Cainii au mai omorat un copil(2)

Cainii au mai omorat un copil(2) | Autor: capcaunul

Link direct la acest mesaj

Citat:
citat din mesajul lui allinta
Copiii sunt viitorul tarii, nu maidanezii.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_ce spune:

Au fost multe subiecte pe aceasta tema si aproape toate au decurs asa...una dintre noi a deschis un subiect in care ori se plangea de maidanezi ori povestea o intamplare nefericita cu acestia..si discutia decurgea intr-un fel...pana intervenea Xio...care invariabil transforma subiectul intr-o cearta .Noi ne enervam si ea isi sustine cu nonsalanta aceleasi idei (cel putin este consecventa)Nu conteaza ca a murit un om sau mai multi.
Uneori cand se deschide subiectul chiar ma amuz pariind cu mine insumi la a cata postare apare si transorma discutia in cearta.
Nu are rost sa ne mai enervam,daca nu putem noi sa convingem un om,ca ,chiar si un asiatic este o persoana care nu trebuie sa moara din aceasta cauza,cu atat mai mult un copil de 6 ani,cum vom putea reusii sa convingem niste autoritati carora oricum nu le pasa .

o seara buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_ce
cel putin este consecventa

Este relativa la subiect consecventa. Daca subiectul e un caine, eutanasia este o crima. Dar daca subiectul este o fiinta umana, avortul nu mai este crima.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carolyne spune:

Si eu tot pentru eutanasiere sunt 100 %. Putin ma intereseaza ca X si Y ma catalogheaza criminala si ucigasa de caini.

Nu sunt bani suficienti pentru viata de zi cu zi (pensii, institutii bugetare, orfeliante, etc, etc) in schimb iubitorii de catei vor sa cheltuim pe sterilizare !!!
Si bine a zis cineva mai sus: patrupedele astea musca cu gura, nu cu putza.
Pana cand po.pu.l.atia va fi educata mai trec 20 de ani si catelusii astia "scumpi" mai se inmultesc de 100 de ori si tot asa. Dupa aceea sa se aplice amenzi daca nu se respecta legea.

Atatea postari din n'spe tari spun clar de tot: dupa o perioada de 2-3 luni cainele este eutanasiat daca nu este adoptat. Mai clar de atat nu se poate sau NU SE VREA SA SE INTELEAGA. Cat despre lipsa de empatie la unii am observat ca este cronica...
Ori ca vorbesti cu un perete ori userului Xulica tot aia.

Am citit in trecut prea multe mesaje pe aceeasi tema: animalele mai presus de oameni... foarte trist.

Si fac pariu ca persoana cu musca pe caciula imi va sari cu niste rosii in cap ...

Violetan: nu merita sa iti consumi energia pe pereti. De unde nu e nici Dumnezeu nu cere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui allinta

Realitatea este ca sunt mult prea multi maidanezi si trebuie adunati de pe strazi. Oricat ne-am contrazice noi.





allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.



Asta vor toti. Si iubitorii si cei pt. care cainii sunt ca hartia igienica.
Diferenta se face in dorintele oamenilor de dupa strangerea de pe strazi.
Noi vrem sa aiba o sansa, voi vreti sa fie omorati din start si dupa aia "mai vedem" cu legile.



Violetan, te esti cea care a inceput cu cuvintele "frumoase", si cea care a aruncat subtilitatea cu medicii (daca iti imaginai ca m deranjeaza te inseli).
Dupa aia te miri ca iti raspund :))) Credeam ca ai intrat in mahala cand ai scris cuvantul "pul_a", poate traim in "lumi" diferite insa

Capcaune, vrei sa discutam si despre avort?

Carolyne, ai spus un lucru important, probabil nu ti-ai dat seama de el : in celelalte tari cainii SUNT TINUTI O PERIOADA si dupa aceea eutanasiati. Adica li se da o sansa.
Cat despre jignirea ta la adresa mea E un compliment venind dupa ce ai scris mesajul acela. Si pot doar sa iti multumesc.


M#259;re#539;ia unei na#539;iuni #537;i progresul lui moral pot fi judecate dup#259; felul în care sunt tratate animalele. (Mahatma Gandi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns violetan spune:

"Credeam ca ai intrat in mahala cand ai scris cuvantul "pul_a", poate traim in "lumi" diferite insa" [xio]


Eu ma refeream la "putza", scriind p..., da-mi place cum gandesti. In schimb, cu lumile diferite, chiar ai nimerit-o.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO
un schizofrenic ce comite o crima nu este omorat, familia lui nu este batuta cu pietre, ci este tinut intr-un spital, tratat sub atenta observatie. ca el nu a omorat constient.

Dar medicul care i-a dat drumul din spital TREBUIE sa raspunda pentru crima asta. La fel cum primaria TREBUIE sa raspunda si sa plateasca pentru fiecare persoana muscata, mutilata sau omorata de caini.

Dar asa cum am zis: filozofie la greu, despicam firul in patru, cautam vinovati....dar nimeni nu face nimic.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Citat:
citat din mesajul lui bird70

filozofie la greu, despicam firul in patru, cautam vinovati....dar nimeni nu face nimic.


XIO face, se implica in adunarea cainilor de pe strazi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Bravo ei,nu-i neaga nimeni efortul,dar situatia e aceeasi de 20 de ani!Nu e clar ca abordarea asta nu da rezultate?!Exista niste oameni care se implica, dar sunt prea multi caini!Caini pe strazi,in parcuri,la usa blocului,in curtea spitalelor...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia81 spune:

Citat:
citat din mesajul lui XIO








Asta vor toti. Si iubitorii si cei pt. care cainii sunt ca hartia igienica.
Diferenta se face in dorintele oamenilor de dupa strangerea de pe strazi.
Noi vrem sa aiba o sansa, voi vreti sa fie omorati din start si dupa aia "mai vedem" cu legile.

M#259;re#539;ia unei na#539;iuni #537;i progresul lui moral pot fi judecate dup#259; felul în care sunt tratate animalele. (Mahatma Gandi)




XIO
Si eu sunt una dintre cele care condamna eutanasierea din start, fara a da o sansa acestor caini..."insasi Organizatia Mondiala a Sanatatii a stabilit definitiv ca sterilizarea este singura solutie pt reducerea numarului animalelor fara stapan si ca eutanasierea nu este o alternativa, fiind doar o abordare primitiva, cruda, si, mai ales ineficienta!"(www.orasulanimalelor.ro)
Daca s-ar schimba atitudinea asta "sa faca altul, nu conteaza ce si cum dar sa se faca sa dispara cainii vagabonzi" atunci si peste 20 de ani vom tabaci tastatura pe acest subiect fara nici un rezultat. Dar daca fiecare dintre noi ar pune mana si ar "face ceva" constructiv in adevaratul sens al cuvantului atunci vom reusi!
Sustin si voi sustine in continuare ADOPTIA si acordarea unei sanse acestor suflete inainte de a le omori. La fel cum sustin si sterilizarea lor, aceasta fiind singura si unica solutie care va da roade, asa cum s-a intamplat in alte tari "civilizate".
"Daca veniti cu exemple de alte tari unde animalele sunt eutanasiate, trebuie sa va aduceti aminte si ce se intampla inainte de asta: animalele sunt ingrijite si iubite, li se acorda atentie si timp. Iar daca un caine urmeaza a fi eutanasiat, este tinut in brate de un ingrijitor, este luat cu calm si nu este tarat pe jos, asa cum se intampla la noi. Pentru ca eutanasia este mai mult decat o injectie, este un intreg proces care necesita timp, bani si persoane carora sa le pese. In caz contrar nu este decat ucidere."(www.orasulanimalelor.ro)
Noi suntem vinovati in orimul rand de situatia in care am ajuns, si cand spun "noi" ma refer atat la populatia tarii cat si lacei care ne conduc, cei pt care aceste suflete devin importante doar in pragul alegerilor, cand au de castigat buzunarele lor!
Atunci cand vei auzi o noua stire despre cum o haita de caini a mai omorat un om, gandeste-te cum au ajuns acei caini in aceasta postura de criminali!
Asta cred ca vrea sa sublinieze si Xio, dar multi vad, putini inteleg!

Recomand: http://www.orasulanimalelor.ro/eutanasie-sau-ucidere-in-masa/



giulia si alex-raoul (22.09.2002)
"Un copil este o raza de soare ce iti va lumina viata. Un copil e o promisiune a lui Dumnezeu ca viata merge inainte. Un copil e atingerea raiului. Un copil e tandrete si dulceata. Un copil e mereu surprinzator, emotionant, fermecator si captivant. Un copil e o minunata binecuvantare. Dar in primul rand un copil e dragoste."

Lumina sfanta pentru copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Mai, Bucurestiul si alte localitati, nu sunt orase ale animalelor, ci ale oamenilor !

Cainii traiesc pe langa casa omului, altfel se salbaticesc si devin pericol pt oameni.


Auzi, orasul animalelor...




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput