Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(65)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irip spune:

si pe mine ma intreaba seara de ce nu mananc. pai daca pana vine el rup frigiderul, normal ca seara nu mai pot. voi cum stati cu pulsul? mie imi scade tensiunea si imi creste pulsul fapt ce imi creeaza un disconfort...

27 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

buna seara!
Ce multe gravidute! Sa va ajute Dumnezeu sa ajungeti cat mai aproape de termen, ca tot vorbeati despre asta. Si se poate, va spun eu care am dus pana la 37 de sapt, 2.800 Matei si 3.000 Natalia, dar cu stat la pat o luna inainte de nastere. Si sunt mamici, tot pe acest forum am citit, care au dus gemenasii chiar pana la 38 de sapt. Curaj deci!
Noi suntem bine in rest, n-am mai intrat de mult pe forum, va mai citesc uneori, rar, pt ca abia am vreme sa ma relaxez cu un dus sau sa-mi verific e-mailul. Dar e bine, cata vreme suntem sanatosi nu putem decat sa-I multumim Celui de sus, alta binecuvantare mai mare nici nu exista.
O curiozitate am si eu, pt mamicile care dau LP, cat costa sa hranesti gemenasii cu lapte praf intr-o luna, sa zicem la 4, 5 luni, de exemplu. Eu inca alaptez exclusiv, dar nu stim ce vremuri vin, deci ma informez deocamdata.

Poze noi la semnatura!
https://picasaweb.google.com/lh/myphotos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

cikas merci de vorbele bune , va pupez!
Pe burtici sau pe bebici, dupa caz

anne`mary bine ai venit! sa duci sarcina cat mai mult si bine si sa fie Tudor si Stefan sanatosi. Frumoase nume!
Acu despre carut:
- vezi ca are 20kg mamaa! e imens. Daca stai la bloc va trebui sa faci un drum cu el sa il lasi in fata si dupa unu cu bebeii. No way nu incape in lift de bloc normal
- e solid si f bun pe bordurile din buc
- e f lat si nu incapi pe trotuare si pe usi. Viata va fi o tabla de sah si iti vei programa miscarile ca o felina sa stii ca poti patrunde sau nu
- e bun ca are f multe accesorii gen landou, plasa tantari, footmuf. Nu sunt insa asa de importante ca greutatea dupa parerea mea
- in masina e problematic iara cu incaputu..Daca incape el si se si inchide porbagaju nu mai bagi alceva..Nici scaunele lor. Alea separat
- daca stai de ex la casa pe pamant-deci sa nu tre sa il cari e o alegere buna.
- De asemenea dca in permanenta vei avea o a doua persoana sa te ajute e ok, in oras cu strazi si trotuare neocupate de masini atunci e o alegere buna

PS acu vazui ca ai zis ca ai pe mama ta si ca stai si la et 1, deci s-ar putea sa iti mearga.Totusi vezi ca e f mare si greu de carat zilnic.Mai bine ia unu mai mic de la inceput.Stiu pe cineva a avut dinasta si ea sta la et 1, si tot l-a folosit destul de putin. Din aceleasi motive..
La cele side by side recomand sa cauti unu gen umbrela, maxi 10-13kg sa il poti cara totusi, si care se face si mic.Sunt si deastea care merg de la nastere.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

anahadasa eu de la 6 luni am oprit mulsu (ca scoteam doar de o masa pt amandoo) si deci papau doar LP. Din ce imi amintesc se ducea o cutie la 3 zile. Nan papau ele. Costa cam 23 o cutie...Fa si tu socoteala. Te ia cu capu creerului. Da-i inainte cu alaptatu mai ales daca e EXCLUSIV pt ca nu cheltui asa bani si e si cel mai bun pt ei.
Ai pui mari - 4 lunite in curand, felicitari!

Acu e boierie cu lapticu. De la un an am inceput sa combin cu lapte de vaca si sa substitui o masura. Acu suntem pe trei mas LP si restu pan la 250 lapte de vaca. Ori deala albastru, ori de la dozator, ori mai fac eu de cocos sau de migdale.Si sunt happy ca il tolereaza bine, iau in greutate, le place. Si la bani iau doo cutii mari (de 800gr) pe luna. Vis ce mai.

anne`mary cu patutu zicea bine cine zicea ca nu prea e de luat dinala dublu de gemeni, de la 4-5 lunite o sa inceapa cu rostogolitu, si se vor deranja.

Eu am fost caz mai special ca am tot amanat sa dam patu mare si le-am tinut intr-un singur patucin de lemn pana la 8 luni. Le culcam una la un cap una la alalant, dimineata le gaseam amestecate zdai seama, da nu se sculau una pe alta si nu se loveau . Erau fericite ca sunt impreuna si stateau la o sueta '
Dupa ce am luat al doilea patut lipit a stat si el si asa sunt si acu. E tare amuzant, le pun la nani si se aude dupamasa o chiuiala si o veselie deacoloo!! Rad una la alta, fac cucubau la gard, isi arunca iepurii una in patu alteia, isi fac mai mai in cap..E distractie totala.
Acu am schimbat fengshuiu si nu le mai vad pe gaura cheii, nu mai am raza vizuala, da inainte vedeam tot, si lesinam de ras! acu ma multumesc doar cu audio.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Anahadasa, cred ca ne dorim toate sa ajungem la o asa frumoasa saptamana de sarcina ca a ta, dar pana sa stai o luna la pat ai avut vreun fel de problema in sarcina? (contractii, col scurt, etc)

27 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

merci sugubina . Eu mi-am facut o lista cu ce ar trebui sa cumpar ca apoi sa iau fiecare produs in parte si sa ma interesez de care/cum si in cef sa-l cumpar. Prima pozitie: carucior; a 2-a pozitie: patut; a 3-a etc etc...nu am trecut de a 2-a pozitie Am crezut ca in 2 zile rezolv toata lista . Dar mai am timp.
Noi stam in Buzau si sotul ma ajuta f mult la cumparaturi, facturi etc si de aceea ma gandesc eu acum ca nu o sa fiu nevoita sa tot umblu eu prin magazine. Cu trotuarele insa

Tu ai 4 copii? Esti o super-mama . Sa fiti sanatosi si voiosi.

+ 15 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

am ajuns in 2011 cu povestile voastre din urma si Lumy mi-a dat o idee buna. Daca acel carucior are landou, nu pot sa scot copiii cu landoul din casa si sa montez caruciorul afara? Poate e mai usor sa scot scheletul caruciorului si sa vin cu landourile ulterior. Atasarea lor este dificila? E mare chinul? Ma gandesc la primele luni pana incep sa se zbenguie.

+ 15 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ro_x_ana spune:

anne`mary, despre carucior si largimea intrarilor la usi - este important sa nu depaseasca 80 cm, cat e latimea standard a unui carucior cu rotile pt persoane cu dizabilitati. Blocurile, magazinele,usa de la mijloc a autobuzului (la autobuzele mai noi care nu au scari inalte), lifturile speciale de la metrou etc respecta aceasta dimensiune, este obligatoriu. Un carut dublu prea ingust nu lasa loc destul copiilor cand mai cresc. Despre parcari, e adevarat ce spune Sugubina, lucrurile nu sunt roz. De multe ori vei fi nevoita sa ocolesti toata parcarea ca sa iti poti continua drumul. Problema asta se rezolva in cazul caruciorului tip tren, care e ingust, dar lung si nu poti lua viraje prea stranse cu el.
anahadasa, eu am alaptat gemenii exclusiv pana la 6 luni si apoi am inceput diversificarea. Acum, la 10 luni, papa 3 mese/zi si in rest sug la cerere, mai ales noaptea. Nu stiu cat costa LP pt gemeni, dar daca mai ai laptic si mai poti (imi inchipui ca esti extra-suprasolicitata cu 4 copii) e mai bine, si pt ei si pt portofel, sa le dai san. Te admir pt familia minunata si iti doresc sa ai multa putetre in continuare ca sa ii cresti frumos pe copii si sa te bucuri de ei la maxim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

salutatre, salutare...

va rog sa votati cand aveti timp (pana la sfarsitul lunii) proiectul de la linkul asta de pe Tara lui Andrei

http://www.taraluiandrei.ro/orasul-tau/proiecte/lumea-din-jur-are-sens-si-pentru-mine-materiale-in-terapia-aba-pentru-copii-cu-autism_1087.html

Este vorba de asociatia unde face si Dragos terapie, sunt niste oameni deosebiti iar copiii de acolo sunt super-super si chiar merita sa castige
Trebuie doar sa va creati un cont (sau mai multe , cate unul pt fiecare adresa de email pe care o aveti) si sa votati

Puteti distribui linkul si la cunoscuti, orice vot conteaza si e mai mult decat binevenit

E o competitie stransa intre primele 3 clasate, clasamentul se schimba in fiecare ora...se voteaza mereu

Multumesc mult



2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Sugubina, multumesc pt lamuriri si pt urari!
Irip, am avut contractii false din sapt 32, insa riscul a fost mare la mine pt ca gemenasii au venit prin a treia cezariana. Stiu ca majoritatea se opresc la a doua cezariana , dar eu mi-am dorit trei copii….. si-au venit patru, dar ne-am revenit rapid din soc!
Roxana, multumesc mult pt incurajari! Inca am lapte, e destul de solicitant sa alaptezi exclusiv, o vad chiar ca pe o provocare, insa incerc sa resist stiind cat de sanatos e laptele matern si cat de ieftin pt buzunarul nostru.


Poze noi la semnatura!
https://picasaweb.google.com/lh/myphotos

Mergi la inceput