Semnal de alarma: Tomografie Sanador

Semnal de alarma: Tomografie Sanador | Autor: Anca Wish

Link direct la acest mesaj

Nu stiu daca e locul potrivit, dar ma simt datoare sa va povestesc experienta unei rude apropiate.

I s-a recomandat o tomografie, motivul fiind un fibrom foarte mare. A facut-o la Sanador, pretul fiind 800 lei

Au fost multe peripetii, i s-a facut rau de la iod (ea neavānd granda tiroida), au uitat un ac in branula, dar toate astea au fost nesemnificative pe langa rezultatul tomografiei. Pe langa altele, scria: vezica biliara, pereti netezi, fara calculi. Asta ar fi fost foarte bine, in cazul in care ea nu si-ar fi scos vezica biliara acum 13 ani!!!!

Atentie unde va faceti analizele, investigatii. Se pare ca nici sistemul medical privat nu este lipsit de oameni slab pregatiti. Nu vreau sa jignesc pe nimeni, vreau doar sa trag un sistem de alarma.



"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Mie mi-au gresit hemoleucograma (!!! una din cele mai banale analize) la Polisano.

Volumul mediu eritrocitar le-a dat 0.004, normalul fiind 80-90, iar hematocritul le-a iesit 74, normalul fiind in jur de 35. Doi medici mi-au spus ca sunt niste rezultate imposibile si probabil au stricat proba.

Lavi 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellinia spune:

O patanie de genul asta am avut-o cu un medic ginecolog foarte cunoscut in ores: nu-mi gasea ovarul drept si pace! Chiar mi-a scris in scrisoarea medicala ca nu am ovarul drept. Si ovarul e bine mersi la locul lui dintotdeauna.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Si eu am o experienta soldata cu niste nervi la Sanador-ul de la Alba Iulia.
In decembrie am fost cu fiul meu pentru un exudat fariangian... ma rog toata clasa se umpluse de Streptocoq beta-hemolitic tip B. Prima chestie: domnisoara de la receptie nu avea nici cea mai vaga idee despre diferenta dintre testul rapid si exudatul lucrat in laborator, care dureaza 3-5 zile si se face si antibiograma...
Ma rog, dupa multi nervi si discutii in contradictoriu cu pediatrul, saracul, in telefon, o lamuresc despre necesitatea de a-l face pe cel din urma, ii recolteaza lui Matei proba din gat, platesc si imi zice ca rezultatul iese in 3 zile daca nu ii gaseste nimic si in 5 daca da. Si ca ma suna ei... Cum nu m-a sunat nimeni, a cincea zi m-am dus sa intreb ce-i cu rezultatul. Surpriza: desi era vineri, 23 decembrie, zi perfect si legal lucratoare, Sanadorul isi luase liber pana marti 27 decembrie, deci inca 4 zile in care copilul, daca era dupa capul lor, ar fi stat fara tratament...

Norocul meu este ca pediatrul lui, batran si cu experienta a anticipat ca daca toata clasa il are, nu scapa fix Matei si mi-a recomandat sa-l bag pe antibiotic fara sa mai astept rezultatul... Si asa a fost, il avea bine merci! Pana mi-a dat Sanadorul rezultatul, el deja scapase de el :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Anca, acum 5 ani bunica mea a facut tomografie la sanador si i s-a spus ca are fibroame pietrificate in uter, sa stea linistita ca nu e cazul de operatie, ca e ok. Nu erau fibroame pietrificate (parca asta era termenul) era cancer ovarian. Am fost cu filmele la fundeni si la alti doctori cateva luni mai tarziu cand starea ei s-a inrautatit si toti si-au dat seama ca e cancer.
De curand am nascut la Sanador si experienta a fost cumplita. Si nasterea si urmaritul sarcinii. Ca sa nu mai vorbesc de alte servicii pentru care am apelat la ei. Am mai scris pe la alte subiecte. Pacat de dotarile pe care le au pentru cel putin 90% din medicii de care m-am lovit eu nu-si merita denumirea asta. Iar la partea administrativa sunt din nou sub orice critica.
Repet, este o parere personala bazata pe experientele mele cu ei.


Mamica de grasunel Alexandru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Citat:
citat din mesajul lui ellinia

O patanie de genul asta am avut-o cu un medic ginecolog foarte cunoscut in ores: nu-mi gasea ovarul drept si pace! Chiar mi-a scris in scrisoarea medicala ca nu am ovarul drept. Si ovarul e bine mersi la locul lui dintotdeauna.

Cristina si Stefan Costin (25.02.2005)





Se poate sa nu fie vizualizabil in momentul ecografiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Maria1618 spune:

Inainte de a face un avort,ganditi-va fff bine(nu vb acum de ranile morale si psihice) si interesati-va dinainte de medicul care va face chiuretajul, fiindca de asta poate depinde viata voastra.Saptamana trecuta am facut un chiuretaj la renumitul Sanador,la dr Virginia Tarlea. Am optat ptr varianta aceasta,crezand ca platin un pret mare si mergand la un medic cunoscut, voi avea parte de siguranta unor servicii medicale ireprosabile si ca voi exclude astfel orice risc al interventiei.Suma achitata a fost peste 2000ron,la semnarea facturii,mentionandu-se ca pretul este unul estimativ. La 3zile dupa efectuarea avortului,m-am simtit extrem de rau(febra 38 si frisoane).M-am intors la spitalul Sanador,la urgenta.Timp de cateva ore mi-au fost administrate antibiotice,insa temperatura nu scadea.Medicii erau efectiv depasiti de situatie.In urma examinarii,mi s-a spus ca uterul nu eliminase un cheag de sange mai vechi si ca facusem retentie de sange,nicidecum ca medicul nu "curatase" bine uterul si acesta acumulase sangele.Dupa cateva ore de cosmar,am fost exteranta.La 2zile am revenit la control,unde mi s-a servit aceeasi poveste:cheagul ramas neeliminat.Am fost sfatuita sa iau fiole de ergomet,in speranta ca acel cheag restant se va elimina de la sine,in caz contrar fiind necesara o a doua interventie "foarte dureroasa"(acestea au fost cuvintele dr).Norocul meu a fost ca m-am "desteptat" la timp si am mers la Spitalul Filantropia,ptr a face un al doilea chiuretaj,unde s-a dovedit ca primul chiuretaj nu fusese efectuat cum trebuie,de acolo si complicatiile aparute.O astfel de greseala medicala poate duce la septicemie si chiar moartea pacientului.Sfatul meu este sa va feriti de medicii de la Sanador(serviciile sunt f scumpe, procedura se face din start cu anestezie generala ptr a plati un pret mai mare, sunteti taxate pentru cel mai mic serviciu etc).Evitati SANADOR si medicii de acolo,daca nu vreti sa va riscati viata!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Am fost dezamagita si eu de cei de la Sanador cand am facut triplul test mi s-a spus ca fatul este predispus la sindromul Edwards si mi s-a recomandat sa fac amniocenteza......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

La Sanadorul de la Alba iulia am facut si eu acum cateva luni o radiografie la sanul stang. Cand m-am dus sa platesc era alta suma decat mi se spusese ca ma costa. Am intrebat de ce si mi-au spus ca am facut la ambii sani. Pana nu am cerut sa fie chemata doctorita si sa-mi confirme in fata ca doar la un san mi-a facut nu am fost crezuta. Mi-au zis ca refac rezultatul si ca o sa treaca corect . Cand am ajuns acaza era trecut sanul drept.

Mergi la inceput