NU se zice "am decat un mar"!! Nici "doctora"!! -5

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Citat:
"ucide becul"


Astia tre sa fi fost de la Chisinau, ca prin Moldova romaneasca nu se zice asa, decit la misto poate, gen: crapa si tu geamul ala (deschide geamul).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Moldovenii de dincolo de Prut au o multime de "ziceri" care noua ni se par hilare, pentru ca folosesc in mod curent un sens al cuvintelor care noi nu il percepem asa de usor.

De exemplu, un sofer care trece pe o banda pe alta frecvent, facand slalom printre masini, nu este loial in trafic sau am auzit ca "problemele acestea trebuie regulate" nu rezolvate.

Dar in aceeasi idee si noi folosim cum a spus Letitia, "crapa putin geamul" care daca te gandesti la sensul propriu e aiurea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Se foloseste tot mai mult in anumite contexte, oficial chiar cuvantul provocativ. In dexonline nu l-am gasit. Mie mi se pare ca este forma gresita a cuvantului provocator.
Ce ziceti ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Nu exsita cuvantul provocativ. M-am uitat si in DOOM
Eu l-am citit prima oara in acel comunicat al UML si l-am reprodus ca atare.

Cred ca este luat din engleza: provocative
Si nu m-ar mira ca in cativa ani sa intre si el ca nou cavant in DOMM.

Asa cum a intrat provider - care se conjuga la toate declinarile si are si traducere: furnizor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali spune:

Da, l-am citit si eu in acelasi comunicat si mi-am amintit ca l-am auzit si la TV, desigur in acelasi context.

Totusi, forma corecta provocator este aproape, iar sensul identic, cred ca mai mult ar zapaci lumea acceptarea celor doua forme.

Nu stiam de provider. Si cum se citeste, banuiesc ca la fel ca in engleza ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Da, se citeste ca in engleza.

Mergi la inceput