Strumfi & prichindei de iul-aug 2011 (53)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oxidoni spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_i

oxidoni - La ce varsta i-ai schimbat tiparul de somn fetitei tale? Acum cum adoarme ziua? La cate ore de cand s-a trezit?


Mihaela_i, noi am inceput 'antrenamentul' cu Miruna acum o saptamana, adica la 10 luni. Vinerea trecuta a fost prima noapte, si cea mai grea. Apoi, marti seara a dormit neintrerupt de la 23.30 la 6.30. Aseara s-a culcat la 22.30, s-a trezit la 3 (a plans putin, dar dupa 2 ture ridicat-pus in patut, s-a culcat la loc...in total, 5 min), apoi la 5 (cred ca trezirea asta la ea e de foame). La 5 a supt putin si a mai dormit pana pe la 6.30. Ea se trezea si inainte devreme, dar acum se trezeste cam cu o ora mai devreme....inca nu stiu de ce...vedem cum va mai fi pe viitor. Oricum, am noptile mult mai bune, cu somn mai lung.

Ziua adoarme in brate. Tb sa fie intradevar gata de somn, o iau in brate, ii cant putin, si cand e semiadormita o pun in patut. In total, cam 10-15 min dureaza, maxim.
Ea doarme ziua cam la 4-4.5 ore distanta.

Pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

oxidoni - iti multumesc mult. o sa incercam si noi. cel mai important mi se pare sa reusesc sa il fac sa adoarma fara san ziua. pentru ca in curand voi reincepe serviciul. mi-este si mie foarte greu sa renunt la ceva ce functioneaza, recunosc, in conditiile in care el nu prea are somn in general. plus ca atunci cand rade cand vede sanul si e obosit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxidoni spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_i

oxidoni - iti multumesc mult. o sa incercam si noi. cel mai important mi se pare sa reusesc sa il fac sa adoarma fara san ziua. pentru ca in curand voi reincepe serviciul. mi-este si mie foarte greu sa renunt la ceva ce functioneaza, recunosc, in conditiile in care el nu prea are somn in general. plus ca atunci cand rade cand vede sanul si e obosit...


Oho Mihaela, stiu cum e...si eu ma topesc atunci cand o vad cum da ochii peste cap cand o pun la san
Tot din cauza asta vroiam si eu sa o invat sa adoarma si altfel, pt ca in iulie ma intorc la munca. Aveam aceleasi temeri ca si tine, ca n-am sa reusesc, mai ales ca adormea usor asa. Dar a fost mai usor decat am crezut.
Ideea la noi e sa fie suficient de obosita. Uneori o alaptez ziua, dar nu in pozitia de somn, si n-o las sa adoarma la san...schimb pozitia si o tin in brate.

Inca ma mai bucur de timpul pe care il avem toata ziua impreuna :)

Iar la faza cu noaptea, ideea e sa nu renunti si sa faci mereu la fel.

Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

oxidoni - si eu tot in iulie ma intorc la munca. inca nu l-am intarcat si nu am incercat inca noul sistem. azi am avut botezul si nu am vrut sa fie prea stresat. si-asa nu am putut sa-l alaptez din lipsa de timp si sanii mei se resimt. acum iar nu o sa incerc sistemul pentru ca sa ii pot goli la culcare. el nu mai suge pana atunci pentru ca s-a obisnuit sa suga doar pentru somn si noaptea. si cand si cand de alint.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Buna seara fetelor!

Ufff, ce putine mai scriu pe aici... O sa incerc sa intru si eu ceva mai des si sa dau raportul.

Roxana, Mihaela, si eu m-as intoarce tot in vara la munca. Nu ma gandesc sa-l intarc. La noi oricum este toata ziua cu tzitzi in gura! Vedem cum facem atunci, dar sigur trebuie sa mai rarim supturile pe perioada zilei.

Nu mai stiu cine zicea de somn, cred ca Mihaela. La noi programul este cam asa: culcat in jur de 11 (nu pot sa-l pun la somn mai devreme. Ma bucur este 11, cateva luni se culca numai pe la 2), trezirea la 9. Somnul de peste zi variaza intre un somn sau doua. Acum este in plina perioada de achizitii si nu prea mai vrea sa doarma. Peste zi doarme minim 1 ora-maxim 2. Deci avem cam 12 ore de somn.

Despre noi, sa va spun ca acum o saptamana s-a ridicat singurel in pat, si acum numai asta vrea sa faca. Inclusiv cand il pun in pat seara pentru somn. Abia ma bucuram si eu ca de doua saptamani nu mai vroia sa adoarma la san, se punea pe burtica si dupa o ora de frecus cu mami langa el adormea. Iar acum adormim NUMAI la san pentru ca daca sta in pat, vrea sa se ridice sa stea in piciaore.

A inceput sa mearga si de-a busilea, asta de vreo doua zile. Azi a facut traseul sufragerie-dormitor, sunt vreo 7 metri. Mi-e asa drag de el cand ul aud lipa lipa cu manutzele :)

In rest, se agata de mobila, de mine sa se ridice.
Nu facem pa-pa si nici bravo. Nici nu am insistat cu aratatul.

De mancat... foarte prost fructele de dimineata, si binisor legumele la pranz (cam 100ml). Seara avem iaurt, cam 2/3 dintr-un borcanas. Este ok zic eu, dar se vede ca tzitzi este la putere.

Pup fetele si incerc sa revin mai des!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

Dragele mele ajutati-ne si pe noi sa castigam concursul cu cate un vothttp://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?bid=22&folder=Momente+Klorane+Bebe


pozele sunt alt1 si alt2,va multumim!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_i spune:

Si Daniel era tare dificil la masa. Manca putin si trebuia pacalit ca sa manance si atat. Noua ne-a prescris pediatra niste vitamine si acum mananca binisor. Cu lichidele tot prost sta, dar dupa o ecografie m-am lamurit: are un mic reflux si cred ca din cauza ca il deranjeaza nu prea se omoara cu bautul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

la fete !
Nu am mai reusit sa intru deloc! Sunt ffff prinsa cu treaba ! Mutat, tortulete, prajiturele, iar mutat, lucrare, mutat,lucrare ....este groaznic. In ultima saptamana m-am culcat numai dupa 2 noaptea .

Abia astept sa ne linistim !

Noi nu avem asa multe noutati, doar ca Petru nu mai sta deloc, vrea mereu plimbat si sa te duca pe unde vrea. Si cand nu se (ma) plimba vrea ori in brate ori la tzitzi.

In rest toate bune !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dado spune:

la fete!

Nici noi nu am prea mai intrat dar din cate vad nu am pierdut mare lucru (din pacate)!

Noi ne chinuim de cateva zile cu somnul. Eu care pana acum eram atat de mandra ca fetita mea se culca singura acum nu mai vrea sub nici o forma. O pun in pat, ea se ridica in fund, iar o pun, se ridica in picioare, iar... si tot asa la infinit. Solutia pe care am gasit-o e sa o adorm in brate...

Voi cum faceti?

Cum stai Anaemi cu mutatul? V-ati gasit apartament?

Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Dado , da am gasit si deja am inceput "tranzitia" mai avem putine lucruri de luat de aici, dar dincolo este jale. Mai avem sa ne luam o gramada de mobila (biblioteca,sifoniere,fotolii )....toate sunt de-a valma

Este f obositor si stresant !

Legat de dormit, Petru tot in brate (re)adoarme, sau sa stau langa el si in caz ca se trezeste sa-i dau repede sanul.

p.s Dado ai FB ?

Mergi la inceput