Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (53)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

Mady cum mai sunteti cu mancarea?

Savvy bine ai revenit. La noi masa de legume e cam la fel in fiecare zi, o adunatura generala, singurele diferente sunt carnea / ou / ficat.

Mihaela_i bine ai venit. Andruska mea are anemie si luam Fier 7 pic de 2 ori pe zi. Insa avand in vedere ca la noi probleme sunt la asimilarea mancarii avem mese cu proteine de 2 ori pe zi (legume + carne / ou / ficat). Urmeaza sa repetam analizele la inceputul lui iunie sa vedem cum stam cu anemia.

Florina sa iasa dintisorii usor si fara durere.

Noi la capitolul miscari stam cam asa: se rostogoleste pe toate partile, de pe spate pe burta si invers, sta in 4 labe si face uta-uta, merge taras inapoi, abia de cateva zile da semne ca vrea sa o ia si inainte. In fundulet stam foarte putin, insa perseveram.

Noaptea o mai trezim noi sa manance laptic pentru ca mananca prea putin lapte, altfel doarme de la 21:00 pana pe la 6:30 - 7:00.

fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Hristos a inviat!

Miha, bine ai venit!

Am avut un Paste....de tot...
Mi-a racit Iustin, iar la 6 dimi, in ziua de Paste, cine era la urgenta?Noi!!!
A debutat foarte nasol, viroza:febra, ochi rosii, nas infundat, tuse, si avand ca repercursiuni treziri din 10 in 10 min, patru nopti la rand (nu exagerez, jur!!!)
In fine, dupa 2 zile petrecute pe la Urgenta si 4 nopti albe, au venit si vremuri 'mai bune'!
Nu stiu ce sa le mai fac, ca sa nu se mai trezeasca noaptea
Am incercat toate variantele posibile:culcati mai devreme, culcati mai tarziu, cu baita, fara baita, mai odihniti, mai obositi,dat cereale cu lingura la culcare, NIMIC nu functioneaza!!!!
Se culca la 22.00, iar la 02.00 se trezesc, papa LP (180ml), iar uneori adorm f greu!
Urmatoarea trezire este in jur de 06.00, papa LP (180 ml), si adorm si mai greu, iar la 07.00 trezirea finala.
Nu le-au mai dat niciun dinte, de 3 luni....

Cam atat....

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

crisspy: Cum ati aflat ca sunt probleme cu asimilarea? Ce analize i-ati facut? Cat are hemoglobina?

Daniel are 6 dinti, merge in 4 labe, se rostogoleste, se ridica in fund si sta in fund, se ridica in picioare in patut sau tarc, face si cativa pasi tinandu-se de marginea lor (eu nu il incurajez dar nu am ce sa-i fac). Spune ta-ta-ta, da-da, co-co, buuuu, ga-ga, giii si alte silabe din astea. Ii plac cablurile, mouse-ul, tot ce e interzis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Mihaela, asa e, sunt innebuniti dupa ce este interzis. Lui Stefan i-am sters cu spirt o telecomanda, este innebunit cand o primeste.
Ah, si din toate jucariile (care nu-s multe, inca nu ne-am alsat dusi de val) este innebunit dupa o sticla de 0.5 cu putin apa si o cutie de-a mea de crema, si un tub din ala de la sulul de servetele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Mihaela i-am facut analize uzuale de sange, printre care si hemoleucograma. Hemoglobina nu era iesita din limitele laboratorului, era la limita de jos insa corelate cu celelalte rezultate asta a fost concluzia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Savvy spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_i

crisspy: Cum ati aflat ca sunt probleme cu asimilarea? Ce analize i-ati facut? Cat are hemoglobina?

Daniel are 6 dinti, merge in 4 labe, se rostogoleste, se ridica in fund si sta in fund, se ridica in picioare in patut sau tarc, face si cativa pasi tinandu-se de marginea lor (eu nu il incurajez dar nu am ce sa-i fac). Spune ta-ta-ta, da-da, co-co, buuuu, ga-ga, giii si alte silabe din astea. Ii plac cablurile, mouse-ul, tot ce e interzis.


Din pacate, sunt si eu in aceeasi categorie cu tine, bebe are hemoglobina 10,7, intervalul normal fiind 14-18 (teoretic).
La mine era intr-un fel de asteptat, pentru ca eu am betatalasemie minora, probabil ma mosteneste, desi sper ca nu. Am inteles ca analizele penru talasemie devin relevante dupa un an, ca pana atunci copilul este inca impregnat de hormonii materni.

Dar la noi era oricum clar, e cam galbior si relativ slabut... in schimb, nu e apatic, e foarte vioi si vesel.

Dr. ne-a dat 15 pic Fe pe zi plus acid folic doua saptamani pe luna.
Pb e ca eu nu pot sa-i dau galbenus sau ficatel, se pare ca deocamdata e alergic la ele. De fiecare data cand i-am dat, a vomat si dr. a spus ca sunt puternic alergene si sa i le sistam pana la un. Dup-aia, mai vedem.

Of, sper sa poata manca ou, ca daca nu... o sa fie cam problematic.

Sanatate multa la bebei!

Mami de Robert (07.07.11)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxidoni spune:

Of Corry, 4 nopti albe??? Nu stiu cum de ai rezistat!
Am avut si eu una asa dupa vaccinul de la 4 luni, si eram zombie a doua zi. Dar eu am avut doar 1. Sanatate multa!
Cati dinti au ei acum? Cate 2? Eu am inteles ca e bine pt ei sa le iasa mai tarziu, asa ca, nicio graba . Mirunei cred ca tocmai ia spart al 5-lea

Florina - esti tare daca tot incerci cu adormutul altfel. Din pacate eu tot aleg metoda usoara, la san, desi stiu ca ne va fi greu mai tarziu. Felicitari pt Stefan! Daca deja face hatza-hatza, in scurt timp e posibil sa plece. Acum Miruna se deplaseaza f frumos in 4, vine dupa noi prin camere...e asa dulce!

Azi i-am facut braza calcica din lapte de capra. Sper ca am facut bine...

Azi noapte a dormit toata noaptea cu noi in pat, si a dormit asa rau...am zis ca de-acum, desi se trezeste f des, in patut o pun!

Va pupam si sa aveti un we minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Citat:
citat din mesajul lui Savvy

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_i

crisspy: Cum ati aflat ca sunt probleme cu asimilarea? Ce analize i-ati facut? Cat are hemoglobina?

Daniel are 6 dinti, merge in 4 labe, se rostogoleste, se ridica in fund si sta in fund, se ridica in picioare in patut sau tarc, face si cativa pasi tinandu-se de marginea lor (eu nu il incurajez dar nu am ce sa-i fac). Spune ta-ta-ta, da-da, co-co, buuuu, ga-ga, giii si alte silabe din astea. Ii plac cablurile, mouse-ul, tot ce e interzis.


Din pacate, sunt si eu in aceeasi categorie cu tine, bebe are hemoglobina 10,7, intervalul normal fiind 14-18 (teoretic).
La mine era intr-un fel de asteptat, pentru ca eu am betatalasemie minora, probabil ma mosteneste, desi sper ca nu. Am inteles ca analizele penru talasemie devin relevante dupa un an, ca pana atunci copilul este inca impregnat de hormonii materni.

Dar la noi era oricum clar, e cam galbior si relativ slabut... in schimb, nu e apatic, e foarte vioi si vesel.

Dr. ne-a dat 15 pic Fe pe zi plus acid folic doua saptamani pe luna.
Pb e ca eu nu pot sa-i dau galbenus sau ficatel, se pare ca deocamdata e alergic la ele. De fiecare data cand i-am dat, a vomat si dr. a spus ca sunt puternic alergene si sa i le sistam pana la un. Dup-aia, mai vedem.

Of, sper sa poata manca ou, ca daca nu... o sa fie cam problematic.

Sanatate multa la bebei!

Mami de Robert (07.07.11)


De ce zici ca ar trebui ca hemoglobina sa fie intre 14 si 18 la bebelusi? Eu citisem ca se considera ca au anemie sub 10. 14 pare foarte mult cand pentru adulti e considerat ca 11.4 e inca bine si la copii e in general mai mica din cauza ca sunt in crestere. Poate nu stiu eu bine, dar as vrea sa stiu care sunt sursele tale.
Imi pare rau ca e alergic la ou si ficat. Eu am citit ca nautul e o sursa f buna de fier si vreau sa-i dau si am mai gasit si lista asta: http://prodieta.ro/fierul-supliment-carenta-de-fier-alimente-bogate-in-fier/ Ma gandeam ca ar avea voie chimen dar nu imi dau seama cum i-as putea prepara un fel de pudra de chimen pentru ca semintele s-ar putea sa i se para prea innecacioase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LORIALEX spune:

Pentru prima oara capitolul nostru a trecut pe pagina 2
Vre-o idee de ce!!!!(este o intrebare retorica)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

fetele

Miha bine ai venit !

Corry un milion de si de si

Imi pare rau ca Iustin a fost bolnavior si ca a fost atat de solicitant pt voi. Or veni si vremuri mai bune. Ca remediu de ne-trezit noaptea....daca as sti, ce bine ar fi

Noi suntem bine...noutati nu avem; cred ca Petru este puturosul puturosilor

Eu sunt f ocupata cu lucrarea, cu tortulete si mai nou mi-am facut si un blog

la toate


Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput