Nasterea la Arcadia - Iasi (38)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claumarcoci spune:


Multumim de urari , bebe david va trimite cate un

Lena nu vreau nimic .... si nici de miel nu stiu ce sa zic, noi il avem din curte de la parinti

Fugim afara !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bam98 spune:

Buna tuturor si la multi ani sarbatoritilor

Crysacry, nu stiu daca mai este valabil mesajul legat de contractul pentru celule stem, daca mai esti interesata putem discuta(ti-am trimis acum cateva zile un mesaj pe pm).

O zi frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nico_A spune:

buna mamici...am o intrebare...azi am cam exagerat putin cu cafeaua, am baut doua cafelute mici, a doua am terminat-o acum jumate de ora(de regula beau una singura dimineata) si am gustat cateva cipsuri...ideea e ca m-am muls ca se umplusera sanii (dupa ce o papat bebe pe la 12, de atunci doarme) si nu stiu ce sa fac cu laptele asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Va pup fetelor!In primul rand la cat mai multe lunite sarbatoritilor!Scuzati urarile intarzaiate
Eu am intrat in febra sarbatorilor incepand de la cumparaturi, curatenie, gatit si tot alaiul asa ca nu prea am avut timp de calculator.Mititica mea ma solicita din ce in ce mai mult.Merge numai in picioare acum si la plimbare de manuta.Trebuie sa fiu numai cu ochii pe ea non stop pentru ca trage si deschide toate sertarele si baga in gurita orice.Am pus eu protectii pe sertarele de sus sa nu le traga sa ii vina peste ea.In dormitoare la fel insa a dezlipit cateva protectiiIn dormitoare imi deschide sertarele de pe randul de jos si se baga in ele:))Ma ajuta la rufe (eu le calc, le asez paturele in dulap) si ea mi le scoate una cate una inapoi.La bucatarie are treaba cu scosul oalelor din dulap si cu trancanitul lor
Azi mi-a venit olita comandata.I-am luat cea care imi placea cu colacel moale 3 in 1 de la summer infant.Chiar am facut o alegere foarte buna ca e tare draguta.E scumpisoara insa m-am gandit ca doar nu am 100 de copii:))Azi bucurie mare ca a si facut primul kk la olita.Am urmarit cu atentie cand scotea ea sunetele dinainte de kk (ca de scremut asa usurel)si i-am dat jos repede pantalonasii si pampersul si a si facut.M-am bucurat atat de tare si bateam din palme ca a inceput si ea sa bata din palme pe olita.A fost partasa la operatiunile de dupa cu spalatul ei, aruncatul, spalatul olitei:))Oricum de dimineata am mai pus-o de cateva ori de antrenament sa se invete cu ea.I-am dat chiar si jucarele si a stat in reprize de 5-6 minute pe olita ceea ce m-a bucurat enorm ca ii place si nu o respinge, nu plange pe ea sau alte minuni.Incet, incet o sa se deprinda si cu activitstile astea :)Sper ca prin august sa scapam de pampers si sa trecem la chilotel.
Am mai facut eu o boacana zilele astea ca eram ingrijorata ce lapte sa ii dau fetei (cum am mai scris eu san nu prea mai am si ce storc ii combin cu lapte de capra) m-am gandit si m-am gandit ca o sa vina clipa cand nu o sa mai am ce stoarce deloc (s-a intamplat deja ca doua seri la rand nu am scos mai mult de 30-40 ml)si i-am pus mai mult lapte de capra in completarea laptelui meu insa am stricat laptele meu si asa putin ca nu a baut un strop.Cum simtea gustul cum intorcea capul.Deci 2 seri au fost cu ceai inainte de culcare pentru ca laptele l-a refuzat complet.Am citit eu pe net care formula e mai apropiata de laptele matern si m-am axat pe Aptamil.Am comandat 2 cutii una pentru 9-12 luni Aptamil 3 si una pentru 12 luni.A doua zi le aveam acasa.Eu cunosteam gustul laptelui praf deoarece cand am plecat din maternitate am cumparat de la farmacia de jos o cutie de Nan 1 sa apelez la ea just in case.Oricum acea cutie a ajuns in ciocolata de casa si de atunci nici nu am mai luat lapte praf in casa.Facusem atunci odata lapte din ea sa vad si eu ce gust are insa (sa ma ierte mamele care sunt pe lapte praf) mi-a venit efectiv sa vars ce gust oribil avea.Nu mai zic de miros incat m-am rugat celui de sus sa am laptic sa nu fiu nevoita sa ii dau copilului meu asa ceva.
Cu Aptamil m-am gandit ca e alta mancare, alt gust, alt miros (vorba aia se preteaza la a fi un lapte bun)mai ales ca nu e un lapte chiar accesibil la pret insa am luat teapa ca am luat laptele degeaba. Dupa un biberon facut am gustat, i-am dat si sotului, a gustat si el (prima remarca: Doamne Fereste gaza nu mananca asa ceva!!!)i-am dat si fetei. Numai la primul strop pe limba a intors capul si l-a refuzat (nici la laptele de capra nu s-a strambat asa cum s-a strmabat la laptele praf).Nu e mare diferenta decat de pret intre NAN si Aptamil.In rest aceeasi porcarie ambalata mai frumos si intr-o cutie mai inteligenta.Imi pare rau ca am dat banii degeaba.Macar daca era ceva baubil oricum o sa ajunga si laptele asta in alta ciocolata de casa acum de sarbatori:)).O cutie cea pentru 12 luni o am inca sigilata.Imi pare rau ca am apelat la LP insa chiar nu mai am ce sa ii dau fetei desi mi-as dori enorm.Am sa mai insist cu laptele de capra poate o sa se invete cu gustul simplu fara lapte de al meu adaugat pentru ca alta solutie nu am.La cel de vaca nu vreau sa apelez pentru ca e prea devreme pentru stomacelul ei firav si e greu digerabil.Mai degraba cel de capra.Iedul ca si greutate se apropie de greutatea unui pui de om pe cand un vitel...
Cam astea sunt experimentele mele din ultimile zile.
Dimineata ma storc si ies 100 ml chinuiti in vre-o ora jumate .Cum vede gaza sticluta cu laptele meu nu mai poate de bucurie.Chiar si putin cat e il bea cu mare pofta si tare rau imi pare ca nu mai am.
Nu am sa inteleg niciodata mamicile ce nu vor sa alapteze si trec pe LP fara nici o remuscare.
De la faza cu LP (cu gustul aiurea) am zis ca mai bine bea ceai si isi ia calciul si celelalte minuni din branza, iaurtul din lapte de capra si putinul laptic ce il mai storc de la mine.Nu mai insist cu LP-ul.Sper sa nu fie grav ca nu primeste zilnic o portie generoasa de 300-500 ml lapte.
Ionela spune-mi tu ce parere ai?Trebuie neaparat lapte daca papa alte derivate din lapte: branza, smantana,iaurt?Necesarul de lichide il ia din ceai, apa si putinul laptic de la mine.
Va pup pe toate, va doresc Sarbatori fericite cu liniste, pace in suflete si bucurii alaturi de cei dragi!
Fac urarile de pe acum pentru ca e posibil sa nu am timp sa va mai scriu maine pentru ca intru de dimineata in bucatarie la facut sarmalute, drob, fripturici si tot alaiul.
Nu mai retin exact cine a postat linkul cu scaunul de masa Mamaruta insa ii multumesc mult!L-am achizitionat si noi.Maine ajunge.Oricum am luat de pe alt site cu transportul gratuit.Mi-a placut foarte mult de cand l-am vazut si pretul 340 ron era mai mult decat ok.
Daca nu gresesc cred ca Lenal-a pus.
Eu de aici l-am luat:
http://www.modabebe.ro/ClientServlet?action=ClientActions.viewItem&itemId=000001336e36e8248f6518450010009d00070065
Nico_A da laptele copilului ca nu are nimic.Nu cred ca are treaba alimentatia cu problemele bebelusilor: dermarite,dureri de burtica si altele.Are treaba alimentatia doar pentru cantitatea si calitatea laptelui: vitamine,grasimi etc.
Spun asta pentru ca eu chiar am mancat orice permis toata perioada alaptarii.Pe la 9 luni parca am mancat si fasole si nu a avut fata nici o treaba.
Pup si spor la treburi!
Chiar aveam nevoie de un scaun de masa(pana acum o puneam in premergator) (fara roti) ca are o tavita in fata ca tablia de la masa insa acum a crescut si se ridica in picioare singura si nu mai sta in el.Chiar ne trebuia un scaunel de masa asa ca iepurasul a venit cu olita si cu scaunelul:))
Am scris o gramada...am recuperat ca nu am mai scris de cateva zile!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia_iulia spune:

LA MULTE LUNITE BEBE DAVID !
MULTUMIM PT TORT CLAUDIA ! DELICIOS !
NU am intentionat sa-i schimb toate mesele lui ANDREI dar m-am gandit eu cu mintea mea creata ca daca mananca mai multa macare ziua va dormi mai bine noaptea
nu stiu ce sa zic de dicoflor ,la noi petele nu au disparut ,e ceva mai bine dar nu au disparut ,stagneaza ,nu mai am tarate de cateva zile ,trebuie sa fac rost
pe prospect la dicoflor zice ca trebuie administrat a -la -long vreo 6 luni ,cate 1 plic zilnic dar pe mine nu ma tine punga ,12 plicuri costa vreo 40 ron
si ANDREI a inceput sa se scarpine tot asa pe piept ,pe sub barbie
Bine ,am mai si gafat eu cu regimul ,am mancat luni un colac secuiesc ,mi-a adus sotul meu ca a fost plecat la SIBIU ,si nu stiu daca era facut cu lapte dar am papat tot ca imi place asa de mult si ... nu era pacat mi l-a adus de la atatia km si eu sa nu-l pap
mai as avea de spus dar nu ma lasa puiu
va pup
spor la treburi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonik21 spune:

Citat:
citat din mesajul lui LenaC


La multe lunite David !!!


Claudia, ai putea sa ii pui o esarfa de bumbacel sa nu aiba acces direct l-a gatutz... e posibil inca sa aiba mancarime. Eu dupa ce o pufaiam cu apa termala se mai linistea.
si la noi baita e racoroasa si e si scurta :) Diseara vroiam sa o pun cu colacelul, k nu am mai pus-o de o vesnicie, ba bubite ba nu stiu ce :(


Fetelor de unde cumparati miel?


PS: La voi bebeii tot seteaza TV-ul ?



Lena - fericita a Maiei

Bebe Maia - 8 oct 2011



Lena, are socrul meu de vanzare miei dar sunt mici....5-6 kg si vrea 20 de lei pe kg. Dak vrei zimi in seara asta k maine se mai duce la tara.

fericita cu Stefan Darius 15.02.2012

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Dada, sper sa rezolvati cu laptele.
Sa imi spui cum e cu scaunelul ca as lua si eu :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oiyoy spune:

La multe lunite fericite bebe David!sanatate, somnici usori, tzitzi multa si progrese din cele mai reusite iti dorim pana la un an!
Lena si Claudia noastra schimba programele la tv, danseaza pe muzica si daca ii place vreo melodie nu schimba pana nu se termina.mai nou ne imita cand ne pieptanam, cand ne punem ochelarii, cand vb la tel, cand imi pun bentita pe cap.e tare scumpica.Dada are dreptate ca cer din ce in ce mai multa atentie.in seara asta a strigat pana am asezat-o cu noi la masa, pt ca asa s-a obisnuit si a 'papat' singurica cu lingurita.s-a mozolit din cap pana in picioare.a trebuit sa o schimb,sa-i sterg scaunelul(avem si noi unul asemanatoru cel ales de Dada, difera firma si culoarea.e f util).azi i-am luat farfurioara cu ventuza.inca nu m-am hotarat daca-mi place sau nu...eu pt protectie solara ma gandeam la ceva de la Iwostine ,sau cum s-o mai scrie, dar sincer nu sctiu daca au gama pt copii.azi am plibat-o pe Claudia cu roaba si i-a placut enorm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Neata, mersic Simonik !
Abia azi am vazut mesajul :(

O sa i-a sotul de la carrefour :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DadaIna spune:

Pupicei fetelor!
Lena scaunul e mult mai fain decat ma asteptam .Singurul dezavantaj ar putea fi vara sa nu se incinga la fundulet si la spatic pe musamaua aia insa se poate improviza.Eu vara am sa ii pun o paturica subtire sau o fata de perna din bbc. sa nu se infierbante.Spun asta ca ii place in el si sta cam multisor.Cel putin (mi s-a intamplat azi dimineata)sa adoarma in scaun si se da lejer pe spate (poate petrece mai mult timp in el si in afara mesei).Tavita din fata e destul de generoasa.Are su suport de paharIncape o farfurie mare rotunda foarte bine pe masuta.Eu am incercat cu farfuria cu separeuri de la Avent.Se curata foarte usor.Are centuri de prindere pe care nu prea le consider necesare (in cazul nostru) cand e scaunul ridicat pentru stat la masa pentru ca sta cumincioara in el.Se prinde de masuta un fel de con care vine intre picioarele copilului si impiedica alunecarea.Masuta la fel se trage mai in fata sau mai in spate dupa bunul plac.Are si un cosulet micut.Pentru mine e util ca atunci cand o tin in bucatarie are jucarele la indemana in cosulet.Mi-l imaginam putin mai micut insa e perfect si de inaltime (are 2 trepte de inaltime).De montat se monteaza foarte usor chiar eu l-am montat.Are de pus picioarele, 2 tije, 6 suruburi si o siguranta.Deci merita banutii.Si sotului i-a placut.Eu il recomand ca e foarte util mai ales pentru o mami care are treaba multa in bucatarie si vrea sa il tina pe bebe sub supraveghere.Cum spuneam nu e util numai in timpul meselor:)Ieri i-am dat fetei o feliuta de cozonac si a avut vreo ora treaba cu firimiturile la masuta:))
Va pupam!Sarbatori cu bine!

ps.Dati-mi niste idei de "finger foods" mancare ce se poate manca cu degetelele in afara de legume si fructe taiate cubulete mici.

Mergi la inceput