Adolescentul in America

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Citat:
citat din mesajul lui TataAmerican

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J

http://am.blogs.cnn.com/2011/10/07/jobs-that-are-in-high-demand-despite-the-struggling-economy/

Ce se cauta acum.




Ce scrii aici confirma ce am zis eu :) ca ingineria este munca de viitor care nu moare niciodata.


Da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

http://finance.yahoo.com/news/wealth-or-waste--rethinking-the-value-of-a-business-major.html

Si asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana
Buflea,
1 bucata sora a facut copila (cea din poveste) la 21 ani.
2 bucata sora decretica are o fata de 12 ani si un baietel surpriza de 2 ani.
3 bucata sora (adica eu) are o fata de 14 ani.
3 + 2 s-au spart in figuri si si-au trait viata pana pe la 30 si un pic in timp ce 1 schimba scutece.

si daca e sa complic lucrurile: verisoara de 26 are un verisor de 2 ani. Verisorul de 2 ani are o nepoata de 2 ani (de la verisoara de 26) (si mama e strabunica)

Ah ! Am inteles acum ... uitasem ca sunteti 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui TataAmerican
Ingineria exista de mii de ani si va exista si de acum incolo tot mii de ani. Cateva exemple, civil engineers, ingineri chimisti, software si hardware engineers etc.
Toti acesti ingineri isi pot gasi de munca imediat pentru ca sunt in domenii care nu mor.

Da si nu ... partea de IT se zdruncina profund de cand toate joburile se muta in India (mai ales softul), iar celelalte domenii sunt restranse si specializate ... merge domeniul - merg si joburile - de aia inginerii petrolisti sunt acum la mare valoare, pentru ca sursele de energie sunt acum o preocupare foarte activa. Asa a fost acum 15-20 ani WEB-ul - erau joburi garla ca WEB-ul era in mare expansiune. Acum a devenit o rutina pentru elevii de liceu.

Ce vreau sa spun cu asta este ca ingineria este specializata pe profesii care tin de evolutia unui anumit domeniu. Un inginer chimist nu poate profesa inginerie civila.

Business-ul are in general cam aceleasi criterii de adiministrare - sigur ca exista particularitati pe domenii, dar se poate trece mult mai usor de la un domeniu la altul, prin urmare diversitatea este mai mare.

Am intrat pe primul articol pus de Ramona. Nu stiu ce sa spun ... e cam general. Am vazut mai demult o lista cu salariile, pe profesii si imi aduc aminte ca primele 5 erau din domeniul medical (anestezistii erau primii si dupa ei parca erau pediatrii), dupa care urmau vreo 3 de business si apoi urmau primii ingineri de IT. Am incercat rapid sa mai dau de ea dar nu am mai gasit-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TataAmerican spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui TataAmerican
Ingineria exista de mii de ani si va exista si de acum incolo tot mii de ani. Cateva exemple, civil engineers, ingineri chimisti, software si hardware engineers etc.
Toti acesti ingineri isi pot gasi de munca imediat pentru ca sunt in domenii care nu mor.

Da si nu ... partea de IT se zdruncina profund de cand toate joburile se muta in India (mai ales softul), iar celelalte domenii sunt restranse si specializate ... merge domeniul - merg si joburile - de aia inginerii petrolisti sunt acum la mare valoare, pentru ca sursele de energie sunt acum o preocupare foarte activa. Asa a fost acum 15-20 ani WEB-ul - erau joburi garla ca WEB-ul era in mare expansiune. Acum a devenit o rutina pentru elevii de liceu.

Ce vreau sa spun cu asta este ca ingineria este specializata pe profesii care tin de evolutia unui anumit domeniu. Un inginer chimist nu poate profesa inginerie civila.

Business-ul are in general cam aceleasi criterii de adiministrare - sigur ca exista particularitati pe domenii, dar se poate trece mult mai usor de la un domeniu la altul, prin urmare diversitatea este mai mare.

Am intrat pe primul articol pus de Ramona. Nu stiu ce sa spun ... e cam general. Am vazut mai demult o lista cu salariile, pe profesii si imi aduc aminte ca primele 5 erau din domeniul medical (anestezistii erau primii si dupa ei parca erau pediatrii), dupa care urmau vreo 3 de business si apoi urmau primii ingineri de IT. Am incercat rapid sa mai dau de ea dar nu am mai gasit-o.


Ce vreau sa accentuez este ca in America daca ai terminat o facultate de inginerie iti gasesti de munca relativ usor, si probabil mult mai usor decat daca termini o facultate de business administration pe care o termina milioane. Din experienta mea, sunt primite sute de resumeuri cu experienta in business dar foarte putine cu specializare in ceva anume. Eu lucrez in IT si pot spune ca am vazut o mare diferenta intre cei care cauta de munca in IT si cei care nu sunt in IT. Nu incerc sa incep un argument ca unii sunt mai buni ca altii, ideea este ca o munca in inginerie este mai stabila dacat una in business si o pot confirma dupa cativa ani buni de trait in America.

Single American Dad

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Si in Romania sunt job-uri gramada de programatori si nu sunt programatori destui sa le ocupe (firmele serioase dau la angajare teste si interviuri serioase, nu angajeaza elevi de liceu care stiu sa utilizeze cateva programele. )



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Citat:


Am intrat pe primul articol pus de Ramona. Nu stiu ce sa spun ... e cam general. Am vazut mai demult o lista cu salariile, pe profesii si imi aduc aminte ca primele 5 erau din domeniul medical (anestezistii erau primii si dupa ei parca erau pediatrii), dupa care urmau vreo 3 de business si apoi urmau primii ingineri de IT. Am incercat rapid sa mai dau de ea dar nu am mai gasit-o.


Cred ca se refera la BA, sa compare mere cu mere.

Mergi la inceput