ce ati face?

ce ati face? | Autor: michelle-usa

Link direct la acest mesaj

intrebare pt cei credinciosi.
in cazul in care amandoi ati deceda, cui ati incredinta copiii mici?

unor rude necredincioase sau unei familii credincioase dar care nu va este ruda?


michelle

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu cred ca depinde de vointa parintilor. Nu in Romania cel putin. Exista legislatie destul de clara in acest sens.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

eu i-as incredinta unor prieteni, sa se simta iubiti si protejati in lipsa noastra, indiferent de credinta lor.
fiecare avem un drum in viata, iar daca traiesti in iubire, intelegere si acceptare totul vine de la sine.
indiferent de religie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

marius , in america exista. numai ca trebuie sa faci actele inainte sa mori.
logic, nu-i asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Asa ma gandesc si eu ca trebuie sa le faci inainte sa mori.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

Citat:
citat din mesajul lui marius

Nu cred ca depinde de vointa parintilor. Nu in Romania cel putin. Exista legislatie destul de clara in acest sens.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa


Este exact asa, cuvant cu cuvant.
Daca finii mei ar muri, eu nu pot sa iau in incredintare copilul, sa-l cresc. Legea nu da voie.
Asa e in Romania, indiferent ce acte ar face parintii copilului in timpul vietii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

nu stiam ca asa e legea in Rom. si nu la asta m-am referit.poate si asta e o lege care ar treb schimbata.

deci in cazul ca amindoua fam. il/ii iubesc pe cine ati alege daca ati putea sa o faceti?

michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gaba-rema spune:

eu sunt in postura inversa: finii mei ar dori sa cresc eu copilul lor daca ar muri ei. sunt pregatita pentru asta, nici prin cap nu mi-ar trece sa refuz. asta daca ar fi posibil dpdv legal.
Gabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

Hm, si noi ne-am gandit cu seriozitate la asta si prieteni de-ai nostri la fel. Noi am alege sa-i creasca cineva din familie numai daca familia are aceleasi valori ca noi. Daca familia nu e credincioasa o incredintam prietenilor credinciosi in care avem toata increderea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Eu nu pre intzeleg,credintz ar fi pentru voi criteriul esentzial de alegere?

Adica daca o familie(nu conteaza ca este din familie,cercul d epreieteni/cunostintze)intruneste toate criteriile pentru a fi un substituit perfect pentru mama-tata,insa nu de aceasi religie sau chiar sunt atei...nu intra in discutzie?

Nu e asta o gindire egoista totusi?Nu spun asta cu scopul de supara/jigni pe cineva,insa ce ar trebui s ane intereseze linistea,fericirea ,educatzia copilului(in general vorbesc)sau orientarea lui religioasa?

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Hristos a-nviat!

Andacos, pt un credincios credinta face parte din viata, Dumnezeu e in centrul vietii lui, nu e ceva exterior, facultativ, inactiv, un "ceva" ce exista dar sta la rind dupa alte activitati sau hobby-uri sau preocupari .Dumnezeu face parte din cotidian, e cunoscut,real, viu, vorbim despre El, I ne inchinam zilnic, nu exista viata fara El, mai mult, aspiram la o vesnicie cu El.

Deci e ceva mai mult decit "orientare religioasa". Si cum sa fie egoism? Pai a-i da de mincare sau a-l imbraca sau a-l trimite la scoala sau a-l mingiia si iubi pe un copil e egoism? Ce le dam copiilor nostri? Nu le dam noi din valorile noastre, fiecare cu ce are ?

Mergi la inceput