MONTIGNAC (172)...STIL DE VIATA NU DIETA

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ninha spune:

hello
Ieri am fost o
Azi sper sa fiu mai civilizata, ca altfel o sa regret
La MD am mancat un pic de ficat, un ardei si o banana
La P imi iau varza cu ciolan
La C fructe

Am si niste mere si fructe uscate la mine ptr gustare daca trebuie.

Va si
Si pregatiri placute si un Paste fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Buna dimineatza doamnelor montignac-e!

Sunt in mare graba si am o mare intrebare la voi,ce-mi putezi spune de sosul de soia in prima faza a regimului!

Dar despre muguri de bambus si germeni de soia?Eu n-am gasit decit ceva informativ despre ele,cum ca n-ar fi interzise,dar poate avetzi voi mai multe informatzii ca eu sunt noua in ...domeniu!

Multzumesc anticipat!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Dragele mele,va pup si mi-e dor de voi.
Off timpul asta nu imi mai ajunge deloc,nu stiti de unde as mai putea cumpara???

Zilele astea m-am tot porcit,nici nu va mai zic ca sigur imi primesc bataie mare,darrrrrrr cantarul mi-a aratat 86 .Dupa Paste fac curatenie prin frigider si camara si ma aprovizionez cu multe leguminoasa,fara carne,deoarece iarasi ma simt rau dupa ce pap proteine animale.

Aseara am facut hummus,a iesit cam necomestibil,desi am pus toate ingredientele,inclusiv pasta de tahini facuta de mine.Oricum il voi papa asa,ca e tare sanatos.
Laptele de soia in schimb a iesit o mare porcarie.

Vreau sa felicit fetele care au slabit,ma bucur enorm ca aveti ambitie,tine-ti-o tot asa.

Ce papati de sarbatori?Noi mergem la soacra,apoi vin ai mei,deci eu nu fac decat un diplomat cu fructe,din care pot manca si eu pe nesaturate.

Quinoa eu am gasit la magazin naturist,impreuna cu orezul meu salbatic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Am vazut la TV zilele astea ca vb dr Menci (parca el) ca nici fructoza nu mai e buna si indicat ar fi sa folosim doar mierea de albine.Off chiar nu stiu ce sa mai cred.

Sa va spun de ieri o faza urata,asa suparata si indignata am fost.
M-am urcat cu Paul in autobuz in drum spre medic,l-am pus pe scaun si i-am dat o felie de wassa proaspat scoasa din cuptor.Cum in fata noastra era o mamica cu 2 fetite,cea mica,de-o seama cu Paul,a intins mana dupa felia lui,asa ca m-am gandit sa-i dai si ei una,dupa ce am asigurat-o pe mama ei ca este ceva bun.Fetita a inceput sa se infrupte din ea cu pofta,dar cand au coborat,mama i-a luat felia din gura si a aruncat-o la cos si i-a dat un covrig "sanatos".Asa m-am suparat pe gestul ei.Numai bine ca la intoarcere tot cu ea m-am nimerit in autobuz iar la coborarea mea nu m-am abtinut si i-am spus vreo 2 de dulce.Asa ofticata am fost


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andanii spune:

Dragele mele va multumesc mult pentru toata aprecierile voastre ... ma faceti sa rosesc .. nu merit chiar atatea laude pentru ca sunt doar un biet om care isi doreste din tot sufletul sa dea jos surplusul acumulat ...
Inte-adevar sunt multe kilograme date jos .... dar vedeti in cat timp ???? in 4 ani si jumatate 30 kilograme nu e asa grozav ... sunt persoane care au slabit 30 kg intr-un singur an dar e bine, eu sunt multumita unde am ajuns ... am avut si eu momentele mele mai proaste de stagnare de lipsa ambitiei , dar important este ca am reusit sa ma ridic ori de cate ori am cazut si am mers mai departe de fiecare data cu si mai multe ambitie decat la inceput
Luna asta nu a fost asa de mult din cauza ca am avut o perioada de stres si oboseala care si-a spus cuvantul

O sa incep sa scriu si meniul ... din lipsa timpului nu l-am mai scris in ultima vreme darrrrrr promit ca ma adun si imi fac timp zilnic 5 minute pentru asta

Meniul meu de azi:
md. cana de apa calda , paine integrala (o coaja cat o felie normala ) cu pateu vegetal si rosii chery (4 buc)
g. un mar
pr. mancarica de fasole verde (fara faina si fara smantana )
g. un iaurt
ci. mancarica de ciuperci

Brandusik multumesc de actualizare in tabel

andanii

2007...2012 de la 95 la 66.5 kg :):)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brindusik spune:

andacos din cate stiu eu mugurii de bambus nu-s interzisi (IG 20).. iar germenii de orice fel is permisi in faza 1...fiind un fel de salata ma gandesc
cat despre sosul de soia e ff valabil...acum am verificat are IG-ul 15 deci il poti folosi atat la carne cat si la legume linistita...toate produsele de soia au IG-ul sub 35

gabi tare faza cu mamica aceea si vb de dulce :)))))...ma mir cum de nu a spus si ea..cert e ca eu am observat...adik nu pretind ca mananc sanatos 100% dar mno incerc pe cat posibil sa minimizez exteriorul nesanatos..si ma mai prinde pe mine sindromul bunului samaritean si dau sfaturi sanatoase...dar ce am observat e ca un om care nu s-a gandit niciodata ca face ceva rau sau k mananca nesanatos..e ffff greu sa-i bagi in cap sau sa-l faci sa inteleaga ca e usor sa faca mici schimbari numai sa fie mai sanatos

mi s-a intamplat cand am facut gratarul..am invitat pe cineva..un el care el nu a mancat niciodata fara vegeta..si ca nu ca el nu mananca ca nu-i place altfel...adik WTF??(scuze de limbaj da mi-am amintit)...si mno...io nu fol asa ceva...si am pus de seara la macerat cu usturoi, busuioc , vin si niste mirodenii cu cili de la Indieni...spre marea mea bucurie o iesit carne extraordinar de buna si respectivul si-o inghitit limba dupa ce a gustat...dar m-o enervat de nu va pot spune (persoana respectiva e un bun prieten si de asta si-o permis sa spuna ca el nu mananca fara vegeta)

Successes only last until someone screws them up. Failures are forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Of, Gabi, ce mamica!!
Dar nu merita sa te stresezi, fiecare alege ptr copilul lui.

Si Anca a venit suparata de la scoala ca i-am dat orez murdar (integral), ca vrea si ea orez alb ca si ceilalti copii.

Eu va urez Paste Fericit, sa profitati de momentele astea de respiro.

Spor la treburi si o zi buna,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Gabi nu te mai supara, e alegerea fiecaruia cum isi creste copilul!! Si ai mei mananca briose cu faina integrala, wassa, iar in parc cand Stefan spune: " nu multumesc noi nu papam pufuketi" raman mamicile uimite... pur si simplu s-a obisnuit.. asta nu inseamna ca nu-i dau o ciocolata pt copii,, sau un biscuite, dar de multe ori imi spune sa-i fac cate ceva... acum are briose conforme cu ciocolata amaruie..
Dana ambitia este pana la urma tare importanta, si important este ca ai realizat ceea ce ti-ai propus. Multumim de meniu.

Fug sa-mi iau feciorul de la gradi. Pup tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Buna seara si scuze de absenta dar a fost o nebunie si la servici si acasa

Dana, felicitari si Doamne ajuta pt urmatorul target

Andacos, bine ai venit printre adeptii Montignac . La sosul de soia atentie ca majoritatea sunt cu zahar si amidon. Eu am gasit sos conform de la Kikoman.Poate aveti si voi acolo.

Brandu, quinoa gasesti la magazinele bio.

Gabi, apropo de momentul povestit de tine. Si noi am avut o experienta similara cu o fetita vecina cu mama mea. Stefi i-a dus si ei un sandvis cu paine integrala si ea l-a aruncat pe jos ca e neagra painea

Cristina, distractie frumoasa la spectacolul balerinei

Gabi, si eu cred ca fructoza nu e cea mai buna alegere dar pt prajituri de cateva ori pe an n-o fi foc. Mierea teoretic nu se poate pune la cuptor, tot Menicicopschi a spus. Peste 40 de grade se descompune in ceva produsi toxici.

Ninha, ma uit si eu sa vad ce e cu zaharul ala.

Daria, ce mai mananci? Tot am vrut sa iti spun ca in Oradea aveti magazinul Florava unde gasesti tot felul de specialitati de branza daca va plac, crenvusti si mezeluri fara conservanti,icre, unt de casa. Au niste icre de stiuca bestiale dar si scumpe rau

Si acum despre meniul de Pasti. Maica-mea face drob, supa si friptura de ied, doua prajituri neconforme. Eu fac un cheescake de faza 2, tarta asta cu somon http://www.culinar.ro/forum/continut/Retete-in-imagini/29975/Tarta-cu-somon-afumat-praz-si-ardei-gras-fara-aluat-/ , jumate de portie de saratele, prune uscate invelite in bacon. Am cumparat azi si ceva pastrama de oaie si de porc de la firma Alpin, dar fiind fara conservanti si alte prostii sunt foarte sarate :( Ouale le-am facut in seara asta cu foi de ceapa iar cateva le-a pictat artista de fiica-mea

Daca va plac fructele de mare, in Metro sunt creveti proaspeti, nefierti si mult mai gustosi decat cei roz. Aseara am mancat un kg eu cu Stefi . Si in Metro azi si maine e 40% reducere la jucarii daca va intereseaza. Noi am cumparat deja pt iepuras o printesa Jasmine si cativa ponei.

No, ca m-am intins cat o zi de post. Va urez spor la treburi si mai intru pana la Pasti. Noapte buna


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puisorul spune:

Tot eu

Cred ca ma paste o viroza ca sunt stoarsa de energie ca o lamaie si nu am chef de nimic. Am terminat saratelele, drobul, prunele uscate in bacon, mai fac cheesecake-ul si gata.

Azi am gasit sparanghel alb in Lidl asa ca maine langa friptura de ied vom avea reteta asta http://www.ecuisine.ro/retete/gustari-garnituri/legume/sparanghel-invelit-bacon-cu-miere-si-mustar .

Daca va raman oua fierte puteti face salata asta de oua http://www.adihadean.ro/2009/02/canapele-cu-salata-de-oua/ . Eu am facut-o deja ca mi-au crapat multe oua la vopsit. Am pus doar o lingura de maioneza si multa ceapa verde. Langa niste ridichi e excelenta.

Sarbatori fericite dragelor

Mergi la inceput