ce ati face?

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui almo

uite grieras cum vad eu lucrurile.

eu sunt crestina ortodoxa, cu bunici si mama foarte credinciosi. m-am dus la bisierica si inca ma duc de Paste si de Craciun, la botezuri si cununii. Mi-am botezat copilul ortodox si nu catolic cum fac multii romani dupa ce vin in Canada, din anumite interese. Fata mea se duce la scoala catolica, ca e vizavi de unde stau, invata de Isus si se roaga la scoala in fiecare zi. Acasa, seara in pat uneori zicem ingerasul. De ce toate astea, cu toate ca nu sunt o credincioasa si ma consider atee? Pentru ca vreau sa imi pastrez traditia si neamul si vreau sa transmit asta si copilului meu. Nu e nimic rau in a fi credincios dar in acelasi timp nu e nimic rau in a fi necredincios, atata timp cat esti cinstit si te supui legilor omenirii.

Unii oameni nu pot trai cu gandul ca nu ar fi eternitate, viata dupa moarte, sau pur si simplu nu isi pot duce zilele, daca nu cred ca acolo sus e cineva care ii ajuta, si ca sa ii ajute trebuie sa se roage si sa creada. Pt acesti oameni religia e foarte importanta, ii ajuta sa traiasca, sa isi gaseasca echilibrul. Si de aceea ma bucur ca exista religia tocmai pt aceasta categorie de oameni.
Consider insa ca religia si biserica trebuie sa existe in viata acestor oameni, in casele lor, in biserici. Daca eu am vreo chemare, vin eu la voi. Nu veni la usa mea sa ma convingi si nu ma aborda daca nu ti-o cer.
Insa cei care sunt foarte religiosi nu te pot accepta asa cum esti, pt ca nu esti de-al lor, ei nu te vad cu aceeasi ochi cu care ii vad pe cei de-ai lor, sau cum ii vezi tu pe ei. Parca aici am citit ca le e mila de noi, de noi cei care nu credem asa cum cred ei. De ce? De ce crezi ca noua nu ar trebui sa ne fie mila de voi, atunci cand va vedem ca toata viata asta o irositi pregatindu-va de viata de dupa moarte, care nu exista. Dar mie personal nu mi-e mila de voi, pt ca daca credinta va face fericiti, ma bucur pt voi ca asa va gasiti linistea sufleteasca. Partea buna insa e, ca indifirent cum alegi sa iti traiesti viata asta, dupa ce mori, tot nu ai cum sa ai regrete ca nu ai trait-o mai bine sau mai rau. Si asa cum a zis cineva aici, in alte cuvinte, nu e importat cat de bine ma imbrc, cate de multe averi adun, cat de mult mananc si cat de mult calatoresc, e important ce las in urma mea, in mintea si suflteul copilui meu si a oamenilor care ma cunosc.

Sfatul meu pt toti habotnicii, de orice religie ar fi ei, e "Live and let live!" adica lasa pe altii sa isi traisca viata asa cum o vad ei ca e mai bine sa fie traita. Nu te considera mai destept ca mine si mai luminat ca mine. Nu considera ca tu vezi lucrurile mai bine ca mine. Dar toate astea sunt prea greu de acceptat din pacate.

pt toata lumea





Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze




deci,
-
Citat:
eu sunt crestina ortodoxa.. duc de Paste si de Craciun, la botezuri si cununii....cu toate ca nu sunt o credincioasa si ma consider atee
astea nu merg impreuna.ori, ori....
nici bunicii, nici fetitza nu are nici o legatura cu ne/credintza ta.

Citat:
Pentru ca vreau sa imi pastrez traditia si neamul si vreau sa transmit asta si copilului meu
...asta da, motivatie. sa vrei sa transmiti valori care nu le ai.
si nu ti se pare o ipocrizie sa spui seara ingerasul, cand tu nu crezi in ingeri?

-
Citat:
Nu e nimic rau in a fi credincios dar in acelasi timp nu e nimic rau in a fi necredincios
...depinde din al carui punct de vedere. din punctul de vedere al omului sau al lui Dumnezeu?

-
Citat:
Unii oameni nu pot trai cu gandul ca nu ar fi eternitate, viata dupa moarte...
realitatea poate fi diferinta si nu poate fi schimbata indiferent de ceea ce gindim.

-
Citat:
Si de aceea ma bucur ca exista religia tocmai pt aceasta categorie de oameni
religia...desi prefer sa spun credintza exista pt toata lumea nu numai pt o categorie.

-
Citat:
Insa cei care sunt foarte religiosi nu te pot accepta asa cum esti, pt ca nu esti de-al lor, ei nu te vad cu aceeasi ochi cu care ii vad pe cei de-ai lor, sau cum ii vezi tu pe ei.

de unde stii cu atita precizie cum gindeste si ce simte un credincios. eu ti-am mai spus ca te inseli...poate ar trebui sa ti se repede mai des. dar pt asta treb sa stai de vb cu credinciosi...eventual sa-i primesti in casa.

-
Citat:
mie personal nu mi-e mila de voi
mila este un har de la Dumenzeu si nu toata lume al primeste inima.

-
Citat:
atunci cand va vedem ca toata viata asta o irositi pregatindu-va de viata de dupa moarte, care nu exista

aici sunt multe de spus...
in primul rind am o viatza super. nici nu-mi imaginam o viatza mai buna.si ii multumesc lui Dumenzeu!.
nu o irosesc prin baruri,sau cu gindul cum sa fac mai multi bani, am un sot credicios care ma iubeste ca in prima zi, iubesc pe cei din jur si ma simt iubita. ma bucur de fiecare clipa care o traiesc.am mai mult decat strictul neccesar, nu lucrez, nu ma stresez, citesc,fac jogging, imi place sa gatesc,in fiecare weekend iesim la plimbari, magazine, biserica, vizitam prieteni,ies la cafea cu prietenele, ajut pe cine pot,citesc Biblia si ma hranesc spiritual cu pilde si povetze direct de la Creatorul meu, traiesc fiind un exemplu de mama si sotie pt copilul meu...mai bine de atit ce poate fi?!
poate daca ai primi in cercul tau si pe cele credincioase ai vedea si intelege mai bine stilul de viatza.

am avut si partea mea de suferintza, si in vitor nu se stie ce va fi, dar de un lucru sutn sigura: nu voi fi singura, Dumenzeu e cu mine.iar daca as avea o problema stiu unde sa caut solutia.

deci daca in viatza asta am parte de atitea binecuvintari si cu atit mai mult ma gindesc si la viatza viitoare. deci, pentru mine e rezolvata problema...si nu-mi fac probleme.

cat despre ce lasi in urma...ce crezi ca lasi in urma? doar copii tai si poate nepoti vor mai stie de tine. putini sunt cei de care se aud generatii dupa generatii(Isus a fost unul dintre ei).

regrete, da am si cel mai mare regret e ca nu L-am cunoscut pe Dumenzeu mai devreme.si inca un lucru...ce te face sa crezi sa fii convinsa ca "viatza de dincolo nu exista" dar daca exista, pariezi pe ea? de fapt da,pariezi pe ea...cu sufletul tau. se merita? daor tu ai raspunsul.

sa stii ca nu suntem aici ca sa nu te/va lasam sa traiti cum vreti. fiecare are mai mult sau mai putin libertatea asta si, asta de fapt nu tine de noi.
noi doar va expunem punctul de vedere al lui Dumenzeu, nu al nostru. daca ati deschide Bibliile (mai mult ca sigur fiecare are acasa una...sau daca nu online)...ati citi singure.

Destept nu stiu cat e fiecare,in functie de cat i-a dat Dumnezeu, dar cu sigurantza suntem mai luminati.
psalm 119:105 "Cuvintul tau este o candela pt picioarele mele si o lumina pe cararea mea"
...asta e ceea ce doresc si copilului meu.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

In ideea ca, bineinteles, nu ne certam, ci discutam, va intreb si eu pe celelalte:

Ii intrebati sau i-ati intrebat pe copii daca vor sa mearga la scoala? Sau ii tineti acasa intr-o zi daca n-au chef sa mearga? Sau le dati dulciuri de 3 ori/zi daca asa vor? Sau ii lasati la desene animate cu orele?

Cum se face ca numai cind vine vorba de credinta copilul e musai sa aleaga? In rest, nu:tb sa fie-n pat la 20 de ex., sa se spele pe dinti, sa faca aia si ailalta.

Ca uite, aici fetita mea cea mare a -nceput scoala la fix 6 ani, e mica, s-ar juca, o iau de la papusi si-o pun la lectii, cum e:alege copilul sau nu?

Nu cumva alegem noi pt ei ce credem noi ca e mai bun? A, poate vreti sa spuneti atunci ca parintii credinciosi aleg prost pt copii ca sadesc, cum zicea Kariguld, seminte...

Asta e diferenta: noi le mai spunem si de Dumnezeu in plus fata de voi. Si Dana e un exemplu: ca nimeni nu poate fi obligat de parinti sa faca ceva, nici macar sa se spele pe dinti! daca el ca adult nu va vrea!



katia, eu nu cred ca exista cineva aici pe forum care sa ii spuna unui copil mai mic de 8 ani sau chiar mai mare, ca nu exista isus si ca nu exista viata dupa moarte, ca te manaca viermii dupa ce mori.
copii la varsta asta nu au suficienta maturitate sa treaca digere asa ceva. fetita mea m-a intrebat ce se intampla cu oamenii dupa ce mor si are doar 5 ani, si cu toate ca nu cred in ceea ce i-am spus, pt ca ea acum are nevoie de stabilitate emotionala, i-am spus ca dupa ce mori sufletul se ridica la stele si ca acolo ne intalnim toti dupa ce murim, ca apoi ne renastem, si ea a fost foarte fericita ca o sa fie iarasi bebelus la mama ei. O sa o duc la biserica, nu am dus-o insa, dar o sa o duc, ca vreu sa o expun la tot ce am fost expusa eu, si sa aleaga singura ce e mai bine pt ea.
Cand o sa fie mare, matura, cababila sa inteleaga si sa aiba propria ei opinie, o sa ii spun ceea ce cred si ceea ce nu cred, si de asemenea o sa ii spun, ca ceea ce cred eu nu trebuie neaparat sa fie ceea ce crede ea.

deasemenea ii spun ca sa se spele pe dinti pt ca cred in fapte, in lucruri dovedite, ii spun ce sa manace si ce sa nu manace pentru ca cred in stiinta, ii spun ca trebuie sa mearga la scoala, ca sa nu minta, sa nu insele, ca astea sunt legile omenirii, dupa care trebuie sa ne ghidam, ca fara ele ar fi un haos total, nu?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Citat:
citat din mesajul lui almo
[katia, eu nu cred ca exista cineva aici pe forum care sa ii spuna unui copil mai mic de 8 ani sau chiar mai mare, ca nu exista isus si ca nu exista viata dupa moarte, ca te manaca viermii dupa ce mori.



Almo , ba eu cred ca exista persoane care le spun copilului adevarul in care cred ei si e f bine asa, e indicat sa fie asa, onestitatea e obligatorie, de o parte sau de alta. Ce daca te maninca viermii? Pai ce, mai simti? Daca tot esti convinsa ca nu mai e nimic?

Eu zic sa alegi sa-i spui adevarul(tau), mai tirziu cum ii spui ca nu exista ingerasi si Iisus? Uite, eu ma simt deja prost ca nu stiu cum sa le zic de Mos Craciun, ca le-am pacalit/amagit etc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Michelle eu nu ma contrazic cu tine. Am multi prieteni credinciosi, si multi care nu sunt credinciosi dar le e frica sa spuna ca nu sunt, ca nu sunt convinsi daca exista sa nu exista, sau pur si simplu nu isi bat capul cu asta.

Te rog nu imi diseca vorbele. Ma simt jignita sa imi spui ca transimit copilului meu valori pe care nu le am. Ma consider cresitna orodoxa, sarbatoresc pastele, si cracinul pt ca asta e religia in care m-am nascut, nu am ales-o, si pt ca imi place sa tin traditia. Eu nu imi reneg religia si neamul asta am vrut sa spun. Fiecare om trebuie sa apartina unui anumit grup si pe mine nu ma derajeaza grupul din care fac parte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Citat:
citat din mesajul lui almo
[katia, eu nu cred ca exista cineva aici pe forum care sa ii spuna unui copil mai mic de 8 ani sau chiar mai mare, ca nu exista isus si ca nu exista viata dupa moarte, ca te manaca viermii dupa ce mori.



Almo , ba eu cred ca exista persoane care le spun copilului adevarul in care cred ei si e f bine asa, e indicat sa fie asa, onestitatea e obligatorie, de o parte sau de alta. Ce daca te maninca viermii? Pai ce, mai simti? Daca tot esti convinsa ca nu mai e nimic?

Eu zic sa alegi sa-i spui adevarul(tau), mai tirziu cum ii spui ca nu exista ingerasi si Iisus? Uite, eu ma simt deja prost ca nu stiu cum sa le zic de Mos Craciun, ca le-am pacalit/amagit etc...


Daca exista oameni care le spun copiilor adevarul treaba lor. Fiecare alege sa isi creasca copilul cum vor ei. Nu spun ca asa cum fac eu e cel mai bine, ci doar asa am considerat eu ca e mai bine pt ea pe moment. Si multumesc de sfat dar nu o sa ii spun adevarul, pt ca consider ca nu e momentul pt ea. Repet, cand o sa fie destul de stabila emotional sa digere adevarul o sa ii spun.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almo spune:

Mai adaug, imi place sa sarbatoresc PAstele si Craciunul, nu bag mana in foc ca nu a existat Isus dar nu cred in el asa cum cred cei religiosii si nu cred in viata dupa moarte asa cum cred cei relegiosi. Cand spun ca nu sunt credincioasa si ca ma consider atee, ma refer la faptul ca nu cred intr-o divinitate care face legile pe pamant asa cum cred cei religiosi.
Oare m-am facut inteleasa Michelle?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui almo

Michelle eu nu ma contrazic cu tine. Am multi prieteni credinciosi, si multi care nu sunt credinciosi dar le e frica sa spuna ca nu sunt, ca nu sunt convinsi daca exista sa nu exista, sau pur si simplu nu isi bat capul cu asta.

Te rog nu imi diseca vorbele. Ma simt jignita sa imi spui ca transimit copilului meu valori pe care nu le am. Ma consider cresitna orodoxa, sarbatoresc pastele, si cracinul pt ca asta e religia in care m-am nascut, nu am ales-o, si pt ca imi place sa tin traditia. Eu nu imi reneg religia si neamul asta am vrut sa spun. Fiecare om trebuie sa apartina unui anumit grup si pe mine nu ma derajeaza grupul din care fac parte.


Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze




nu nute-ai facut inteleasa. cel putin nu de mine.
almo, cand spui ca nu iti renegi religia intr-un mesaj si ca esti necredincioasa in altul astea nu merg impreuna.
ori, ori? va trebui candva sa te decizi....

cand tu spui ca esti necredincioasa iti renegi de fapt religia. plus ca o mare diferentza o fac faptele nu ce spunem noi pe forum, ce ne declaram.

religia ta ortodoxa presupune credinta in Dumnezeu, Isus, Duhul sfint si in cele 10 porunci. respectarea zilelor de post,a zilei de duminica, citire din Biblie si alte carti...Katya iti poate spune mai bine.
tu crezi ca luam din religie ce ne convine...petrecerile si cadourile de Paste si Craciun...dar fara Dumenzeu si Isus...si alte pilde si porunci...

cel putin asa imi face mie sens...gresesc cumva?


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui almo

Citat:
citat din mesajul lui Katya

In ideea ca, bineinteles, nu ne certam, ci discutam, va intreb si eu pe celelalte:

Ii intrebati sau i-ati intrebat pe copii daca vor sa mearga la scoala? Sau ii tineti acasa intr-o zi daca n-au chef sa mearga? Sau le dati dulciuri de 3 ori/zi daca asa vor? Sau ii lasati la desene animate cu orele?

Cum se face ca numai cind vine vorba de credinta copilul e musai sa aleaga? In rest, nu:tb sa fie-n pat la 20 de ex., sa se spele pe dinti, sa faca aia si ailalta.

Ca uite, aici fetita mea cea mare a -nceput scoala la fix 6 ani, e mica, s-ar juca, o iau de la papusi si-o pun la lectii, cum e:alege copilul sau nu?

Nu cumva alegem noi pt ei ce credem noi ca e mai bun? A, poate vreti sa spuneti atunci ca parintii credinciosi aleg prost pt copii ca sadesc, cum zicea Kariguld, seminte...

Asta e diferenta: noi le mai spunem si de Dumnezeu in plus fata de voi. Si Dana e un exemplu: ca nimeni nu poate fi obligat de parinti sa faca ceva, nici macar sa se spele pe dinti! daca el ca adult nu va vrea!



katia, eu nu cred ca exista cineva aici pe forum care sa ii spuna unui copil mai mic de 8 ani sau chiar mai mare, ca nu exista isus si ca nu exista viata dupa moarte, ca te manaca viermii dupa ce mori.
copii la varsta asta nu au suficienta maturitate sa treaca digere asa ceva. fetita mea m-a intrebat ce se intampla cu oamenii dupa ce mor si are doar 5 ani, si cu toate ca nu cred in ceea ce i-am spus, pt ca ea acum are nevoie de stabilitate emotionala, i-am spus ca dupa ce mori sufletul se ridica la stele si ca acolo ne intalnim toti dupa ce murim, ca apoi ne renastem, si ea a fost foarte fericita ca o sa fie iarasi bebelus la mama ei. O sa o duc la biserica, nu am dus-o insa, dar o sa o duc, ca vreu sa o expun la tot ce am fost expusa eu, si sa aleaga singura ce e mai bine pt ea.
Cand o sa fie mare, matura, cababila sa inteleaga si sa aiba propria ei opinie, o sa ii spun ceea ce cred si ceea ce nu cred, si de asemenea o sa ii spun, ca ceea ce cred eu nu trebuie neaparat sa fie ceea ce crede ea.

deasemenea ii spun ca sa se spele pe dinti pt ca cred in fapte, in lucruri dovedite, ii spun ce sa manace si ce sa nu manace pentru ca cred in stiinta, ii spun ca trebuie sa mearga la scoala, ca sa nu minta, sa nu insele, ca astea sunt legile omenirii, dupa care trebuie sa ne ghidam, ca fara ele ar fi un haos total, nu?




Album
http://picasaweb.google.com/nicole.poze




almo inainte de a te gindi ce sa-i spui fetitzei tale de 5 ani, mai bine gindeste-te ce iti spui tie. cine esti tu cu adevarat, in ce crezi tu si ce se va intimpla cu tine in viitor.

nu treb sa imi raspunzi mie acum, nu vreau nici un fel de declaratie de sinceritate...dar fa-ti timp si gindeste-te.

va veni si timpul cand fetitza te va lua la intrebari si treb sa te pregatesti din timp cu raspunsuri sincere.

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Michelle ,in in ortodoxie se considera ca e mai de folos pt crestin sa se ocupe de mintuirea proprie decit de a altora, deci nu avem a tine lectii, a indrepta, a converti etc. Pt ca fiecare moare singur si da singur socoteala pt ce-a fost si facut. Si cine pleaca in cautarea lui Dumnezeu, Il va gasi. Deci Almo daca zice ca n-are nevoie, tb s-o crezi si s-o lasi, daca va fi curioasa, va intreba ea ce si cum, si abia atunci sa-i raspundem, nu tb sa i ne bagam noi in suflet.

(Asta pt ca m-ai pomenit si dat ca exemplu...)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Michelle ,in in ortodoxie se considera ca e mai de folos pt crestin sa se ocupe de mintuirea proprie decit de a altora, deci nu avem a tine lectii, a indrepta, a converti etc. Pt ca fiecare moare singur si da singur socoteala pt ce-a fost si facut. Si cine pleaca in cautarea lui Dumnezeu, Il va gasi. Deci Almo daca zice ca n-are nevoie, tb s-o crezi si s-o lasi, daca va fi curioasa, va intreba ea ce si cum, si abia atunci sa-i raspundem, nu tb sa i ne bagam noi in suflet.

(Asta pt ca m-ai pomenit si dat ca exemplu...)


dar cei fac eu? nu o oblig sa vina pe forum sa posteze. iar daca posteaza ceva si eu personal nu inteleg, o intreb. si la fel daca vrea sa raspunda, bine...daca nu, nu.

perfect de acord ca, cine Il cauta pe Dumenzeu il gaseste!



michelle

Mergi la inceput