Licurici de ianuarie-februarie 2009 (164)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Flo,ce de activitati aveti voi la gradi.La noi,am vazut ca-i pune sa coloreze,sa modeleze plastilina,ii pune in cerc si le arata diverse si probabil le explica ce-i acolo.Cifre,litere nu fac acolo,ca fii-miu ar fi f fericit..el asa mananca,formeaza cifre de plastic..imi zice literele si eu ii indes pe gat. si il aprob.Eu nu l-am obligat cu nimic,el a invatat literele dintr-un cantecel in engleza,cifrele le stia pana la 10 de mult si apoi ma punea sa numar..si numara pana la 100,formeaza cifre.Ce-i drept e mai atras de cifre,decat de litere..care s-au cam pierdut prin casa si ma intreba mereu unde-i ''dubu b'',am pierdut pe dubu b? :))).Lui nu-i place in schimb sa coloreze,ii place ca coloreze doar pe oglinzi..deci fiecare cu pasiunea lui.
Aici mai au si optionale,dar momentan nu le vad rostul in ceea ce-l priveste pe David..nici macar cu engleza,cu toate ca el prinde multe cuvinte in engleza din cantacele :)O sa aiba timp sa invete de nu va stii pe unde sa scoata camasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Bee, la 3 ani fac cifre??? nu vine nimic de la minister de genul asta, ce dumnezeu! numai de la grupa mijlocie/mare se introduc asemenea notiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

bee eu o sa fiu contra curentului... mie nu mi se pare incarcata atata timpt cat pt ei nu e un stres si o percep ca o joaca

de ex la R au asa programul
la 9 mic dejun
dupa activitati educative 30-40 min
joaca la liber
fructul
germana (parte din grupa face engleza) 30 min
ies afara 40 de min (exceptie cand ploua sau e vant f puternic)
intra inauntru/spalat pe maini/masa de pranz (felul 1 si 2)
somn
la 4 au gustarea
germana
joaca/iesit afara

miercurea dupa gustare fac dansuri si apoi afara
vinerea in loc sa iasa dimienata afara fac gimanstica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

roxanaz R face cifrele...

poate si pt ca el e considerat grupa mica?

oricum e f haios cum le invata... au tot felul de asocieri, picturi, desene... adica mie nu mi se pare complicat si vad ca nici lui

alfabetul robert il stie de la noi (nu sa il spuna, dar recunoaste aproape toate literele mari) si mai nou ultima data la metro ne-a uimit cand a citit pe literele cateva afise scrise cu litere mari
le-a invatat pt ca una din activitatile preferate e sa ne puna sa ii scriem pe tablita aia magnetica numele tuturor persoanelor cunoscute (si noi am scris la inceput cu litere de tipar ca ni s-a parut mai comod si ca sunt literele mai usor de facut si nici un nici sotul nu prea le avem cu caligrafia )

acum s-a prins ca sunt si litere mici si vrea sa i le zicem dar nu insistam pe ele,..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny

Deci e super Alex, ingrid! De-ala, heartbreaker! E luat? Dariei i se exfoliaza unghiile. Una-doua, i se fac foite.Blogul meu - de la noi, pentru ei!Bazar general - fiecare implicare conteaza!Lucrusoare de vanzare...
are o gramada de fetite care-l curteaza, de la mici la mari, dar nu cred ca e dat. Mai tre' sa-i fac ceva educatie intai ca asta micu' al meu colcaie de testosteron de acum. Nici nu vreau sa va zic ce i-a spus ieri unei fetite de 6 ani. Noroc ca fetita nu a fost pe faza.Si lui Alex i se exfoliaza unghiile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

si ce imi place la gradinita lui e ca nu exista televizor...
odata pe sapt le pune la laptop un program educativ (sapt asta au despre primavara, sapt trecuta au avut despre animalele de ferma)

eu ii pun povesti pe diafilme din alea de acum 20 de ani (mi se pare ca e interactiune mai mare cu el cand eu povestesc etc) sau ii citesc din carti...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cami_antoniaingrid cum poti sa zici c alex era prostut
pai antonia nu face nimic din ce zici tu si pt mine e cea mai desteapta
mie mi se pare mult prea rapid si fortat sa faci atatea chestii de la 3 ani
mi se pare ca la gradi sau la scoala in primele clase se vor plictisi
si pe mine ma batea mama la cap
cu alfabetul
dar eu refuz sa o invat inca
nu vfreau
e copil tre sa fie copilarie
ufffffffff
daca ar invatat la gradi ok
dar eu nu sunt pro scoala multa din frageda prucncie
la cat am invatat eu
si pt ce?
sincer mi se par mult prea mici sa stie atatea
asta e strict parerea mea
stiu ca majoritatea copiilor de aici stiu tot ce scrii tu acolo
dar asta e
eu pe ale mele le voi lasa sa se joace mai mult
fara cifre
si fara litere de ANTONIA IOANA TEODORA (11.02.2009) si PETRA ADRIANA(05.04.2011)
Mey, nu l-am invatat eu nimic, este exclusiv meritul lui. El singur a invatat tot, nici nu ma lasa sa-l invat ceva. Si daca-l corectez sau ajut tipa si urla ca din gura de sarpe.Credeam ca e mai prostut pt la 2 ani si jumatate nu lega nici doua cuvinte una langa alta, stia doar multe substantive si cateva verbe. Din septembrie, insa a explodat, efectiv. (Daca-l dadeam la gradi ziceam ca de acolo i se trage).Deci, parerea mea e ca pe un copil de 3 ani nu-l poti invata nimic daca el nu vrea, dar nici nu-l poti opri.Sa va povestesc cum a invatat Alex alfabetul. La 2 ani si 2 luni ne-am dus la o terasa si vroiam sa beau un suc si asta micu' tot tragea de mine. Eu, ca sa ma lase 2 minute pe scaun, i-am zis "Alex, hai sa-ti arate mama ce scrie aici" (pe masa erau doua inscriptii cu CIUC). De atunci parca a innebunit, numai litere vroia. Am trecut la Borsec de pe sticla de apa, la Coca Cola din reclame. Nu le putea pronunta, dar vroia sa i le repet intr-una ca il apuca tipatul daca nu o faceam. Peste vreo 4 luni i-am cumparat primele litere de plastic si in fiecare seara venea la mine sau la tat'-su si ne baga cate o litera in ochi zicand 'ii, ii", ca nu stia sa vorbeasca, iar noi trebuia sa-i repetam de doua - trei ori ce litera e aia. El nu repeta dupa noi si nici noi nu insistam, ca nu ne interesa ca el sa invete alfabetul. Seara, inainte de culcare, numaram literele sa vedem daca sunt toate (ca el le mai arunca in timpul zilei) si a vazut ca le aranjam mereu in acelasi mod. Si a incercat si el singur pana i-a reusit. Nu l-am pus noi. Seara la culcare zicea "mami abc" si eu trebuia sa-i recit de 2-3 ori alfabetul. In septembrie sau octombrie deja le aranja perfect singur si apoi a inceput sa-l si recite corect, fara sa-l pun eu.
Deci, eu zic ca e meritul lui singur. La fel a invatat si cantecele si poeziile. La culcare, la pranz si seara, trebuia sa-i cant si sa-i recit si dupa un timp il auzeam cu incearca singur.
La fel cu numaratul. Avea niste cifre de lemn de la 0 la 9. Apoi ne-a tot auzit pe noi numarand diverse pana la 20, apoi a vazut scris cifre mai mari in revistele de la Carrefour, Billa, Penny si ne-a pus sa-i numaram pana la 100. Si le-a retinut fara sa i-o cerem noi. El vroia.
Apoi i-am cumparat niste litere mari cu diaritice, dublate pt a scrie propozitii si a fost in extaz. A inceput sa copieze modelele de pe cutie, apoi a vrut sa-si scrie numele lui, al meu, al lui taica-su, borsec, dorna, avon (ca e mare fan), etc.
Acum i-am cumparat si literele mici, dar astea nu-i plac asa de mult, dar i le-am luat ca incerca sa citeasca pe litere diverse cu litere mici si nu le stia. Nu il pun sa se joace cu ele. Cutiile sunt la indemana lui si se joaca cu care vrea si cand vrea. (oricum, zilnic o face)
Acum ii place sa se uite la televizor si sa citeasca literele mari cu care incep frazele de la subtitrare. Nu am ce sa-i fac, asta e pasiunea lui cea mare, literele, scrisul si cititul.
Eu il las sa invete ce vrea si il incurajez daca vad ca ii place ceva, nu insist si nu il oblig. Stii, fiecare vrea sa nu repete greselile parintilor lui. Atunci cand eu vroiam sa invat mama mea a decis ca trebuie sa ma joc, ca si tine gandea, si am fost foarte nefericita din cauza asta. La 5 ani am vrut la scoala si mama mi-a promis ca atunci cand va incepe scoala ma va da. Cand a venit 15 septembrie si am vazut pe geam cum copii merg la scoala si eu nu, a fost o dezamagire pe care n-o voi uita niciodata. Toata copilaria mica imi aduc aminte cum ma plictiseam de atata joc, in timp ce eu as fi vrut sa invat. Mereu stateam pe langa cei mari si ii intrebam toate cele si muream de nervi cand ma trimiteau "la joaca" ca sunt mica si am timp sa invat. Cand au considerat ei ca a venit timpul, de fapt mie imi trecuse timpul, nu mai eram atat de interesata sa invat.
Parerea mea este ca fiecare lucru isi are timpul sau si daca copilul meu crede ca acum e timpul pentru alfabet, de exemplu, cine sunt eu sa spun ca nu e?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingrid70 spune:

Al meu va fi la gradinita de stat si nu cred ca vor invata prea multe la grupa mica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu nu cred ca a inteles cineva ca daca copilul vrea sa invete ceva ii zic ca nu e cazul
pur si simplu in programa de grupa mica nu stiu sa fie vorba de invatat litere si cifre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flowerbee spune:

Din cate m-am interesat, programa este la fel, atat la stat, cat si la privat, pt ca majoritatea copiilor vor merge la scoala de stat.

A propos, noi ii vom da pe licuricii nostri la clasa 0 de la 6 ani si 8 luni sau 5 ani si 8 luni? Mie 5 ani si 8 luni mi se pare f devreme. Legea cica zice ca scolarul trebuie sa aiba 6 ani impliniti in ziua in care incepe anul scolar (deci in septembrie, ceea ce nu este cazul nostru), sau la 1 ianurie anul urmator (ceea ce ar putea fi cazul unora dintre noi). Zilele trecute vorbeam cu o prietena despre aceste aspecte.

Si eu cred ca este important ca materia sa fie predata prin joaca si activitati practice. Astfel, copilul va considera ca se joaca.

Am observat chestia asta la Alexia. In fiecare seara spune ca vrea sa se joace de-a scoala. Bunica paterna este profesoara, ma rog, universtara, dar tot pedagog este si, la un moment dat, i-a propus Alexiei sa se joace de-a scoala. Atat i-a trebuit, ca de atunci, nu exista seara fara sa se jucam acest joc. Asta inseamna ca insiram toate papusile si le punem intrebari (la care raspunde Ale, bineinteles), spunem poezii, cantam cantecele si, mai nou, invatam engleza. Ale e f cuminte si atenta si prinde f repede, ea considerand ca totul este un joc.

Cred ca acum, la 3 ani, principalul este ca licuricii sa invete sa socializeze, sa se conformeze unor reguli si sa se deprinda cu disciplina si organizarea. In rest, cifre, litere etc., vor avea timp sa invete.

Bee

Mamica de fetita dulce ALEXIA - MARIA (20.01.2009)

Doamne, ai grija de noi si de copiii nostri!

Mergi la inceput