Bobocei de sept-oct 2012 (8)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Neata tuturor!

Azi implinim 17 saptamani, trebuia sa mergem la eco dar s-a amanat pentru maine...

Lalu, si eu stiu ca lipsa de magneziu poate da carcei si ca daca iei magneziu o sa se rezolve....

Mirabelac, eu stiu ca se fac injectii cu calciu in travaliu pentru a declansa contractiile (daca nu sunt).Deci sigur e o legatura intre calciul pe care l-ai luat si contractii...E bine ca l-ai oprit.

Sa aveti o zi frumoasa!

Oana,mamica implinita de David Paul(17.09.2008)
17+



Computers are useless. They can only give you answers. -Pablo Picasso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Apropo de magneziu, eu iau de la inceputul sarcinii si ma ajuta mult si la contractii, mai este cineva care sa ia asa mult? Oare ar trebui oprit?

*****************************************Mirabela, mamik de pitic DAVID STEFAN (21.09.2006)
sapt. 16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata burtici!
felicitari pentru carucioarele albastre, eu vreau rrroooozzzzz!!!!!!

lalu ma bag si eu in seama...iti recomand cu caldura anticarcel rapid pliculete...contin potasiu si magneziu (lipsa lor duce la formarea carceilor si crampelor musculare) si vit. b6 si e...isi face efectul imediat...cat despre calciu ar trebui vorbit cu dr, de multe ori produce calcifieri ale placentei, in general se ia cam 10 zile/luna...
mirabela si eu iau magneziu de la inceput si o sa mai iau...stiu pe cineva care a facut FIV la szeged si lua 6 magne b6 pe zi!!!
bun venit burticilor noi si felicitari pentru rotunjirea saptamanilor!!
noi am vorbit ieri cu dr din ungaria, mi-a scris ca nu sunt medicamente care sa grabeasca absorbtia hematoamelor, se vor absorbi de la sine...deoarece aspirina si heparin cresc riscul de sangerari n-ar trebui sa le folosesc...mi-a recomandat in schimb sa fac amniocenteza (asta era o alta intrebarepe care i-am pus-o) chiar daca dublu si triplu ies bine pentru ca am peste 35 ani...
v-am pupat, o zi faina!


13+ Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Bun venit Patricia si Adriana! Va doresc sarcini usoare si bebei sanatosi la termen.

Si eu imi doresc un carucior albastru la semnatura, insa cred ca voi afla f tarziu....ce va fi.

Nu stiam ca de la lipsa de magneziu sunt carceii.Pe sarcina trecuta ma luau asa din somn spre dimineata la laba piciorului, era groaznic...parca pe la jumatatea sarcinii se intampla asta.

Mie vad ca mi s-au cam inrosit gingiile.Banuiesc ca de la sarcina.Mi-am sunat medicul dentist si mi-a zis sa ma ung cu tinctura de salcie si propolis, dar parca mi-e frica.Vorbeati de sare, a avut efetct...nu maistiu cine vorbea.

Fetelor, eu parca as fi inconstienat ...mananc cate o ciocolata Kandia pe zi.Nu ma pot abtine de la cea cu iaurt si fragi..


Mami fericita de Nectaria(29.07.2011) si 10 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_rainbow spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mirabelac

Apropo de magneziu, eu iau de la inceputul sarcinii si ma ajuta mult si la contractii, mai este cineva care sa ia asa mult? Oare ar trebui oprit?

*****************************************Mirabela, mamik de pitic DAVID STEFAN (21.09.2006)
sapt. 16




eu am luat sarcina trecuta 300 mg de mg pe zi de la inceput pana la sfarsit. nu am avut nici o contractie (sau cel putin nu am simtit eu)
si bb a fost sanatos tun, chiar asa nascut prematur
voi incepe si acum sa iau cat de curand

corinuka, mi se pare ciudat ca nu ti-a recomandat macar sa faci mutatiile, dar ma rog, o stii el mai bine

bun venit burticilor noi, sarcini usoare si bebei sanatosi nascuti la termen

Gabrielle, mami de Lucas (14.10.2010) si 18+


2 ingerasi in ceruri, opriti din evolutie la 12 si 16 saptamani
mutatia MTHFR C677T heterozigota si mutatia MTHFR A1298C heterozigota

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Buna dimi !
Astazi am intrat si noi in a 16-a saptamana !!!
Patricia,Adriana,bine ati venit.Bbei sanatosi la termen va doresc si sa auzim numai vesti bune!
Eu tot pe 19 aprilie am urmatoarea eco si tare imi doresc sa-mi arate putzulica

Lalu,sfatul meu este sa intrebi medicul pentru orice pastila pe care vrei sa o bagi in gura.Chiar daca e magneziu sau calciu...dr iti poate spune ce perioada sa iei,daca e nevoie,cate pastile pe zi.Cum spunea si Corina ca ar trebui luat 10 zile pe luna.Pate tu trebuie sa iei mai mult sau mai putin.
Anda si mie tare mult imi plac dulciurile.Pap si eu zilnic nu fi de deochi.Si tot timpul sunt nervoasa dupa ce mananc ca stiu ca nu e bine.

Eu si acum regret ca la inceput cand nu stiam ca sunt insarcinata am baut niste pastile.Ca eram racita.Eram la munte,nu aveam termometru,nu stiu ce febra am avut...Chestii care sunt periculoase in sarcina.Dar sper ca totul sa fie bine pana la capat.

Fetelor voi tineti post?Va spovediti?Va impartasiti?Daca da,cat post tineti?

Va si sa aveti o zi frumoasa !!!

16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

anda si eu am avut gingiile rosii si sangerande...e din cauza volumului de sange care creste...la mine a trecut de la sine...cat despre ciocolata si eu as manca non-stop (desi stiu ca nu-i bine )....
gabi ungurii nu te trimit sa faci trombofiliile si cariotipul decat daca ai mai multe pierderi de sarcina sau fiv-uri esuate...or la mine s-a prins din prima...dr de aici nici n-a deschis discutia despre asa ceva, a lucrat mult si afara, e documentat si citit, spre ca fac bine ca merg pe mana lui...sper sa se absoarba singure asa cum au zis amandoi...

adriana si patricbebe scrieti repede 10 mesaje ca sa scapati de moderare si sa v-apara mesajele in timp real..


13+ Multumesc Doamne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaomaria spune:

Buna fetelor

Bun venit fetelor noi si felicitari celor care stiu culoarea carutului. Eu abia dupa Paste, daca voi afla. Sper sa fie albastru

Andreea, eu am intrebat duhovnicul cum sa fac cu postul si a zis ca pot sa mananc oua si lactate si sa mananc mai putina carne, daca se poate. Stiu ca pentru gravide se da dezlegare de la post, asa cum se da si pentru bolnavi si copii. Pe de alta parte, stiu si gravidute care au ales sa posteasca si Dumnezeu le-a ajutat si au avut bebe sanatos. Totul depinde de ceea ce iti spune duhovnicul tau.

Multa sanatate va doresc

15+
“Never, never, never, never give up.” Winston Churchill

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Nu am tinut post, m-am spovedit si impartasit. Preotul mi-a zis ca gravidele au dezlegare, insa care poate ar fi bine macar 3 zile.

*****************************************Mirabela, mamik de pitic DAVID STEFAN (21.09.2006)
sapt. 16

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Eu inainte tineam greu post,pai acum....
Adica tineam asa 2 saptamani ,dar nici nu ma duceam la spovedit.Cand ma hotaram sa ma duc la spovedit si imparatsit cu greu tineam 3 zile.Isi baga coada.As vrea tare mult sa ma duc duminica acum,ca e si ultima data cred si aveam chestia asta cu postul pe creier.Soacra mea e foarteeeeeeee credincioasa si tot ma bate la cap "3 zile de post" ...Eu sunt o gurmanda si o pofticioasa...

Ma bucur ca mai e macar cineva care nu a tinut post si nu voi tine nici eu si sper ca DD sa ma ierte si sa nu ma pedepseasca.Nici nu prea as avea cand sa mai tin.

16+

Mergi la inceput