Gravidute cu tromobofilie -cap 17-

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

paula

irina, da, se poate lungi colul daca stai in pat, dar nu e o regula.
la un eventual cerclaj preventiv te-ai gandit? este o manevra f simpla si nedureroasa, mai ales daca faci interventia imediat dupa 12 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

fetelor, nu am apuca s ai intru dar zic eu ca am reust sa recuperez aproape tot
Felicitari pr recuperari, pt morfologii - fetelor .. acum sunteti un pic mai relax, nu-i asa?
Musette mai ai asa putin, uite cum trece timpul
Dara - iubita - recuperare rapida si sa ai un bebe papacios
Paula- frumos mesaj, mi-ai dat lacrimutzele.
Daca vreti sa mai vedeti pozici cu bebelusa de clexane - http://www.facebook.com/photo.php?fbid=407156762628743&set=a.371442169533536.95729.100000032682412&type=3&theater


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali79 spune:

Irina, colul meu in aceeasi perioada a sarcinii era cam de 2.3. Nici nu mi-am dat seama cand s-a scurtat de la 3.8, cat era la masuratorile initiale. Asa cum spune si Balanta, ar fi bine sa faci un cerclaj.Cred ca ai sta mai linistita. Eu am stat cu mari emotii ca nu l-am facut, pentru ca doctorita mea nu l-a consuderat necesar, cu toate ca pe la 20 de saptamani era deja de 1.8...E drept ca am avut noroc pana la urma si cu el asa scurtat , dar cu repaos, am nascut la 37 de saptamani si o zi doi nazdravani de 3.4 si 3.3 kg...

Superba fetita ta, Daneza!

Incerc si eu sa va prezint clexaneii mei:

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.332363016795163.82747.100000644034404&type=3#!/media/set/?set=a.332363016795163.82747.100000644034404&type=3

Va imbratisam pe toate!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina21 spune:

Fetelor dupa cerclaj e obligatoriu repausul la pat?

10+
_
FVL-heterozigot, MTHFR (A1298)-heterozigot, antitrombina III - deficit
3 sarcini oprite in evolutie: 13 s, 6 s, 9 s

Tratament: Clexane 0,4/zi; Thrombo Ass de 75 mg - 1/zi, Magne B6 1/zi, Elevit - 1/zi, Vitamina C 200 mg/zi, acid folic, arefam 200 mg-3/ zi, nospa 3/zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

danezza, vali, ce copiii reusiti aveti .
irina, daca faci cerclajul profilactic, adica imediat dupa 12 sapt, cand colul inca nu e sub presiune, ai sanse f f mari sa nu ai nevoie de repaos la pat decat cateva zile post cerclaj. daca, in schimb, il amani cum l-am amanat eu si ajungi sa il faci de urgenta, sub iminenta de avort din cauza incompetentei cervico-istmice, ai nenansa sa ajungi sa stai la pat pe termen lung.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

fetelor, eu am trecut iar pe progesteron injectabil pt cateva zile, fiindca am facut candidoza vaginala din cauza antibioticelor luate si a trebuit sa intrerup utro ca sa pot pune ovule pt candida.

am citit la un alt topic ca o fata zicea ca dr uscatescu nu ar fi medic, si doar o simpla laboranta care ar fi devenit celebra nu se stie cum. acuma, eu nu vreau sa o apar pe dr uscatescu, pt ca nu am nici un interes. stiu ca dumneai are si parti mai putin bune, nu doar bune. cu toate astea, a ajutat destula lume, mai ales gravidute si nu cred ca a facut-o pt bani - cred ca e un om cu suflet. daca acea fata care a numit-o "laboranta" ne citeste, poate arunca un ochi aici:
http://icfundeni.ro/centrul-pentru-transplant-medular/laboratorul-de-hemostaza-si-fibrinoliza/
dupa cum se poate vedea, nu e doar medic, ci si cercetator si doctor in stiinte medicale. asa ca sa nu aruncam cu noroi acolo unde nu e cazul si sa respectam munca de-o viata a unui medic. nu ne (mai) place de dr uscatescu, nu mai mergem la ea si gata. dar nu vorbim lucruri neadevarate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vali79 spune:

Subscriu la ce a spus balanta!
Datorita dr. U am aceste trei minuni astazi dupa 9 ani de chinuri, de pierderi, de disperare uneori...si dupa 14 doctori, dintre care cativa chiar cunoscuti, gen Poiana, Marinescu, Ancar s.a.m.d.
Dr. U e un om minunat, dar nu poate fi si supraom, pentru ca din pacate, noi, cele cu probleme suntem multe... Nu intotdeauna la vizitele lunare -pe sarcini si intre- puteam comunica face to face, mergeam si pe indicatiile transmise (sau nu) asistentei Viorica. Si a fost bine. E un om cu inima mare si de asemenea foarte credincioasa, am observat.


http://www.facebook.com/media/set/?set=a.332363016795163.82747.100000644034404&type=3#!/media/set/?set=a.332363016795163.82747.100000644034404&type=3






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floaredemac spune:

Felicitari mamicilor, sa va bucurati de bebeii vostri si sa fiti fericite!
Gravidutelor le urez rabdare si curaj, speranta ca totul va fi bine!
Iar aspirantelor .... acelasi lucru!
Apropo de d-na U- pana una-alta, eu cred ca e cel mai experimentat medic hematolog in ceea ce priveste relatia trombofilie-sarcina din Romania (nici in alte tari nu am vazut sa exceleze medicii in acest domeniu, apropo), si pe langa asta este si un OM. la fel si asistenta dansei, d-na Viorica. Eu cand am mers prima data acolo, pe la 6.30, d-na dr era deja pe baricade... hai sa fim seriosi, cati medici fac asta??? Sa vina de la prima ora si sa stea pana la 5 dupa-amiaza? Amandoua (si restul asistentelor, dar ele in mod special) au stiut sa ma incurajeze, au stiut sa imi dea speranta, iar eu eram un caz usor, cu o singura sarcina oprita in evolutie la varsta mica. Am mai povestit asta: eu personal am asistat la o scena care m-a impresionat puternic - una dintre asistente (tanara, bruneta) s-a oferit sa ii dea ea bani unei gravidute cu ditamai burtica, speriata si rusinata ca nu avea bani destui ca sa isi cumpere prima injectie de clexane, pe care trebuia sa o faca neaparat pentru a-si salva bebelusul. Venise direct de la eco si nu era pregatita pt asa ceva. Asistenta i-a spus "iti dau eu banii, numai sa te duci sa cumperi injectia sa o faci cat mai repede, si mi-i aduci tu cand mai treci pe aici".
Cati medici raspund la e-mail-urile pacientilor? Cati dau sms inapoi? Si multe altele.
Mi se par nefondate si jignitoare afirmatiile unora si altora, culmea, nici macar din experienta proprie in cele mai multe cazuri.
Eh, mi-am varsat si eu "nervii" aici!
Sa fim sanatosi si un Paste fericit celor care il sarbatoresc acum!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette_1982 spune:

Fetelor am revenit din excursie la Budapesta. O sa povestesc punctual, fara impresii discutia cu dr. Imre Bodo. Dumnealui considera:
- mutatii de luat in seama in legatura cu pierderea sarcinilor doar Fact. II - Protombina, Fact V - Leiden si Fact V - halotip HR2
- ca desi am pierdut doua sarcini confirmate consecutive (o a treia doar suspectata) si un geaman pe sarcina in curs, acelasi lucru s-ar fi intamplat (adica sa tin sarcina in curs) si fara administrarea anticoagulantului si in acelasi stadiu m-as fi aflat
- conform studiilor recente aportul de B-uri ar fi fost si el inutil
- cele trei momente de ramanere in urma solutionate prin suplimentare aspenter si anticoagulant sunt pure conincidente, intrucat fetusii au oricum oscilatii de crestere
- nasterea naturala varianta optima
- interzisa epi sau rahi 24h de la ultima administrare
- necesar anticoagulantul la 24h de la nastere - doza de Fragmin 5000 in cazul meu
- antiFXA-ul poate fi la nivel profilactic in cazul nostru (a luat in considerare doar masuratorile facute la 4h de la administrare)
- probabil si normal sa mai pierd sarcini daca voi incerca sa mai fac un copil
- 2-3 pierderi consecutive sunt normale (adica un procent de aproape 10% dintre femei...)
Sugestii:
- sa scot Aspenterul
- sa injumatatesc doza
- sa reduc pumnul de vitamine
- sa ne revedem dupa 3 luni postpartum intrucat totusi mi-ar mai face niste investigatii
Detalii:
- la curent cu cercetarea de ultima ora
- poate fi contactat oricand telefonic sau pe e-mail
- consultatia a durat o ora
- raspunde la orice si oricate intrebari

Dupa 6 saptamani de disperare, dr. U a raspuns aseara la mailurile mele repetate. Tot fara comentarii:
- col 3,6 considerat prea scurt (sugestie internare si cerclaj)
- Dexa e tratament invechit, sugestie Betametazona (din pacate deja am facut ieri a doua serie de Dexa si ultima propusa de medicul meu)
- scot Aspenter
- propunere sa fi ramas pe doza de 7500/zi (adica sa nu fi crescut la 10000) iar la accentuarea pierderii de zile de dezvoltare sa provocam nasterea undeva intre 32s si 35s
Probabil ii voi scrie pentru o a doua parere legata de cum trebuie sa procedez in caz de travaliu si post-partum cu dozele. Daca nu raspunde la mail, de data aceasta macar problema e punctuala nu cu 3-4 factori variabili (cum a fost cazul in saptamanile anterioare) si sper sa se poata rezolva si telefonic.

Ca idee, am inteles ca in medicina, pe langa protocoale, exista si asa zisa proba terapeutica. Adica: protocoalele sunt facute sa dea roade pe 90% din cazuri si sa nu inceapa medicii sa faca experimente pe noi. Totusi, cand intr-un caz atipic al unui pacient se face deja proba terapeutica si aceasta da roade, inseamna ca tratamentul e ok.



<hr noshade size="1" />MTHFR C677T - homozigot si PAI 4G/5G - heterozigot.
2 avorturi spontane - 5s in 2010 si 4s in 2011
Tratament: Fragmin 5000X2/zi, 3 NoSpa forte, 3 Magne B6, Femibion 2 alternat cu Medyn forte, acid folic 5 mg, Vitamina C 1000
in 32+ cu Marin Constantin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette_1982 spune:

Fetelor ma simt pentru ca sunt fata simtita, datoare cu un raspuns citind ultimele comenturi. Stiu ca mi-am manifestat (elegant as zice) nemultumirea fata de proasta comunicare cu dr. U in ultimele postari.
Tin sa clarific:
- nu am facut comentarii dpdv profesional
- am mentionat ca mi-a salvat bebelusul pana in trimestrul 2 si am multumit
- sunt constienta ca ceea ce face e din pasiune
- anormal am considerat ca intr-o clinica cum e Fundeni si la un nivel de solicitare cum are dumneaei, nu are un medic, un rezident care sa o acopere cand dispare in varianta online timp de 6s. (am discutat pe parcursul celor doua saptamani de doua ori cu asistentele dumneaei si am primit raspunsuri diametral opuse...)
- nu are nicio obligatie sa raspunda pe mail, dar in momentul in care isi asuma si te asigura ca va comunica astfel pentru ca esti de la capatul pamantului... apare o relatie de incredere nescrisa.

Intr-adevar este un medic cu daruire dar printe multi ratati sa stiti ca sunt multi medici cu daruire in tara asta (nu doar in Bucuresti). Nu o sa zic ca doar am copilarit crescuta de unul care se trezeste de 30 de ani la 6 fara si e in spital la 6 si 15, vine acasa cand termina/poate si toti pacientii din afara localitatii si nu numai au numerele lui personale de fix si mobil, iar in zilele de policlinica vede cu mult peste 100 de cazuri in mod regulat... am gasit si un astfel de ginecolog (de doar 38 de ani) care raspunde si vine in spital fie week-end, fie sarbatoare (si credeti-ma, e full la el si ar putea face fitze deja). La fel e si profesorul lui... Balanta il cunoaste.

As vrea sa consideram normal sa existe astfel de medici. Dupa mine sunt trei domenii pe lumea asta unde nu se poate lucra decat cu daruire, nu cu o diploma in mana: medicina, invatamant si teologie.


Duminica masuram bebe si IR-uri. Ne rugam sa fie totul bine si sa fie un Iepurash cu vesti bune.


MTHFR C677T - homozigot si PAI 4G/5G - heterozigot.
2 avorturi spontane - 5s in 2010 si 4s in 2011
Tratament: Fragmin 5000X2/zi, 3 NoSpa forte, 3 Magne B6, Femibion 2 alternat cu Medyn forte, acid folic 5 mg, Vitamina C 1000
in 32+ cu Marin Constantin

Mergi la inceput