Adolescentul in America

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

sleepover=ai baut si nu vrei sa mergi acasa sa te vada parintii
asta-i buna!
felicitari pt cei 2



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Buflea daca ai fost decretica inseamna ca esti leat cu soru-mea.
Ea a fost la Lazar.
Eu nu imi aduc aminte de scandalul cu prostitutia, insa stiu altele.

Acuma la noi clasificarea liceelor se face in functie de media de intrare + media de la bac.

Insa din punctul meu de vedere nu e relevanta media de admitere din cauza mediilor 5-8 care sunt umflate la greu.

Unii parinti sunt foarte snobi si nu te poti baza pe ce spun/cred ei.
Raspundeam deunazi la intrebarea unei mamici apropo de liceul la care vrea fii-mea. Am insirat eu unele printre care si Neculce:
"Vai, Neculce? E un liceu asa prost, ultima medie de intrare a fost 8,30"

Ce replica sa am la asa ceva?





Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Eu nu imi aduc aminte de scandalul cu prostitutia



A fost. Fetele erau pe un catalog pe care-l gaseai vis a vis, la Ciresica. Cica i-a dat in gat un parinte care si-a vazut fata in "meniu".
Si la Caragiale a fost scandalul. Directoare era matusa unui coleg de-al meu. Au dat-o afara, putin a lipsit sa o aresteze. Acolo deruta a fost mare...fetele erau virgine. Pana s-au prins: practicau sex oral, anal...
Sincer, toate astea erau "pe surse". Ca doar nu scria in ziar...
Neculce a fost un liceu foarte bun. La vremea mea, am dat examen la el (stateam in zona) si am picat. Am vazut ca media de admitere e mai mica acum ca in alte parti...dar folclorul functioneaza perfect. Din pacate, am vazut clar ca se fac alegeri proaste vis a vis de liceu, profilul urmat. Si o mare, mare contributie o au parintii. Si vanitatile lor.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Acuma la 14 ani, mi se pare ca fii-mea este ok.
E asa de cumintica fata de colegii ei ca nu-mi vine sa cred.

Insa nu-mi pot imagina evolutia ei peste 2 ani si asta ma roade.
As vrea sa fiu pregatita, da nu se poate.

O am in minte pe verisoara-sa. E mai mare decat ea cu 14 ani.
A avut o adolescenta atat de tumultoasa si a fost rebela de ne-a bagat pe toti in sperieti, iar soru-mea a iesit seminebuna din asta.
Invatatura? Nimic.
In familie eram disperati si ne rugam ca macar la bac sa obtina nota de trecere. Nici nu indrazneam sa mergem cu gandul pana la facultate.

La un moment dat s-a produs declicul.
Si cand a luat bacul cu 9,50 si 10-ele ei la geografie a fost singurul din tara am zis ca e o greseala.
Cand a intrat la sociologie la stat, la fara plata am innebunit cu totii.

Apoi la 20 de ani s-a angajat si a muncit pe toata perioada facultatii.
La 23 de ani s-a maritat.
La 26 de ani terminase masteratul in psihologie si facuse si copilul.

E model pentru fii-mea - care nu stie decat povestea "romantata".

Cum a reusit e alta poveste.
I-am fost si eu alaturi si i-am tinut mereu usa deschisa atunci cand simtea ca nu are unde sa se duca.
Am fost stalpul din viata ei.

Am rugat-o sa faca acelasi lucru pentru fii-mea.
Daca o fi cazul.





Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Asa e Rufus, mi-am amintit cand ai zis de Ciresica.

Io am avut noroc cu Neculce. In anul in care am intrat eu nu s-a mai dat examen. Au fost 72 de locuri la mate-electronica si 82 de inscrisi.
N-am sa uit in veci! Au suplimentat locurile si iata-ma-s si pe mine.

Mi-a placut liceul si viata, insa oful meu mare a fost ca nu am facut uman.
Norocul a continuat la treapta a II-a cand din 4 clase au ramas... 5.
Asa ca am trecut si eu cu 7.50, bineinteles 10 la romana si 5 la mate.
Si tot asa a fost si la bac. Numai ca aici mi-a ridicat media nota de la proba practica.

Si uite asa cu mult noroc am trecut precum cainele prin apa, printr-un profil strain de aptitudinile mele.

De aceea imi dorersc ca fata sa faca ce vrea.
Si sunt de neclintit.
Nu de alta da' ta-su are alte pareri. E vanitos.





Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana
Cum a reusit e alta poveste.
I-am fost si eu alaturi si i-am tinut mereu usa deschisa atunci cand simtea ca nu are unde sa se duca.
Am fost stalpul din viata ei.

Am rugat-o sa faca acelasi lucru pentru fii-mea.
Daca o fi cazul.

Eu vreau sa aflu povestea asta ...
Cand, cum si cine a determinat-o sa se schimbe ...

Revenind la liceele bune, de ce se face clasificare dupa nota de admitere, daca asta depinde atat de mult de media anilor mici ?
De ce nu se face pe baza admisilor la facultate ?

P.S. Si barbata-meu a facut Neculce ca tot prin zona locuia ... ca sa va enervez putin, pe vremea mea Neculce era un liceu mediocru ... dar ii cunosteam pe toti din generatia mea ca ne intalneam in Doina mai mereu . Doua colege ale mele de clasa si-au gasit viitorii soti in Neculce ... si cu mine 3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ca sa ma mai laud putin , eu cele mai stranse prietenii le am din liceu si cred ca cele mai frumoase amintiri. Facultate nu m-a marcat asa pentru ca aveam foarte multi caministi care formau o gasca separata si in care nu am reusit sa intru niciodata ... nu m-a afectat prea tare pentru ca o aveam pe aceea din liceu, prieteni cu care oricum ma vedeam in parcul Politehnicii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Revenind la liceele bune, de ce se face clasificare dupa nota de admitere, daca asta depinde atat de mult de media anilor mici ?
De ce nu se face pe baza admisilor la facultate ?




Pentru ca acum toti absolventii pot intra la facultate.
Nu mai e chestie de pregatire, e mai ales de bani.
Daca va reamintiti, vara trecuta unele facultati erau gata sa-i primeasca si fara BAC.
Asa ca nu mai e relevant cati absolveni de liceu sunt admisi intr-o facultate.

Vivi, dupa atatia ani de "crescut copiii", din ce am citit si pe la alti parinti trecuti deja prin ce trecem noi, solutia e clara: trebuie sa le fim alaturi, indiferent ce si cum. Fizic, cu sufletul...mereu alaturi. Si sa asteptam "declicul".
Sper doar sa nu imbatranesc prea tare asteptand...

Vis a vis de profilul ales la liceu: poate nu realizam asta, daca Ioana nu era clar pe uman. Atat de clar, incat n-am pus problema nici o secunda ca ar putea face mate-info, sau stiinte...numai eu stiu ce-am patimit cu matematica asta. Dar cu ocazia asta am vazut cum se pune problema: musai la real, ca la uman sunt prostii.
Acuma nu zic, copiii sunt copii. Dar parintii? Ce cusur au? Majoritatea am trait deceptii legate de faptul ca nu facem ce vrem in viata, ce ne place...si totusi suntem constransi sa facem o gramada de chestii. Asta e. Dar sa nu-ti dai seama ce inclinatii are copilul tau pana la 14 ani si sa-l obligi (cum am vazut clar, clar) sa mearga la un profil doar pentru vanitate, e naspa rau de tot.
Acum, la al doilea liceu, a fost mai greu. Teodora e clar pe real. Poate face lejer umanul, pentru ca citeste mult si e isteata. Dar creierul ei functioneaza matematic. Stiintele o atrag. Ghinionul ei s-a numit o profesoara slaba la matematica. Sigur, matematica a devenit un chin, ceva urat de tot. Ne-am gandit mult...i-am propus un liceu economic. N-a vrut sa auda la inceput...acum de abea asteapta. Face meditatii la mate, dintr-o data e printre cei mai buni. Eu stiam asta, mi-o dovedea in fiecare zi. Singura dilema este profilul la economic: turism sau economic. Liceul este deja ales.
Si ma doare-n cot ca media cu care se intra acolo e mai mica ca la alte licee.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Buflea, asta cu facultatea nu tine.
Azi, la noi aproape oricine face facultate. Sunt foarte multe facultati particulare. Pici la stat ai o supapa in ele.

Poti da la mai multe facultati in acelasi timp cu profile diferite.

Ar trebui prea multa munca pentru a face o statisctica corecta si daca ar face-o, unii ar considera-o discriminare. Asa cred eu cel putin.

Asa ca se ia in considerare procentul celor care au trecut bacul si media de la bac.

Cine ar recunoaste ca la 5-8 sunt medii umflate?



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
N-a vrut sa auda la inceput...acum de abea asteapta. Face meditatii la mate, dintr-o data e printre cei mai buni. Eu stiam asta, mi-o dovedea in fiecare zi. Singura dilema este profilul la economic: turism sau economic. Liceul este deja ales.
Si ma doare-n cot ca media cu care se intra acolo e mai mica ca la alte licee.


Totusi media mica de intrare nu ridica un semn de intrebare despre pregatirea academica a copiilor ? Cat % din media de intrare reprezinta examenul si cat media anilor 5-8 ?

P.S. Inteleg ce spuneti cu facultatea si aveti dreptate - foarte confuzant ...anul trecut am fost in Politehnica si am vorbit cu un portar care pazea facultatile pe acolo. Mi-a spus ca nu se mai da examen pentru ca nu se completeaza locurile - la facultati pe vremuri "grele" - electrotehnica, energetica, mecanica, TCM.
Adevarul ca eu sa fiu parinte acum m-as gandi ce sa faca copilul meu cu ingineria ? Tot spre business cred ca sunt mai multe sanse.

Mergi la inceput