Gravidute cu tromobofilie -cap 17-

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Off Smaddy... iti tin pumnii sa fie totul bine maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

mada, eu la fetomed am facut ecografiile morfofetale.
dt (sange plus eco) te costa 220 euro. daca vrei sa mergi acolo, scrie-le adresa de office de pe site si cere o programare pt morfologia de trim I.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

salutare fetelor.
intre timp mi-a sosit si rez cariotipului=o.k
bebelina mea-dupa primele bubuieli in burtika saptamana trecuta s-a mai potolit.-o simt mai rar si mai slab.....eu vreau bubuieli sa stiu ca e bine.
in rest-ma cam tin ovarele de vreo cateva zile...si ma confrunt cu doamnele contractii-nedureroase-dar care ma sperie...
balanta-ma bucur ca sunteti bine,iar cu statul la pat nu-ti pot ura decat;rabdare.nu te dor toate cele???
alex-ce mai faci?

_
fiv 1 reusit-promed, tratament sarcina:cetebe2/zi,femibion,acid folic,magneB6,fraxiparina0.4.utrogestan200mg 3/zi.
MTHFR A1289C-HETROZIGOT,PAI 1 -HETROZIGOT.
+21 sapt, doamne ajuta in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iube spune:

madalina, am vazut in urma ca tu ai facut o consultatie online cu un hematolog din austria.
imi poti da, te rog, mai multe informatii despre asta? adica numele dr, cum/unde poate fi contactat, daca se pot trimite analizele scanate, cat dureaza consultatia, pret.

sarcini usoare in continuare tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Am citit din urma vestile bune si vreau sa felicit din toata inima proaspetele mamici, Paula si Dara- sa fiti fericite, sanatoase si sa va bucurati de micile voastre minuni.
Balanta, ma bucur enorm pt rezultatele bune de la morfologie, stiu ca ai trecut prin mari emotii, sa dea Dumnezeu sa fie totul bine si sa duci sarcina cu bine pana la termen. Colul cat e acum?
Valy, felicitari pt rezultatul de la cariotip.
Musete, ma bucur ca bebe a recuperat, si eu cred ca instinctul uneori ne pazeste de multe rele.
Amary, cand ai timp poti sa faci o recapitulare cu evolutia dozelor de anticoagulant pe care le-ai avut ?




Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

brigit, colul este acum 2.9 cm si nu mai are nimic din acea palnie (orificiu intern deschis), adica este inchis. sper sa reziste asa cat mai mult timp, dar cred ca in afara de repaos, conteaza si contractiile, adica daca voi avea sau nu. tu cate sapt ai acuma?
valy, ba da, ma dor toate. aproape ca nu mai stiu sa merg normal .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Brigit spune:

Balanta, super de treaba colul, sa ramana īnchis pana la sfarsit. Magneziul e f bun pt contractii, citisem parca mai demult ca iei. Ti s-a intamplat sa simti ca ai contractii? Cred ca f important e sa stim sa le recunoastem, inteleg ca si astea sunt de mai multe feluri, nici unele nu fac bine la col. Asta e temerea mea, sa nu cumva sa nu stiu cum sa le recunosc.
Sunt īn sapt 12, ne pregatim de morfologie si dupa sarbatori fac cerclaj. Īn ultima sapt am prins curaj si am profitat de vreme si m-am plimbat, a fost tare bine



Multumesc, Doamne!

_
C677T HETEROZIGOT
Tratament in sarcina: Clexane O4, Euthyrox 50, MagneB6, Femibion, Acid Folic 5mg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Balanta, multumesc mult, incerc sa ajung pana acolo la DT, sper sa-si poata lua sotul liber
Iubi, nu am facut online consultatie. Datele nu ti le pot da, caci doctorul colaboreaza doar cu clinici de FIV din Austria, anumite clinici, si doar daca esti pacient al clinicii respective primesti datele hematologului, si poti fi programata la el


Gena PAI 1 homozigot 4G/4G + MTHFR C677T heterozigot + MTHFR A1298C heterozigot


Tratament: Clexane 0.4, Femibion, acid folic, Magne B6, Euthyrox 25mg

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns niccostea spune:

Dragelor, sunt off-topic, dar am o chestie care ma macina din ce in ce mai tare in ultima vreme si va stiu fete citite, stiti multe - nu doar despre trombofilie, si sper sa ma ajutati cu un sfat.
Asadar: iau utrogestan si acum si dr care imi urmareste sarcina mi-a recomandat sa iau pana in sapt 32. Problema este ca, pe langa ca deja am luat 17 kg pana acum, imi tot da tarcoale o depresie. De kg nu-mi fac prea multe griji, le-oi da eu jos dupa ce nasc, dar cand il simt pe BB cat de agitat devine cand ma ia pe mine plansul... incep sa ma intreb daca utrogestanul nu cumva ii face mai mult rau decat bine.
Am fost la psihiatru (prieten de fam) si, pe langa indicatii alimentare, a insistat destul de mult pe balanta hormonala asupra careia am intervenit in mare parte fara sa fie nevoie (dr care mi-a recomadat utrogestanul mi l-a recomandat pt ca fumasem pana la inceputul sarcinii si zicea ca fumatoarele au un risc mai mare de a pierde sarcina - oricum, imi spusese sa-l intrerup cand incep sa-l simt pe BB miscand).
Una-peste-alta, pe de o parte as intrerupe de capul meu utroogestanul, pe de alta parte mi-e teama sa nu i se intample ceva lui BB din cauza asta...
Multumesc



25+
MTHFR - A1298C heterozigot (Metafolin, DHA-250, Prenatal Caps, utrogestan, probiotce)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina21 spune:

Brigit care sunt motivele pt care faci cerclaj?

Ieri am fost la o adoua parere ca sa zic asa si am dat in sfarsit peste o doct care si-a asumat raspunderea pe tratament si nu s-a mai balbait..in concluzie cresc Clexanul la 0,4, mentin thromboassul zilnic doar ca de 75 nu de 100, inlocuiesc femibionul cu elevit pentru ca am si ceva deficit de Fe...cam asta se modifica, spre sa nu fie tarziu, dar in sfarsit voi fi si eu linistita ca ma stresam tare ca e prea putin clexane...doct asta chiar trateaza serios trombofilia fata de altii, ba chiar spunea ca si 0,6 ar merge la mutatiile, istoricul si greutatea mea dar mai vedem pe parcurs...
In rest bebe e ok, are un avans constant de 4 zile, ff mici zone ecogene (parca asa se cheama) dar nimic ingrijorator...Colul meu are 3,01 cm, e inchis..ce ziceti? e k ca si lungime? La sarcinile trecute l-am avut si 2,3 cm...

9+
_
FVL-heterozigot, MTHFR (A1298)-heterozigot, antitrombina III - deficit
3 sarcini oprite in evolutie: 13 s, 6 s, 9 s

Tratament: Clexane 0,2/zi; Thrombo Ass de 100 mg - 1/zi, Magne B6 1/zi, Femibion 1 - 1/zi, Vitamina C 200 mg/zi, Ulei de peste cu vitamina D - 1/zi, acid folic, arefam 200 mg-3/ zi, nospa 3/zi

Mergi la inceput