Strategii ....(split stiinta - descoperiri)-2

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

AB_AC ma tem ca nu stiu sa iti raspund. Ma uit acum pe net si daca aflu ceva, scriu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Am gasit: www.fass.se/LIF/produktfakta/artikel_produkt.jsp?NplID=20061208000111&DocTypeID=7&UserTypeID=2" target="_blank">Torisel e pe piata. Daca stii alte denumiri de medicamente, legate de inhibarea PI3K pot cauta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Eram doar curioasa ce e in clinical trials pentru advanced ErbB2 (HER2)-positive b.c. si de cand.

In US au un site http://www.cancer.gov/clinicaltrials/search unde poti gasi ce in clinical trials aproape de tine. Cand a inceput programul si cand se sfarseste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

HER2 se foloseste de o vreme, ca tratament pentru cancerul de san. Noi am invatat acum la laborator despre analiza care se face pacientelor (la immunhistokemi, nu stiu sa traduc, pe langa alte analize pentru diversi alti anticorpi: antiestrogen, anti progesteron si mai sunt dar nu stiu eu inca), pentru ca tratamentul e scump si se da numai la cele care sunt HER2 pozitive. Asadar nu mai e in clinical trials, e in tratament deja. Din primavara lui 2007 am gasit ca e aprobat ca tratament.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Se numeste Lapatinib sau Herceptin.

Edit ca tot mai citesc cate ceva :). Lapatinib e din 2007 pe piata, Herceptin mai demult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AB_AC spune:

Da acelea sunt mai vechi. Cred ca aici au aprobat deja si Trastuzumab-DM1.
Ma gandeam la ce alti inhibitori duali EGFR/HER2 sunt propusi ca urmatoarea generatie dupa lapatinib si gefitinib(EGFR inhibitor). Ma gandeam la afatinib si everolimus (mTOR inhibitor).

E pura curiozitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui a_alinta
cum poti duce la sapa asa o industrie? va puteti imaginati cum ar fi daca nimeni nu ar mai avea nevoie de medicamente?

Exact asta afirma si fachirii. Ca sta in puterea noastra sa zburam pe presul din fata usii parcurgand cat ai zice peste distante transcontinentale. Va puteti imagina cum ar fi daca nimeni nu ar mai avea nevoie de autovehicule si avioane?

...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

M-am uitat pe link-ul ala dat de AB_AC cu trials si evident ca m-am confuzat de tot.
Pentru situatia in care este taica-meu acum exista in zona mea vreo 8 trials ... puteti sa-mi dati si mie ceva amanunte despre aceste trials ? Ce exact inseamna asta ? Sunt niste tratamente care se incearca pe diversi pacienti dar care nu sunt aprobate ? Cat sunt de safe aceste trials ? Si cine plateste ? Daca nu are asigurare medicala poate intra in trial ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

AB_AC, eu am gasit ca trastuzumab e substanta activa in Herceptin. Trastazumab-DM1 e altceva?

Everolimus l-am gasit ca tratament in metastaze de rinichi. Nu am cautat mai departe, poate se foloseste si in alte cancere. Afatinib nu am gasit.

Daca vrei sa vezi studiile din Europa, inclusiv Suedia, a dat Monica mai devreme un link: https://www.clinicaltrialsregister.eu/ctr-search/search?query=kidney+cancer . Eu am cautat cancerul de rinichi si e setat acolo...dar la fel ca in SUA poti cauta ce studii doresti.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

AB-AC citesti printre randuri si incerci sa zici ca am spus lucruri pe care nu le-am spus. Nu vorbesc de implicatiile cancerului in viata personala, familia... pacientului. Si stiu ce spun pentru ca socrul de cancer la plamani a murit. Vorbesc aici de posibilitatea de a alege de la inceput sa mergi la o clinica care abordeaza cancerul diferit. Si printre altele se pare ca la clinica nu te duci cu copii, catel, purcel... si stai o anumita perioada de timp, nu e ambulatoriu.

Si da, ce situatie ai descris tu este foarte dureroasa si trista, numai ca aici incercam sa discutam la rece. Plus ca e dreptul nostru sa avem pareri personale, chiar daca tie nu-ti place asta.





Mergi la inceput