Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(65)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, incearca sa fii un pic mai optimista.
eu am o amica ce are gemeni (au aproape 2 ani). a avut o sarcina f f grea: a avut contractii mari care i-au scurtat colul, prin sapt 15 au internat-o sa i le calmeze si apoi au cerclat-o. la 22 de sapt, desi avea cerclaj, i s-a deschis colul (de la contractii puternice si col f moale) si a inceput sa elimine treptat din dopul gelatios . cu toate astea, a dus sarcina pana la 33 sapt si 4 z si a trebuit sa stea doar 10 zile cu bb-ii in spital. copiii sunt perfect sanatosi.
amary, nu sunt eroina. ca si tine, sunt destul de incercata de viata...
edit: am 24sapt si 5z.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, mi-am propus sa nu mai uit pe forumuri despre copiii prematuri. pana la urma, fiecare are destinul lui. pe mine, ma bulverseaza cand nu inteleg de ce mi se recomanda anumite lucruri si ma invinovatesc ca nu pun intrebarile la timp. as vrea ca medicii sa acorde mai mult timp explicatiilor, nu sa vin acasa sa stau sa butonez pe Google ca sa ma dumiresc cat de cat. sunt furioasa pe treaba asta cu lipsa de atentie a medicilor, desi fata de alte gravide am un doctor ok. poate ca si statul asta in casa ma face sa o iau razna, uneori.

27 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, si pe mine ma scoate din sarite cand dr vrea sa imi dea un tratament fara sa imi explice de ce. iar daca intreb, se uita lung, ca si cum as fi picata din stele. nu imi place deloc atitudinea asta.

tocmai am avut niste dureri de ovare sau ceva de genul. am inteles ca si astea sunt niste mici contractii de fapt. mi-a facut sotul un nopsa+scobutil si acum sunt ok.

fetelor care sunteti mai avansate cu sarcina sau chiar mamici, va rog, imi spuneti cam care a fost frecventa ecografiilor incepand cu sapt 28 de sarcina (trim III)? multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

of, desi azi am stat numai in pat am avut contractii. am luat si eu pe langa un nifedipin un no spa si mi-am facut un dus k ma relaxeaza. sper sa ma lase. da, privirea aceea a dr. care isi da ochii peste cap cand pui o intrebare de bun simt ma face sa ma simt mica de tot. si pe mine ma intereseaza cum e cu ecografiile dupa 28 sapt. din cate am citit se mai recomanda una la 32 de sapt si cam atat. o sa il intreb si eu pe dr cand se mai face. parca as face mai devreme si parca mai des.

27 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

dimpotriva, eu auzisem ça la sarcinile cu risc (de ex gemelare) monitorizarea trebuie sa se faca mai des in trim III fiindca nu cumva unul din fetusi sa intre in suferinta fetala (retard de crestere, lichid putin, placenta prea matura, etc).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

de la 28 de sapt, gravida trebuie sa mearga la control de 2 ori pe luna, insa nu stiu daca se face si eco de fiecare data. eu as fi mult mai linistita daca mi-ar face eco mai des. ne-ar prinde bine k mamicile de gemeni sa ne impartaseasca si aceasta informatie

27 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

pai daca nu ne face eco, cum ne controleaza? ca doar nu ne verifica manual colul si asta e tot. oricum, mie nu imi convine sa imi pipaie colul cerclat atata vreme cat poate folosi sonda vaginala.
oricum eu o sa imi schimb ginecologul, fiindca ma seaca in ultima vreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Buna fetelor

Ati avut ceva activitate fara mine.
Irip am spus ca as vrea sa nu fac acele injectii pentru ca am o presimtire ca daca stau asa cuminte in pat o sa nasc mai tarziu si plamanii lor vor fi dezvoltati. Bine astea sunt visele mele .
Voi vedea ce o sa imi spuna acum la spital.
Fetelor eu sincer nu prea imi dau seama care sunt contractii. Mi se tuguie burta si ma doare destul de tare, dar in acelasi timp simt si piticele cum se misca. Acum nu stiu, ma doare ca se misca ele sau ca am contractii? Cateodata ies in afara cu picioarele sau cu corpul si mi se imparte burta in doua si iar ma doare, si astea sunt tot contractii?
Of sunt varza la capitolul contractii.
fetele

FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
31 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Salexa, nu stiu ce sa-ti spun in privinta contractiilor tale. Cert e ca mie de cate ori mi se tuguie burta sau apar diverse denivelari ale ei(pe care unele mamici le descriu ca si cum ar fi acolo capul sau fundul copilului) mi s-a spus ca sunt contractii. Aceste " schimonosiri " ale burtii sunt insotite si de tensiune la " locul" faptei, de o presiune, un fel de menghina, se simte ff tare. eu cred totusi ca mi-as fi dat seama daca sunt copiii, dar miscarile lor nu se confunda deloc cu ceea ce simt eu cand am contractii. poate e mai bine sa nu stii sa identifici contractiile pt ca nu stai tot timpul cu stresul k se poate intampla ceva. sunt mamici care au contractii si sunt relaxate, iar pe mine curg apele la fiecare contractie. cred ca nici atitudinea mea extrem de grijulie nu e tocmai ok, cred ca exagerez si din cauza asta nu ma pot linisti si bucura deloc de perioada asta. balanta_tm, cred ca toate gravidele, la un moment dat, vor sa schimbe medicul. ar fi bine daca la varsta asta a sarcinii ai putea sa-l schimbi, insa de obicei multi refuza sa ia in evidenta o gravidutza cu o sarcina mai mare.

27 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Eu, incepand cu saptamana 30-31 am fost foarte monitorizata. Aveam IR marite pe partea Evei, nu lua suficient in greutate si era in pericol de a intra in suferinta fetala. drept urmare prestam saptamanal 2 eco si 3 teste non-stres. Tot ea a dictat si momentul cezarianei la 37sapt.
.....dar eu am fost un caz cu probleme, nu clasic

2+

Mergi la inceput