NU se zice "am decat un mar"!! Nici "doctora"!! -5

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Stiu ca ma leg la cap fara sa ma doara, dar sincer, chiar nu se poate face ceva cu mesajele de acest tip de pe forum?...

'Sunt de aceeasi parere k una dintre mamici, de ce nu luati bb seara akasa? Asa aveti si voi timpul vostru k el si bunici separat, de ce tre sa muti copilul cu tot la bunici voi o sa deveniti niste musafiri pt el, nu crezi? Andrei are un an si jumat si m-am gandit de acum sa il inscriu la gradi k program prelungit kiar dc stam in kasa k buni ,atunci cand il las k ea nu imi plce cum s comporta fata de atuci knd este cu mine'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Pos

Stiu ca ma leg la cap fara sa ma doara, dar sincer, chiar nu se poate face ceva cu mesajele de acest tip de pe forum?...


Pai ce s-ar putea face?
Sa nu ii mai lasam sa scrie sau sa angajam corectori?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns histamina spune:

mare dreptate.
pt mine este greu sa citesc asa ceva si mai e si punctul 9 din regulament care chiar spune ca nu avem voie sa ii corectam.
sau, in nouvorba

kre kiar spune k nu avem voie sa-i corectam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

cred ca depinde daca o faci dinadins sau chiar nu stii sa scrii corect,nu?:P
eu is din moldova,uneli cuvinti mi si par normalii sa li scriu as#259;
dar de cand nu am mai mers pe la scoala am uitat cum se scrie promit sa invat din nou cand merg copiii la scoala,de la ei:D
apropos sau apropo?oricum ar fi vreau sa intreb ce inseamna "deh"?:



Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Rall, sau sa ii roage moderatorii sa-si editeze mesajele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Histamina, 'krectam' te rog. Se pare ca litera 'k' inlocuieste nu numai 'ca' (unde as gasi o explicatie de pronuntie) ci si 'cu' sau 'ch' (vezi 'kiar')...

Una este gramatica si alta ortografia, care in limba romana e relativ usoara, ce scrii cam aia citesti. Personal gasesc 'k e mai difikil sa ma kinui sa skriu asa'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

Oanap, ,

acum depinde: "deh" e o interjectie si are sensul cuvantului "de". Ex: "Acum, deh, e tarziu, dar daca stiam de la inceput...." sau:"Deh, taica, ce sa zic?"
Daca insa te referi la limbajul tip mess habar n-am ce inseamna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Definitiile a 30 de cuvinte care fac trimitere directa sau indirecta la minoritatea romilor, printre care si cele pentru "rom" si "tigan", au fost modificate in editia noua a Dictionarului Explicativ al Limbii Romane (DEX), publicat in luna februarie 2012, de catre Institutul de Lingvistica "Iorgu Iordan- Al. Rosseti", se arata intr-un comunicat al Agentiei de Dezvoltare Comunitara "Impreuna".

Potrivit comunicatului, Institutul "a eliminat sau a explicat clar identificarile discriminatorii si tendentioase care promovau stereotipuri negative in legatura cu minoritatea roma." Astfel, noua editie ofera urmatoarea definitie a substantivului "rom": "termen prin care se autoidentifica membrii unui grup etnic originar din India si raspandit mai ales in Sudul si Estul Europei, inlocuind denumirea de tigan, considerata peiorativa".

De asemenea, au fost modificate cuvintele: balaoaches, baragladina, bulibasa, chivuta, corturar, faraon, gitana, jude, laie, laiet, lingurar, puradel, rom, rudar, salas, tigan, tiganas, tiganatic, tigancusa, tigancuta, tiganeala, tiganel, tiganesc, tiganeste, tiganie, tiganime, tiganos. tiganus, ursar, "astfel incat caracterul deseori peiorativ al acestor cuvinte sa fie clar adus la cunostinta cititorului."
----------------


De/Dec/Deh = interjectii, sinonime ca sa zic asa (din DOOM II si reprezinta o modificare de norma fata de DOOM I)

Ceva de genul; "De, ce sa-i faci?"

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

aha,de acum stiu sa citesc " cum trebuie" deh




Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

pfoai, dac-ati sti cat mi-a luat mie sa ma dumiresc ce inseamna : FYI, IMHO, LOL si altele asemenea...
bine, n-am cautat musai sa aflu, ca puteam sa dau un search. m-am dumirit pe parcurs, ca sa zic asa

Mergi la inceput