NU se zice "am decat un mar"!! Nici "doctora"!! -5

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui ina.click

Citat:
citat din mesajul lui allinta


ba nu m-am zapacit deloc. eu stiu ca am invatat la scoala "copiiilor", iar acum am vazut ca se scrie "copiilor".



nu este cu putinta, madame! rogu-va a va reaminti din vremuri demult apuse, poate memoria va insala! Cum sa fi invatat "copiiilor"? Poate trecerea anilor a adaugat pe langa riduri pe frunte si un i in plus la catastif.
sau poate invatatoarea facuse pedagogicul la seral.


madame, tot ce este posibil.

acum, m-am lamurit.





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

In concluzie : unii spun ca este corect, altii ca este incorect.
Deci, voi continua sa scriu copiiilor si innascut, asa cum am invatat la scoala.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.



???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

in secolele 20 - 21 nu s-a scris niciodata corect copiiilor . (in alte secole n-am trait, n-am auzit)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Mi-am facut mea culpa. OK !




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

Intalnesc foarte des prepozitionarea incorecta cu "la".

In mod corect, "la" indica LOCATIA. Ma duc la bunica, casa este la deal de stana, scoala este la dreapta, du-te la dracu.

Insa gasesc - in special pe forumurile pentru parinti, habar nu am de ce - folosit "la" in loc de genitiv sau "pentru"
"Am dat la bebel de mancare"
"Eu dau la copii doar produse bio"
"Le-am zis la bunici sa nu mai dea la copii zahar"

Si evident. propria soacra
"dam banana la baiet?"

Edit: stai sa pun si formele corecte, nebanuite sunt rezultatele google'ului....

Am dat bebelusului sa manance.
Eu dau copiilor ( ) doar produse bio.
Le-am zis bunicilor sa nu le mai dea copiilor zahar.
Dam banana baiatului?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Ina, in Moldova se foloseste "la" o aud inca pe bunica-mea cu "dau apa la vaca" si "dau urzici la ratze" (in sensul propriu) insa si "Vacutzei nu-i place apa din fintina de la deal".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Sunt cazuri in care dativul se formeaza cu prepozitia "la" (de exemplu: "Taie frunza la caini", "De la lume adunate si iarasi la lume date"). In Gramatica de baza a limbii romane (Ion Coteanu) am gasit urmatoarele: "Asemenea constructii se intrebuinteaza cand substantivul nu poate sa primeasca articolul fie pentru ca trebuie sa ramana nedeterminat, fie pentru ca se afla intr-un grup de cuvinte care nu permite utilizarea articolului la dativ, de ex: Dedica versuri la toata lumea"

Mie, ca si lui Mik, imi suna a regionalism acolo unde e utilizat excesiv in vorbirea curenta si ar putea fi inlocuit cu succes de dativul obisnuit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

da in zona moldovei se folosesc regionalismele,regionalismele nu fac parte din limba romana?chiar invatam la scoala despre ele si sunt considerate cuvinte corecte daca ne gandim ca sunt folosite intr-o anumita zona a tarii
lb romana a preluat,a imprumutat multe cuvinte din ,rusa,italiana,franceza etc si sunt interpretate cuvinte corecte nu?
eu spun porumb,bunica spune popusoi,altii cucuruz etc
peste un timp si aceste cuvinte ,prescurtari,care acum ni se par aberante unele si hilare, si habar nu am ce inseamna unele,se vor folosi din ce in ce mai des pana vor face parte din dictionarul nostru
problema nu e asta,ca eu spun:"i-am spus la doctorita si..." pe cand tu spui "i-am spus doctoritei si ..."
ci "doctora(ei)"este un cuvant inventat,scris la misto sau de impresie
dar corect este cum spui tu bineinteles adica "i-am spus doctoritei"





Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina.click spune:

moldova trebuie sa fie mare tare, eu fiind tot de pe acolo am auzit doar soacra vorbind cu "la bebel"

nu sunt de acord cu scuza regionalismului, e ca si cum ai spune ca e ok "e multe parcuri in bucuresti" pentru ca multi bucuresteni fac dezacorduri.
regionalism - cucuruz, papusoi, oghial, baiet etc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanap85 spune:

ina dar " e multe parcuri in Bucuresti"nu se spune nici in zona moldovei,cine spune asta nu stie sa scrie:P
adica una e sa spui" eu is din moldova ",si alta ,"e multe"eventual s-ar zuce is multe:D





Mami de ingerasi :David(25.10.2006)Paul (15.05.2009)si Anastasia(25.02.2011).

Mergi la inceput