La multi ani Daria! Fluturasi de Mar-Apr2011 (143)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Buna ziua si de la noi!!!

Cami, multa sanatate fetelor! m-ai intrebat ieri cum mai este vremea pe la noi...pai chiar de ieri s-a schimbat vremea total. Este frig,urat si mohorat...si chiar a dat putina ploaie dimineata.
Deea, ai gasit parola de pe Facebook a lui Stefy? Hai ca m-am hotarat sa imi fac un alt album si sa va arat poze cu Duracell.
Roxy,te-am visat aseara mami. Eram la tine acasa,era si sotul tau si nu mai tin minte daca si mama ta sau a ta soacra,oricum una din doua . Pe facebook ma gasesti sub numele de Udrea Alina si ca si poza suntem noi 3.
Viss, draga mea, ai retinut foarte bine! Eu am lucrat ca si kinetoterapeut si masaje de aproape toate tipurile ,zic aproape toate ca il exlud pe cel erotic . Nici nu stiu ce sa iti raspund sau sa iti spun in legatura cu problemuta lui Sergiu. Incearca mai multe pareri, nu te lasa. Poate nu este ceva prea aprofundat si se rezolva rapid. Parerea mea este ca masajul medical in cazul asta este apa de ploaie, nu ajuta masajul la ”rotirea„ osului, masajul este pentru muschi, suprafete moi. Mult il va ajuta kintoterapia,respectiv gimnastica medicala facuta corect. Nici cu protezele nu sunt foarte de acord dar, nu sunt eu in masura sa spun ce este bine si ce nu...poate gresesc. Dar clar, nu masaj ca da.ti banii degeaba. Masajul ajuta foarte mult in general dar nu in cazul de fata...in cazul lui Sergiu. Te rog mult sa mergi in mai multe parti si sa asculti mai multe pareri, poate totusi nu este ceva grav.
Simonelu, Delia , Catank si Dya, va multumim pentru comentariile minunate de pe FaceBook!

Madutz, Strumpitz, Roxy, Simonelu, Yvyana, Alehiam am vazut poze cu puiutii vostrii si sunt deliciosi toti. Fffffffffffffoarte frumosi si tare expresivi si au crescut foarte mult.

Merg sa selectez cateva poze si sa le descarc pe Picassa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Acum am vazut cat este ceasul si nu mai am timp sa descar poze ca trebuie sa pun masa ca imi ajunge sotul in pauza de pranz !!! Pun mai tarziu sau pe seara.

va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AllyLaur spune:

Spiridusha, sunteti tare frumosi!!! Felicitari pentru petrecerea reusita ...iar Cristi a fost demential, tare dulce si mi-a placut ca ”ti-ai„ asortat baietii cu, camasutele la culoare si dungate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Spiridusho, esti mortala, pai nu stiu ce sa zic ca mi-a placut mai mult, bb care a fost superb si tare trandy cu camasa ca al lui tati, mami frumoasa cu rochia si pantofii aia suberbi de-mi vine sa trag o fuga pana la Constantza sa i le fur din dulap, tortul.... pozele ca de obicei de o super calitate, de imi vine sa-mi bat barbatul... ca degeaba are aparat ca face doar instantanee de stan si bran
Ally pup, sorry da poze nu pun pe facebook, am facut contul doar pt intalnirea de la liceu..., dar vad ca-mi foloseste si pt alte lucruri
Gabi, pai ce faci, nu mai dai pe la noi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

'Neata, mamici!

Abia acum am reusit sa culc picea!

Acum in legatura cu crizele ei: Somleac la inceput se lovea destul de tare incat sa ramana semn rosu, adica plangea serios dupa ce dadea cu capul din cauza loviturii, dar acum a depistat exact cum sa se loveasca, destul de tare incat sa se auda POC! si sa ne panicam noi, dar nu atat de tare incat sa ramana urme, vreun semn sau sa se inroseasca (exact cum a spus si pediatra ca va face)!!! Am remarcat ca daca o ignor de la prima ora a diminetii, de cand incepe cu prima criza, adica daca nu reactionez deloc, efectiv nici nu ma uit macar in directia ei, ziua decurge mult mai bine pentru amandoua si nu mai are asa multe tentative de lovire
Sper se treaca repede etapa asta cu lovitul intentionat

Roxy am vorbit cu un psiholog infantil, mai mult spre linistea mea, pentru ca in ceea ce o priveste pe ea nici nu poate fi vorba de asa ceva, e prea micuta si asta e o etapa normala in dezvoltarea lor si mi-a spus exact asa: ignorare completa din partea noastra cand se intampla sa se lovesca intentionat, in semn de protest cand ii luam ceva interzis din manute sau o indepartam de undeva, pentru ca daca ea observa ca obtine atentia dupa care tanjeste si-a atins scopul si crizele vor continua! Dar stii vorba aia: "teoria ca teoria, dar practica ne omoara" mai greu a fost cu partea practica, ca eu intelegeam doar sa nu o iau in brate, dar continuam sa vorbesc cu ea, sa incerc sa o linistesc, ii aduceam o jucarie etc. si ea se mai lovea inca o data sau continua sa urle si sa se tavaleasca pe jos in ciuda eforturilor mele de a o linisti Acum de cand aplic tactica ignorarii totale vad ca am ceva rezultate: face crize mai putine si daca chiar plec din camera respectiva, doar urla venind dupa mine, dar nu se mai loveste!
Cred ca mai mult noua ne este asa greu cand o vedem cum se loveste, pentru ca daca ii dau inapoi ce i-am luat inceteaza imediat si incepe sa cante, sa rada si se joaca in continuare ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat
Psiholoaga mi-a spus ca mereu parintii sunt cei care intretin crizele astea, pentru ca nu suporta sa-si vada copiii tavalindu-se pe jos si dand cu capul de pereti sau smulgandu-si parul din cap si cedeaza crezand ca fac un bine copilului, pentru ca atunci criza ia sfarsit, dar este gresit, pentru ca astfel ei vor face mereu crize cand nu obtin un lucru si uite asa ajung sa faca crize si in public si scapi situatia de sub control!
Eu ma uitam la ea cum isi revine ca o floare si continua joaca daca cedez eu si eram siderata si atunci am luat taurul de coarne, ca mi-am dat seama ca nu o doare nimic, e mancata, schimbata, spalata si face doar show! Dar e al naibii de greuuu

Merg sa-i pun supita la foc: azi papam supa cu galusti si chiftelute de vita!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

yvy, da asa e tare greu... sa-i vezi ca urla .. vb Mariei si plang cu lacrimi.... mie una mi-a fost greu la crizele de personalitate ale Andrei care urla cum nu e ca ea...( macar sa fie ambitioasa cand o fi mare) ca sora-sa a fost ingeras de copil, cuminte, neurlator, ascultator, ziceai ca ai un adult cu tine... acum e cuminte dar are niste replici la ea de te da pe spate... se mai rasteste la mine...si ii ripostez pe ton calm... si cu mult santaj sentimental...ceva de genul:"asa imi arati tu ca ma iubesti cum spui... rastindu-te?"... in fine astea sunt alte etape...
deci noi am murit de ras cum andra facea exact ca tigancile cu fuste cand i-am luat gheata pe care o rodea , adica se tinea de cap si ridica de fund in sus, si dupa facea matanii... si eu ii dau ignore de fiecare data cand miorlaie de ambitie... desi imi vine sa o iau in brate si sa-i fac pe plac.. sincer


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madu81 spune:

Ziua buna mamici de fluturasi!

Mada, multumim frumos pentru noul capitol!

Roxy, te intrebasem in capitolul trecut de plimbare, pentru ca ai fost prima care ai scris ca o plimbi pe buburuza dimineata si seara. Incepusem si eu, dar am ramas doar cu o plimbare de amiaza pentru ca s-a racit vremea, de ieri a inceput sa se mai incalzeasca.

Spiridusha, m-am uitat si eu la poze, superb si cu foarte mult bun gust, felicitari! Mi-a placut foarte mult una dintre pozele in care esti cu juniorul in brate.

Yvi, merci pentru recomandarile de la doctor, sa inteleg ca trebuie ignorati total cei mici cind fac astfel de crize? Adam urla si plinge, dar tare de tot, sotul a zis sa il ignor dar nu pot... Na, ca de-acum daca am si opinie medicala o sa pun in aplicare sfatul. Am citit ca faci supa cu galuste, mi-ai dat o idee buna, pun si eu sa fac una ca nu am mai gatit galusti de mult timp.

Yasmi, bravo tie ca ai renuntat la cola , mai ales ca ai in casa, asta da exercitiu de vointa. Felicitari pentru catelus, cum il cheama?

Delia, ma bucur ca ai reusit sa cumperi ce iti trebuia pentru botez, ai scapat de o grija. Cred ca abia astepti sa ajungeti in Romania .

Ma duc sa ma imbrac sa il plimb pe Adam, ma intorc si fac supa si tocanita la felul doi, dupa aia am de facut bagaje ca plecam miine dimineata la Hamburg. Chiar sunt curioasa cum o sa se comporte Adam, e primul drum mai lung cu noul scaun de masina... A inceput sa stea cit de cit in el, dar nu pentru mult timp, ca nu are rabdare.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Da, Delia, asa face si L matanii cu fundul in sus si capul in jos, cu deosebirea ca, din cand in cand ridica usor capul, isi ia un mic avant si BANG! da cu el de podea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

yvy, e hoata rau fata ta!....
madu, da... am o pb vreau sa le duc ceva cadou parintilor mei si ai sotuluii si nu stiu ce...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

viss, am facut si la budimex, se face in centru de recuperare robanescu..eu am rezistat cam o saptamana ca sunt cam kileri acolo, il cam chinuiau si sunt cazuri f f grave si atmosfera e deprimanta..dar pana la urma nu asta e important..
trebuie sa treci si printr-un consul la dna dr padure, sefa..sa te tii bine pe pozitii ca e cam nebuna..
in rest ce sa zic, bafta multa..
ma gandesc, cat ar costa taxiul si efortul tau..poate gasesti pe cineva sa vina acasa sa-i faca , ca oricum e ceva simplut..si n-ai mai chinui copii pe drum si nici pe tine..

Mergi la inceput