Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(65)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

ai mah la FIV Cum ai tu-deci sarcina pretioasa, trombofiilie, gemelara..iti face cezariana zic eu

Dr ce zice? inca nu l-ai intrebat ha?

Citat:
citat din mesajul lui salexa

Burticilor o sa va spun tot ce se va intampla. Marea problema este ca nu stiu cum voi naste natural sau cezariana. Inca nu am vorbit cu dr. Dar cred ca voi face cezariana.

FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
31 saptamani+2



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns salexa spune:

Nu am deschis subiectul inca. Dr cu care am facut fiv a spus ca cezariana este indicata pt sarcina mea, iar dr cu care voi naste nu a spus nimic momentan.
Eu nu prea as vrea sa fac injectiile cu dexa dar voi vedea luni cand ma va interna.

FIV 1 dr Albu Dragos reusit
mutatia 1691 in factorul v nu a fost identificata
mutatia 20210 in factorul II nu a fost identificata
mutatia 677 heterozigota
mutatia 1298 heterozigota
mutatia 675 4G PAI homozigota
mutatia 844G PAi nu a fost identificata
31 saptamani+2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

Salexa, tu de ce nu ai vrea sa faci injectiile cu dexa? din cauza a ceea ce ai citit pe prospect? ma gandesc ca totusi dr nu ar fi nebuni sa dea in sarcina gemelara injectiile astea mai devreme decat la celelalte gravidutze. E demonstrat ca sarcina gemelara e una cu risc. Zic si eu! balanta_tm, tu ce parere ai despre injectiile cu dexametazona? ce doze stii ca se fac si in cate reprize?

27 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

buna fetelor!

anabel, de ce iti masoara colul avand vezica plina? asa e corect? eu stiam de ex, ca daca masor endometrul cand am vezica plina, endo iese mai mare decat e in realitate. dar poate cu colul e alta situatie.
nu te mai necaji ca nu ai facut cerclaj. si cerclajul asta are riscurile lui.
sunt multe fete care au dus sarcina gemelara fara cerclaj si cu stat in pat. important este sa controlam contractiile.
de cand stai doar in pat nu mai ai contractii deloc?
de iesit din casa, trebuie sa mai ies si eu o data la cateva sapt, pt eco si analize. dar imi e groaza, fiindca nu ma simt bine nici cand merg, nici cand stau in fund. orice presiune pe col, o resimt din plin.
irip, sunt f confuza in legatura cu dexa. in primul rand, nu inteleg cat dureaza efectul injectiilor. apoi nu inteleg in functie de ce factori se stabileste doza: o alta fata cu gemeni a facut 3 doze in 24 de ore (1 la 8 ore), la tine vad alta schema...
de asemenea, nu-s lamurita: dexa incetineste cresterea sau o acceleraza? am auzit ambele variante.
in ce te priveste, nu inteleg de ce ti-a dat din sapt 27 sa le faci? in momentul asta, ai risc de nastere prematura? contractii nasoale nu ai, cu colul stai ok. atunci? ai probleme cu placentele? sunt prea mature? ai prea putin lichid amniotic? bb-ii au retard de crestere?
sugubina, cateva nume de baietei: alex, victor, razvan, teodor. dar nici unul nu ne place in mod special.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

am mai stat si m-am gandit.. cat am fost in spital erau fete care au nascut la 26-28 de sapt, iar despre sansele de supravietuire nimeni nu se pronunta ( fetele nu facusera ac injectii), apoi, dr mi-a povestit de o pacienta de-a lui cu sarcina gemelara care nascuse la 32 de sapt 2 fetite de aprox 2 kg fiecare (deci sarcina gemelara prezinta risc de prematuritate), 3 dintre prietenele mele care au nascut si care nu au avut risc de nastere prematura au facut totusi ac injectii ( fiecare avea alt dr). Nu toate au facut la aceeasi sapt de sarcina, dar au facut ac injectii. pt linistea mea sufleteasca o sa il intreb data viitoare care a fost treaba cu ele de mi le -a dat de facut asa devreme. off, cand sunt la consultatie nu-mi vine nici o intrebare. abia dupa ce ajung acasa vin intrebarile. am totusi bafta ca ma vad cu el la 2 sapt si pot sa-l mai intreb una alta. nici eu nu stiam k tre sa ai vezica plina cand iti masoara colul. eu oricum nu pot sta intinsa pe spate si cu vezica plina la eco ca am contractii.

27 &

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

irip, pe mine ma ia un fior pe sira spinarii cand aud de bb-i nascuti inainte de 30 de sapt in romania (chiar daca au facut inj de maturare a plamanilor). pe langa supravietuirea in sine, mai e si marea intrebare daca acei copii vor fi sanatosi (romania sta mult mai slab decat alte tari la conditiile pe care le are pt acesti prematuri, ca ei sa recupereze suficient pt a fi niste bb-i dezvoltati normal).
de aceea vreau sa fac tot ce depinde de mine ca sa duc sarcina cat mai mult. cred ca orice as indura acuma, gravida fiind, nu se compara cu stresul de a avea bb-ii in incubatoare, cu lunile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Da fetelor am intrebat de masurarea colului un medic ginecolog si el mi a spus asta dar ptr echo endovaginala nu cealalta.La cealalt tip de echo normal colul imi aparea de 38mm mai mare.

Eu am hotarat sa nasc prin cezariana stiu ca ma recuperez repede asa ca nu as vrea sa ma risc cum am vazut pe discovery o mamica de gemeni care a hotarat sa nasca natural unul din gemeni era asezat cu capul in jos si s a nascut repede iar celalalt a avut probleme au trebuit sa intervina de urgenta cu cezariana, asa ca nu ma risc.
doctora mea nu e incantata ptr ca sunt pe clexane si ii este frica de o declansare prematura dar ajungem noi la un consens mai ales cu o monitorizare mai atenta.

Balanta mai am contractii cand stau in pat mai rare dar schimb pozitia si cedeaza.

Referitor la injectiile cu dexametazona o sa prefer sa le fac dupa cum spun medicii dar totusi o sa fiu de acord sa le fac mai repede doar dc am colulul deschis. Ma gandesc ca in acest caza stau in spital si o saptamana tot o mai poti lungi cu tratamente intravenoase si pot face si asta.E greu ca stam noi sa ne gandim la toate astea sincera sa fiu eu am obosit din perioada infertilitatii si a fivului cand am facut tratamente mai neconventionaleptr Romania pe riscul meu.




32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Sugubina sa ti traiasca pufoasele sunt destul de mari.

Iti multumim si tie si celorlalte mamici ca mai intrati si ne spuneti din experientele voastre, doar vezi cate temeri avem !!!!


32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anabel79 spune:

Din cate stiu intri in luna a 7 din saptamana 28 pana la 32 cred ca de asta unii medici fac dexametazona mai repede, cum multi gemenasi se nasc la 7 luni.

Eu ma rog la Dzeu sa ajung la saptamana 28 apoi la 32 si tot asa poate mai pun cateva saptamani pana la saptamana 37 cand i as putea aduce pe lume de ziua mea dar tare pare departe dar nu imposibil!!!!

Glumesc vreau sa aiba ziua lor de nastere, ba chiar ne gandeam eu si sotu sa le punem un nume de sfant ca sa aiba fiecare si o zi separata sa sarbatoreasca.Desi initial eram hotarati sa le punem un singur nume cineva ne a spus ca ar trebuii sa i dam posibilitatea copilului sa aleaga dintre 2 nume care ii place cel mai mult si uite asa ajungi la o probleme si mai mare sa gasesti 4 nume......


32 ani, boala autoimuna Hashimoto,ATPO, Anti TG si ANA pozitivi, mutatia MTHFR C677T genotip homozigot FIV 1 reusit gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irip spune:

balanta_tm, si eu am aceleasi temeri. pe mine, m-au afectat ff tare cazurile din spital. 2 zile am plans si am avut astfel contractii. de asta sunt atat de speriata..

27 &

Mergi la inceput