un tratament simplu, scurt (stimulare doar 9 zile) si cred, cel mai ieftin (merional)..sa ramana si unicul, iti doresc hai, ca esti deja mamica acum..ceilalti 2 bb-i sunt la frigi, da?


to be continued..

Mergi la inceput