Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(65)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irip spune:

cand m-a internat aveam burta tuguiata si atunci mi-a zis ca am contractii. ulterior, la o consultatie i-am spus dr. k imi simt burta ca un pepene gata sa pocneasca. m-a palpat si mi-a zis ca e firesc sa o simt asa k doar am gemeni. eu contractiile le resimt doar cand am burta deformata.

27 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, Irip nici eu nu prea disting intre contractiile astea sa stiti... Uneori e burta tare, cand ma ridic sau fac ceva, dar sunt nedureroase si cedeaza repede, eu zic ca astea nu-s periculoase... Asta cu tuguiatul burtii, Balanta, eu zic sa stai linistita, cred ca era unul din bebei... Si mie mi s-a intamplat astazi ceva asemanator si haios, m-am intors de pe o parte pe spate si fundul baietelului ramasese ridicat chiar langa buric. Era tare caraghioasa burta asa...Cred ca si motaia ca doar cu greu l-am impins la loc, il simti ca se misca de acolo...
Contractiile astea de care zici tu, le-am avut in ziua in care am nascut, burta se tuguia singura din 10 in zece minute, dor si uneori nu prea mai cedeaza (cel putin la mine n-au cedat nici la perfuzii). De asta cred ca nu era ceva serios...
Maine fac 31 de sapt, am trisat cu o zi, ca tot intrasem pe profil... Ma multumesc si cu 3, 4 s cu ei sanatosi in burtica... Si mie mi-a zis dr. ca de la 34s pot fi scosi. Si chiar cand am nascut am avut colega de salon o mamica de gemenei nascuti la 34s, sunt frumosi si sanatosi acum...Si multe mamici de aici au nascut la 33,34s si vad ca au copii frumosi si sanatosi. Tu ai 24-25s, nu? Hai ca nu mai ai asa mult, peste 3 saptamani te mai linistesti, o nastere la 7 luni nu mai e asa riscanta, da nici prin minte sa nu-ti treaca, da? De la 34s in sus... .Meriti, crede-ma, esti eroina din multe puncte de vedere

Monas, multumesc, mai stresez dr. ca imi sta pe creier ce mi-a zis cu ruptul membranelor...Culmea, la primul copil, habar n-am daca imi aparuse streptococul, ca n-am apucat sa mai fac secretiile la final, am nascut prematur, fara membrane rupte sau col deschis



Amary 31+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amary09 spune:

Balanta, la 12s a aparut streptococul, la 25s am repetat, nu mai era (fara tratament), in spital mi-au recoltat iar acum o sapt, tb sa intreb luni, marti de rezultat. Sunt chiar curioasa

Amary 31+ de +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

Buna ziua
sunt si eu viitoare mamica de baieti gemeni si am nenumarate intrebari legate de camera lor. Am inceput sa fac liste cu ce as avea nevoie pentru ei iar acum caut comentarii pro/contra pentru diverse obiecte.
Ma gandeam daca ma puteti ajuta din experienta voastra.

Caruciorul ales este http://www.nichiduta.ro/detalii-produs-5766/carucior-pentru-gemeni-mikado-duet/ Cum vi se pare? Se merita sa-l cumpar?

La capitolul patut sunt bulversata. Patut dublu nu exista, nu? O sa cumpar 2. Il vreau din lemn, vroiam cu sertar jos dar m-am razgandit, am gasit cu 3 niveluri ... dar nu sunt inca hotarata. Voi ce ati folosit? Cat au stat in patut? Pasul 2 a fost mutarea intr-un pat, nu? Pat dublu sau 2 paturi de o persoana alaturate?

O sa va deranjez cu multe intrebari

+ 15 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ro_x_ana spune:

Buna, fetelor! Ce activitate intensa!
Recomand si eu cu caldura menajamente maxime pentru burtici. Stati in pat, fetelor, chiar daca vi se pare cel mai nasol lucru din lume! Mai bine o frustrare acum decat regrete nesfarsite dupa, in caz de nastere prematura din cauza efortului.
Eu am facut Dexa la 27 s pentru ca aveam col scurtat - 10 mm si nu am observat nici un fel de efecte adverse. Situatia era destul de stabila. Stateam cuminte, cu utrogestan, nospa si gynipral, fara efort fizic si era ok, dar o indigestie pacatoasa, virala, adusa de fi-mea cea mare si plimbata pe la toti membrii familiei, mi-a pus capac. Starile de greata mi-au declansat contractiile si pana seara am ajuns la maternitate cu dilatatie 4 cm. Nu se mai putea face nimic. Am nascut la 34 s, fata si baiat, iar baiatul a facut o detresa respiratorie severa, de nu stiam daca mai scapa. A fost groaznic! Nu doresc nimanui sa treaca prin asta. Asa ca aveti grija de voi, si fiti atente la orice va poate expune riscului de nastere prematura. Poate ca daca am mai fi apucat sa facem inca o doza de dexa nu am fi trecut prin cosmarul asta. Dar lucrurile s-au intamplat prea repede. Acum, la 10 luni, suntem bine, sanatosi si voiosi. Am cunoscut si copilasi nascuti la 34 s care nu au avut nici o problema, deci e chestie de sansa; si am mai aflat ca fetele sunt mai putin expuse la complicatii respiratorii decat baietii.
Va doresc sanatate multa si rabdare, sa ajungeti cat mai aproape de termen, apoi nastere usoara si bebici sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

ro_x_ana, multumim ca ne-ai impartasit din experienta ta. am citit zilele acestea atatea forumuri despre prematuritate de am ajuns sa le visez. sunt ingrozita efectiv si sunt decisa sa nu mai ies din casa decat pentru a merge la medic. ce doza de dexa ai facut? cat ai stat in spital cu copiii? de la ce varsta a sarcinii au inceput contractiile si cand s-a scurtat colul? sanatate multa copiilor . anne_mary, bine ai venit printre noi. imi place ca esti optimista si te gandesti deja la amenajarea camerei pt copii.

27 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ro_x_ana spune:

anne`mary, caruciorul care iti place pare o alegere buna, pentru ca se manevreaza usor, are suspensii si merge bine pe orice teren, deci nu vei fi nevoita sa te opintesti sa-l ridici in brate cand treci linia de tramvai sau pe trotuare cu gropi. Trebuie insa sa te gandesti unde ai sa il tii. Daca stai la curte nu e o problema, dar daca stai la bloc nu cred ca incape in lift si trebuie sa iei in calcul alte variante (boxa, portbagajul masinii etc). Eu am un carut asemanator, de care sunt foarte multumita (TFK), dar fiindca nu intra in lift il demontez/montez in fiecare zi cand vreau sa ies la plimbare. Il tin in masina (nu uita sa verifici daca iti incape in portbagaj!) si nu e char usor sa faci toate manevrele astea pentru o simpla plimbare. Dar nu e imposibil. Dealtfel nici un carut mai mic, tip umbrela, nu mi-ar fi incaput in lift cu copiii in el, asa ca singurul avantaj, daca as fi ales Maclaren de exemplu, ar fi fost ca ocupa mai putin loc in portbagaj (cand pleci in concediu conteaza si asta, ca iei aproape toata casa cu tine si ai nevoie de spatiul ala). Rotile lui mici insa nu s-ar fi comportat la fel de bine prin gropile din cartier sau cand trec strada la linia de tramvai.
Despre patut... patul dublu e tentant pentru inceput, dar la cateva luni vor incepe sa se rostogoleasca, poate chiar sa se urce unul peste altul. Pe ai mei i-am separat pe la 3 luni - in patuturi lipite, ca se deranjau noaptea unul pe altul cand dormeau in acelasi pat. Din punctul meu de vedere nu merita cheltuiala - un pat dublu acum si inca unul, poate doua la fel, mai tarziu. Noi am luat paturi clasice, din lemn, cu saltele de cocos, si apoi ne-am gandit la ce-o sa facem cand plecam in vacanta... asa ca am mai luat un rand si pliante :) Nu regret ca am ales paturile din lemn la inceput, sunt mai bune decat cele din plasa. Cele cu 3 nivele si laterala culisanta sunt ideale. Te scutesc de cocosarea spatelui cand bebelusii sunt inca mici si nu stiu sa sara din pat. Iar cand mai cresc, pe la 2 ani, si vor sa se urce/coboare singuri din pat, se poate scoate laterala culisanta si patul devine sofa.
Iti doresc succes la cautari si sa faci alegerea cea mai buna pt tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ro_x_ana spune:

irip, colul scurtat s-a vazut la echo de morfologie fetela si am facut urgent dexa, dar nu mai tin minte ce cantitate era. Am uitat foarte multe lucruri dupa ce am nascut, din cauza nesomnului si a oboselii tot mai acentuate, ca nu am mai apucat sa recuperez nici pana in ziua de azi. Nu mai citi toate forumurile cu chestii de groaza, ca in loc sa ai o stare psihica buna si relaxata iti faci mai mult rau si le transmiti si lor anxietatile tale. Fii pozitiva si ascultsa-ti medicul. Eu inainte sa aflu ca am col scurt am facut efort vrand-nevrand, ca aveam fetita de 1 an jumate de care eu ma ocupam, o duceam in parc, o spalam etc si tot timpul trebuia sa o ridic pentru te miri ce. Nu stiam atunci cat ma poate afecta. De cand am aflat am fost foarte cuminte, nu am mai facut efort si as fi ajuns mult mai aproape de termen daca nu era indigestia aia. De la 27 s pana la 34 s cand am nascut, la toate controalele se vedea colul la fel, nu s-a mai scurtat si nu era deschis. Dar asa a fost sa fie... sa nasc mai devreme. Intrun fel poate ca a fost mai bine, ca doctorul meu intra in concediu si imi era groaza ca ma lasa in grija altcuiva sa nasc. Eu am nascut normal si nu aveam curaj sa nasc cu un necunoscut.
Cu contractiile nu am prea avut probleme.
Fug, ca le e foame picilor.
Sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne`mary spune:

multumim roxana pt raspunsuri si lamuriri. Noi stam la bloc dar la etajul 1 si cu ajutor din partea mamei cred ca o sa ma descurc cu urcatul/coboratul caruciorului un etaj.... cel putin asta spun acum .

Am inceput sa citesc povestile voastre din urma...cam din 2009. Am vazut la un moment dat o mama care a scos grilajul patuturilor pe mijloc, le-a alipit, a pus prosoape la mijloc si voila un pat dublu ingradit. Mi s-a parut o idee buna ... daca nu se incomodeaza reciproc.

Eu am luat in serios atentionarea gasita in toate articolele "sarcina gemelara e o sarcina cu risc" asa ca ma menajez cum pot mai bine. Sunt o fire activa, dar sarcina e prioritate pt noi. Norocul meu ca ma intelege sotul si nu are pretentii sa il astept cu masa pusa zilnic, sa fie casa luna in permanenta etc.

eu o sa va tot deranjez cu intrebari caci am multe necunoscte. Va pup

+ 15 Tudor si Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Mamicilor, vaccinul antitetanos l-ati facut? daca da, in ce saptamana de sarcina? multumesc

27 &

Mergi la inceput