Bobocei de sept-oct 2012 (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielabejan spune:

sunt constienta k toata lumea va fi un pic mai ocupata week-end-ul acesta si de aceea am sa va urez si eu de pe acum Un Paste Fericit! tuturor si multa, multa sanatatete tuturor burticilor si bebelusilor.


16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sandy_2008 spune:

mami a pus cozonacul la cuptor, inca putin si gata il gustam...

vad ca mai toata lumea placa pe la rude / partinit/ pe undeva...noi in ramnem in bucuresti, asa ca pastele o sa fie cam monoton, dar asta e...

tzuki, ma bucur ca ai primit vesti bune! iepurasul si-a indeplinit misiunea :)

elfica, ce te face sa crezi ca ar fi o afacere intre filantropia si cytogenomic? in ce ar consta avantajul? filantropia e de stat, aia sunt privati...plus ca nu cred ca poate cineva obliga un om mare sa faca ceva ce nu vrea...
ca si pret, pot sa iti spun ca la medlife dublu testul costa 180 lei iar la cytogenomic m-a costat 230 lei. mare diferenta nu este...
metoda cu luat sange la 9/10 saptamani si eco la 12 / 13 saptamani am intels ca este o metoda mai nou, care imi scapa acum cum se numeste...
care ar fi interesul sa te intepe ca sa iti faca amino sau cvs?! eu nu cred ca nu au destule spete de analizat la spital, de cazuri complicate care le ajung pe mana ca sa isi mai faca si ei singuri de lucru...
plus ca cvs-ul de ex, eu nu l-am platit - a intrat pe nu stiu ce fonduri de la spital, adica nici macar nu au avut vreun profit din asta...
eu am cautat pe google si nu am gasit info despre vrun alt laborator ca ar fi acreditat, daca gasiti, voi sa imi spuneti si mie ,pls.
pe siteul celor de la londra am gasit info despre dr acreditat:
https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=1 ; mai caut si o lista cu laboratoare, asta nu am gasit...

mi-e nu mi-a impus nimeni nimic; consider ca mi s-au prezentat riscurile care sunt si mi s-au dat exemple si de mamici care au ignorat rezultatul de la dublu test si au mers mai departe si au fost bine dar si cazuri in care rezultatele s-au adeverit. mi s-a cerut sa ma gandesc si sa le spun ce hotarasc in cateva zile...
harababura de la programari apare pt ca sunt foarte multe paciente, cel putin am vazut ca era holul plin de gravide...eu si la cabinetul particular al dr stau la coada o ora sau poate mai bine, cu programare dinainte...
oricum e mult mai bine decat in 2009 cand stateam pe jos pe la consultatii (acolo la intrare) gramada cu tot felul de indivizi...acum macar au zona aia de sus dedicata pentru ecografii...
am fost suprinsa cat de bine arata cabinetele alea, nu e nici o diferenta fata de medlife, de exemplu...

azi n-am avut ce face si desi imi luasem concediu si astazi, am zis ca mai bine ma duc la munca...de dimineata am mers ca boierul in trafic...dar la intoarcere, desi am plecat la 14:20 am facut 2 ore pana acasa (drum de 40 min in mod normal)...am zis ca ma dau jos si i-au pe cineva la bataie...

Va doresc un Paste Fericit si multa sanatate!

eu cand am ramas insarcinata cu andrei, am prins an electoral...tocmai anuntate basescu ca o sa fie indemnizatia 85% din salariu...a fost decisiv ca sa ne hotaram sa il facem in momnetul ala..si vreo luna doua mai tarziu a aparut limitarea la 4 000 lei...asa ca sa speram nu numai ca sunt vesti bune, dar ca le si aplica :)




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

dragelor, nu stiu cand o sa mai intru pe forum, drept urmare va urez si eu un Paste fericit, multa sanatate si ... moderatie cu mancarea :D.

va pup cu drag si sa ne auzim cu bine dupa sarbatori.

ps: la anul pe vremea asta o sa avem bebici

+ 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Buna seara bulinute !
Astazi am fost si eu la mama,mi-am adus o groaza de bunatati de-ale gurii ...
Casa straluceste,frigiderul e plin ,asteptam marea sarbatoare.
Va doresc la toate un PASTE FERICIT,cu bebei jucausi si sanatosi si imi doresc din toata inima ca si la anul care vine ,sa fim in acelasi grup,chiar mai multe, pentru a ne ura Paste Fericit cu bebelinii in brate.
Bun venit fetelor care au venit saptamana asta printre noi.
Si sper ca in capitolul asta sa am si eu la semnatura un sau.

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_77 spune:

Buna dimineata burtici

Am fost la biserica m-am spovedit si m-am impartasit, pe drumul spre casa (merg la o biserica din alta localitate) bebe mi-a dat un ghiont si dupa putin timp inca unul. M-am emotionat asa tare incat am inceput sa plang. Minunata senzatie.

Bun venit Daniela si Oana.

Eu pana luni seara nu o sa mai intru asa ca va urez Paste Fericit si plin de bucurii, sanatate voua si bebeilor. Va pup.

17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

va dorim si noi Paste fericit cu multa lumina in suflet! sa petreceti frumos alaturi de cei dragi!
pupam burticile si boboceii!


15+ Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

neatza fetelor. Am si eu o problema. Sapt asta nu am exagerat cu curatenia si nici cu bucatareala. Azi dimineata am facut doar salata beof si 10 oua umplute. Toate activitatile (tocat, umplut etc) le-am facut stand jos. Dar de fiecare data cand ma ridicam de pe scaun, ma sageta o durere in partea dreapta jos... ca un junghi. Imi trecea imediat ce imi indreptam spatele, mA invarteam prin bucatarie, ma asezam jos si cand ma ridicam iar ma sageta durerea. Dupa 2 ore am terminat, m-am bagat in pat si acum observ ca simt o usoara durere si cand ma deplasez. Am luat un no spa si iar stau in pat. Sa ma panichez? Pe net parerile par impartite: ca sunt normale, ca sunt periculoase...nu stiu ce sa cred. Nu sunt dureri de burta, sunt sageti scurte dureroase . Dr nu e la cabinet si eu nu stiu ce sa fac.


+ 13

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Anne mary, si eu mai am un fel de 'junghiuri' cand ma ridic de pe scaun la servici. Adica exact cum zici tu, o sagetare in dreapta jos (uneori chiar ma schimonosesc de durere).La mine cel putin mi se parea prea jos ca sa o asociez cu uterul si deci cu sarcina si dau vina pe faptul ca stau cu orele la birou si uit sa ma mai ridic (noroc cu mersul la baie....).
La mine durerea aia nu e continua asa ca nu am luat nimic.

Dar incearca sa stai cat mai linistita si daca totusi continua si dupa NoSpa poate nu ar strica mersul la doctor...stiu ca nu e o perioada prea buna, dar pentru linistea ta (daca durerea nu inceteaza)





Eu am ramas in Bucuresti (sunt din provincie dar nu mai am pe nimeni acasa) si maine ma duc la parintii alui meu la masa asa ca nu o sa fac nimic (de fapt am vopsit azi dimineata ouale - eu fiert, tati vopsit si David lipit abtibilduri - munca de echipa ). Si am mai facut o prajitura dar nu e prea aspectuoasa asa ca nu cred ca o duc in vizita.

Daca nu mai intru va urez de pe acum un Paste fericit, cu bogatie sufleteasca si multa liniste!

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008)
18+



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Anne, durerile mele ar intra in categoria www.reclamamascataatentie/sarcina/simptome-sarcina/Durerea-de-ligament-rotund-in-sarcina-a7808.html" target="_blank"> asta

Nu merge pus linkul, pun aici direct:
Cum apare durerea de ligament rotund?



Ligamentele rotunde inconjoara uterul in cavitatea abdominala. Pe masura ce acesta incepe sa se mareasca ca evolutie a sarcinii, ligamentele se intind si se subtiaza pentru a se adapta volumului burticii. Aceste modificari pot provoca uneori dureri pe una sau pe ambele parti ale abdomenului.



Care sunt simptomele?



Durerea se poate resimti foarte adanc, in vintre, si cu o deplasarea in sus spre exterior pe oricare dintre partile soldurilor.



Aceasta apare in general in al 2-lea trimestru de sarcina, cand incepe expandarea treptata a uterului. Simptomul de sarcina se caracterizeaza prin dureri scurte, ascutite, ca un junghi sau de lunga durata in partea abdominala inferioara sau in zona inghinala.



Aceasta poate aparea in diverse situatii:



daca schimbi brusc pozitia;



daca cobori brusc din pat;



cand tusesti mai tare;



cand te rostogolesti in pat;



cand iesi din cada etc.



O durere surda a ligamentului rotund se poate resimti si la finalul unei zile in care ai fost extrem de activa – ai facut o multime de activitati fizice, ai mers mult pe jos etc.

Cand sa iti faci griji si sa apelezi la medic?



Uneori femeile gravide nu isi dau seama daca durerea aceasta este doar un simptom sau un semn ca sarcina este in pericol. In general, durerile abdominale sunt periculoase atunci cand esti insarcinata si niciodata nu sunt semn bun. Daca durerile pe care le resimti au urmatoarele caracteristici, atunci este bine sa mergi la un control pentru mai multe investigatii:



durerea de ligament rotund ar trebui sa dureze doar cateva secunde; daca dupa ce te odihnesti sau schimbi pozitia nu inceteaza, mergi la medic;



ai dureri severe sau crampe abdominale puternicel;





Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008)
18+

<hr noshade size="1" />
Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MoRo_K spune:

Hristos a inviat!Paste fericit!Sa aveti,sa avem cu toatele bb sanatosi sa fim sanatoase,sa avem sarcini bune si nasteri usoare si la termen!


12

Mergi la inceput