in cautarea necunoscutului

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deceneus spune:

Citat:
citat din mesajul lui saskia
Totusi ceva lipseste...si pare ca sunt inca in cautarea acelui ceva, care e necunoscut.

Ma intreb daca mai exista persoane ca mine si cum au rezolvat dilema.


Exista. Toate persoanele despre care se spune ca li s-a urat cu binele!
In cautarea necunoscutului e ca si cum un urs ar incerca sa se muste de coada.
Cand gasesti necunoscutul devine cunoscut, neinteresant si iti doresti altceva, un alt mister.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Saskia, ai hiper sau hipo tiroidie ?

Cred ca starile tale de neliniste si nemultumire sunt cauzate de dezechilibrele hormonale si, implicit, chimice. Ai grija la fier, magneziu, calciu... Ai putea fi la pre menopauza sau menopauza.

Ia-o mai usor, asteapta macar o luna, pana simti efectul tratamentului.

Stiai ca spitalului de boli endocrine i se mai spune si spitalul 9 fara un sfert ?

Serios acum, si eu am o problema cu tiroida, asa ca stiu ce inseamna sa iti vina sa iti iei campii. Numai ca eu reusesc sa "vad" si cum ar fi viata mea dupa ce as lua-o aiurea. Asta ma linisteste.

Fa si tu un exercitiu de imaginatie, in ceea ce te priveste.



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

saskia, mie nu mie se pare neaparat negativa nelinistea ta. e poate chiar un lux. cati oameni isi permit perioade de reflectie si evaluare in viata lor? cei mai multi trag la un jug iluzoriu si se trezesc la final de viata intrebandu-se cand a trecut timpul. tu ai acum oportunitatea si ragazul sa te intrebi "incotro" si chiar sa-ti alegi directia. esti o norocoasa! :). acorda-ti timpul necesar si ai rabdare cu tine. si mai ales, reflecteaza. raspunsul o sa vina, cand va fi timpul lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

a mai fost o discutie asemanatoare pe forum. nu mai retin detalii concrete, dar se ajunsese la concluzia ca elementul lipsa din acel moment al vietii (absolut similar cu al tau: copii mari, cariera ok, bifata lista de impliniri) era sa-i ajute si pe altii, sa inceapa sa rasfranga acumularile personale in jur.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Nu stiu altii cum sunt ...dar eu asa am fost dintodeauna...
Cu cate un alt scop ... alt plan, alta idee ...pe care de obicei nimeni nu o aproba, in care nimeni altcineva nu crede ca ar fi posibila...
Nu stiu daca e de la tiroida sau asa e felul meu...

Cand am deschis firma in 2000 toti ziceau ca sunt nebuna, ca piata e suprasaturata de astfel de firme, ca nu am bani pt a investi in ea, ca sunt un nimeni pe piata si o sa pierd si bruma de bani pe care ii aveam. 500 de dolari din vanzare unui harb de dacie
A durat vreo 5-7 ani proiectul asta pana cand... nu stiu daca ma saturasem de ea sau simteam ca domeniul meu va merge in declin, sau poate realizam ca asta e maximul pe care il puteam scoate de acolo...habar nu am... dar dupa ce mi-a venit ideea intr-o luna am vandut firma si m-am intors la studii.
M-am angajat de stat total opus la tot ceea ce facusem pana atunci.
Nu va mai spun ca vreo 4-5 ani pana a venit copilul renovam apartamentul in fiecare an cu schimbat de mobila, refacerea ba a instalatiilor sanitare, ba a celor electrice ...
Primul an dupa ce a venit copilul nu am mai facut nimic... apoi la cateva luni ba ma vopseam blonda, ba nu e era bine... firea mea cred ca imi spunea ca e timpul pt un alt plan pe termen lung...
Asa ca din nov anul trecut ne-am mutat la curte ... eu si sotul meu. Doi oameni extrem de comozi care dimineata beam ceiul sau cafeaua citind presa si fara a ne deranja nimeni
Asta cred ca e un plan care va dura ceva ani... casa e cam varza, mai asteptam un copil ... dar eu sunt ok. Maica-mea de cate ori vine stramba din nas, soacra`mea ma intreba ce a fost in capul meu... ca toata lumea stie ca a fost ideea mea
Dar...eu sunt fericita! Extrem de fericita.
In vara asta vreau sa-i fac izolatia la casa...desi de unde o sa scot bani zau ca nu stiu ... dar stiu ca voi reusi...

Ce vroiam sa spun ca exista astfel de oameni care... daca nu au nimic de facut isi gasesc ei.
Eu nu cred ca tine atat de vreo dereglare hormonala, ca ti s-a urat cu binele sau nu... pur si simplul asa e firea mea...
De obicei eu cand simt o astfel de plafonare incep sa ma intreb ce mi-ar mai place... si cum i-ar afecta pe cei cei din jurul meu...sot, copii...

Apoi de obicei e cate o idee care imi vine, despre care de obicei nu vorbesc cu nimeni dar o macin eu asa o perioada incercand sa vad cum se poate face apoi incep sa bat cate un apropoo sa vad reactiile celorlalti, sa vad ce au impotriva si cum pot argumenta impotrivirile lor...
De obicei cu cat cineva imi spune ca acel lucru e imposibil de obtinut cu atat mi-l doresc mai tare

Asa ca Saskia daca ai astfel de stari inseamna ca ceva te deranjeaza in stilul tau de viata, sau e ceva acolo care nu iti da pace...
nu respinge ideea sau nu o ingropa, pt ca ea va reveni in cele din urma si fie iti va pare rau ca nu ai urmato fie vei simti mereu un gol, un ceva ce lipseste in viata ta, ce nu ai realizat...
Ai tu ceva ce coace pe acolo...in sufletul tau.
Eu am un principiu de viata nu tocmai ortodox cei drept...
decat sa-mi para rau pt ce nu am facut si sa ma uit cu regret in urma anilor ce au trecut ... mai bine sa-mi para rau pt ce am facut
pt ca cel putin am simtit ca traiesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrox3 spune:

Saskia e ceva in tine care se vrea bagat in seama, ia-ti timpul de care ai nevoie sa afli ce e. Nu e doar tiroida

Spui ca ai merge la un psiholog, dupa care gasesti un contra-argument, dupa care reiei ciclul. Mie mi-e clar ca stii ca asta te-ar ajuta sa descifrezi despre ce e vorba. Tie ti-e clar ce te retine chiar sa te duci la un terapeut?

Mai spui si ca altii au probleme "adevarate", nu ca tine. Ca ti se spune ca ti s-a urat cu binele. Nu e nevoie ca problema ta sa se califice la catastrofa ca sa fie bagata de in seama. E a ta si e la fel de importanta ca orice alta problema a oricui. Nu o desconsidera.

Spui undeva ca ai facut deja calatoria spre tine insati, e bifata si parafata. Imi vine iar sa te intreb, ce te retine? Probabil ai facut-o pana la nivelul necesar atunci, acum pare sa fie vorba despre alt nivel. E o calatorie care tine toata viata

Tot bifam si bifam, scoala, job, familie, casa, copii, catel, vacante, etc. La un moment dat e timpul sa ne oprim din bifat si sa incepem sa ne intrebam de ce tot bifam. Ce ne mana, ce vrem defapt, cine suntem in spatele persoanei puternice care bifeaza toata lista atat de eficient.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

Citat:
citat din mesajul lui maria_alexia

a mai fost o discutie asemanatoare pe forum. nu mai retin detalii concrete, dar se ajunsese la concluzia ca elementul lipsa din acel moment al vietii (absolut similar cu al tau: copii mari, cariera ok, bifata lista de impliniri) era sa-i ajute si pe altii, sa inceapa sa rasfranga acumularile personale in jur.



si eu voiam sa spun ca deseori pt implinirea proprie e foarte util sa facem ceva pt. altii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buli spune:

in plus, cica e daunator sa iti fixezi teluri usor de atins sau foarte precise.
dupa aia, ramai fara scop

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_a spune:

De multa vreme imi tot propun sa copiez macar o bucatica din cartea numita mai jos. Poate sunt putin off topic, nu stiu, dar poate totusi ajut cu ceva. Macar din curiozitate poate ajunge la sufletul cuiva...

"ACUM

Privit superficial se pare ca momentul prezent este unul din multele momente.
Fiecare zi a vietii voastre pare a consta din mii de momente în care se petrec lucruri diverse. si totusi daca va uitati mai atent nu este oare doar un singur moment, permanent?

Nu este viata toata acest moment? Acest unic moment, acum, este singurul lucru din care nu puteti evada. Factorul constant al vietii voastre. Orice s-ar întâmpla.
Nu are importanta ce se întâmpla. Nu are importanta cât de mult se schimba viata voastra. Un lucru este sigur. Este mereu acum. Si pentru ca nu puteti scapa de acum, de ce sa nu-l întâmpinati, sa va împrieteniti cu el?

***

Când va împrieteniti cu momentul prezent, va simtiti acasa oriunde v-ati afla. Când nu va simtiti în largul vostru în acum, oriunde v-ati deplasa, veti cara si nelinistea cu voi.

***

Momentul prezent este asa cum este, mereu. Puteti sa-l lasati sa fie pur si simplu?

***

Diviziunea vietii în trecut, prezent si viitor este facuta de minte si deci iluzorie.

***

Trecutul si viitorul sunt forme gând, abstractii mentale. Trecutul nu poate fi amintit decât în Prezent. Ce va amintiti este un eveniment care a avut loc în Prezent si va amintiti de el în Prezent. Viitorul, când va veni, este tot Acum.
Asa ca singurul lucru care este real, singurul care vreodata este, este Acum.

***

Sa aveti atentia fixata Acum nu înseamna sa înlaturati ce este necesar în viata voastra.
Înseamna sa recunoasteti ce are prioritate.
Apoi sa va ocupati de ce este secundar cu mai mare usurinta.

Nu înseamna sa spuneti ca : „Nu ma mai ocup de lucruri pentru ca doar Acum ma intereseaza.” Nu.
Gasesti ce este prioritar si apoi faceti-l prieten pe Acum, si nu dusman.
Recunoasteti-l, cinstiti-l cu onoare.
Atunci când Acum este la baza vietii voastre si scopul primordial, atunci viata voastra se desfasoara cu usurinta.

***

Strânsul vaselor, trasarea unei strategii în business, planificarea unei calatorii – ce este mai important : ce faceti sau rezultatul pe care doriti sa-l obtineti prin ce faceti?
Acest moment sau un moment în viitor? Va gânditi la momentul acesta ca si cum ar fi un obstacol de depasit? Simtiti ca ati avea un moment viitor la care trebuie sa ajungeti si care este mai important?

***

Aproape toti traiesc astfel majoritatea timpului. Deoarece viitorul nu soseste niciodata, decât ca prezent, este un fel de a trai gresit, care functioneaza prost. Genereaza un flux permanent, subteran de neliniste, tensiuni, si nemultumiri. Nu face cinste vietii, care exista Acum si niciodata în afara lui Acum!

***

Simtiti trairea din corpul vostru. Aceasta va ancoreaza în Acum.

***

La urma urmei nu puteti fi stapân pe viata voastra pâna nu sunteti stapâni pe acest moment – pe Acum. Si aceasta pentru cA Acum este singurul loc unde puteti gasi viata.

***

Sa fii stapân pe momentul Acum înseamna sa nu te opui interior la evidenta / la ceea ce este Acum, sa nu te certi cu ceea ce este el.
Înseamna sa fii aliniat cu viata.

***

Acum este asa cum este pentru ca nu poate fi altfel. Ce au stiut întotdeauna buddistii, acum confirma si doctorii : nu exista lucruri sau evenimente izolate. Sub aparentele de suprafata, toate lucrurile sunt interconectate, sunt parte din tot cosmosul care a produs forma pe care o are acest moment.Când spui „da” la ceea ce este, devii aliniat cu puterea si inteligenta Vietii însasi. Numai asa poti deveni un agent de schimbare pozitiva în lume.

***

O practica spirituala simpla dar radicala este sa accepti orice se iveste în Acum – înauntrul si în afara ta.

***

Atunci când atentia voastra se muta în Acum, apare o vioiciune.Te simti ca si cum te-ai sculat dintr-un vis, visul gândurilor, visul trecutului si viitorului. Câta limpezime, câta simplitate. Nu exista loc pentru a-si face probleme. Doar acest moment asa cum este.

***

În clipa în care intrati în Acum cu atentia voastra, va dati seama ca viata este sacra.Când esti prezent exista ceva sacru în tot ce observi. Cu cât traiesti mai mult în Acum, cu atât mai mult simti bucuria simpla dar profunda de a Fi si sacrul întregii vieti.

***

Majoritatea oamenilor confunda pe Acum cu ceea ce se întâmpla acum, dar nu acesta este Acum.
Acum este mai adânc/profund decât ceea ce se întâmpla în el. Este spatiul în care se întâmpla.
Asa ca nu confundati continutul acestui moment cu Acum.
Acum este mai adânc decât orice continut care se iveste în el."

***

Eckhart Tolle - Linistea vorbeste.

Toate cele bune!



blog
proud
"Cand te imprietenesti cu momentul prezent, te simti acasa indiferent unde te afli.Daca nu te simti acasa in clipa Acum, indiferent unde esti, nu te vei simti bine nicaieri." (Eckhart Tolle - Linistea vorbeste)



Mergi la inceput