Piersicute de iulie august (26)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

m-a cam trecut un fior rece pe sira spinarii citind de baietelul care voia sa arunce surioara pe geam. eu am "patit-o" pe pielea mea: sora mea e cu trei ani mai mare decat mine si cam cand aveam eu vreun an jumate m-a impins cu carutul intr-un rau; am avut noroc ca era carut din ala cu roti inalte, cum erau pe vremuri, si ca mama s-a intors imediat (era cu spatele, erau la picnic) ca m-a auzit tipand. greseala parintilor mei a fost (imi povesteste mama) ca nu au pregatit-o in niciun fel pe sora mea pt venirea mea pe lume, au considerat ca e normal sa isi iubeasca surioara mai mica, ceea ce nu a fost chiar asa. mai ales ca parintii mei erau amandoi fff ocupati si cand veneau seara acasa se ocupau in special de mine, eram si mai bolnavicioasa (am facut patru pneumonii pana la un an) etc..
partea si mai "distractiva" este ca acum sora mea are o fetita de cinci ani (cea din poza mea de profil) pe care o "pregatesc" pentru venirea unui fratior/surioara. cand aude numai de asa ceva, mede incepe si zice ca "il baga la masina de spalat la program de stoarcere si apoi il intinde pe sarma" sau ca "il duce la tara si il pune sa stea in tarc cu puii, sa creasca acolo cu ei". deci, sadismul continua in familie

19+ Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Da, mai Dana asa a patit bietul Tudor la scoala.Ai facut numai bunatati. Eu nu m-am schimbat nici de hainele de la serviciu fiindca efectiv imi este lene.Iiuli ce povestesti tu acolo...au o imaginatie copii astia de te lasa masca.

Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Adarev,ohooo....la 11 ani ai ajutor de nadejde in Tudor!!! E maricel;doar spune-i tot timpul cand faci ceva cu bebe ca si cu el faceai la fel...si nu uita sa-l alinti mult mult si pe Tudor zilnic,sa se simta cel putin la fel de iubit ca pana acum.Fa-l sa simta ca bebe v-a adus si mai aproape ca familie,deci schimbarea sa fie in bine sau de la bine in si mai bine...si nu altfel.Eu sunt pe tavan de fericire ca va avea al meu surori....desi el vrea frate.ia spune-i in gluma la Tudor ca tu vrei fetita si uite il dai pe fratior la schimb...sa vezi ce zice...ia sa-l testam putin cum sta cu simtul "proprietatii"...bine,eventual dupa ce se naste puiul:).Am si eu idei nastrusnice
Fetelor,burticilor....eu mor de somn,imi vine sa plang de somn...si stiu ca in primul an...numai de somn nu o sa am parte.Mai bine aveam pofte...,nici pofta de mancare nu am,bine ca nu am greturi...dar somnul ma termina...Mai sufera careva de boala somnului?Vitamine iau...asa ce mama holdelor am de as dormi in nestire...?Ma pun in pat la 8:30...citim cam o ora la 2-3 povesti.le discutam eu si Rudy...si ne trezim la 7 dimineata deci 10 ore de somn....ar cam trebui sa-mi ajunga,da de unde...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Buna seara,

Am ajuns si eu la birou dupa vizita la clinica de diabet. Sunt mai linistita un pic, cu glicemia merg spre bine.

In primul rand multumiri fetelor care au preluat stafeta, au facut capitol nou (Daconst ), au editat lista si au deschis cea cu datele de nastere.

Delia, frumos tare ai spus despre cum se invata iubirea de frate/de sora (ai un vot ), sincer m-a impresionat. Mi-am amintit si eu cum, mica fiind, cand ma intrebau ai mei daca vreau un fratior sau o surioara, si spuneam convinsa nu, nu, il arunc de la etaj daca apare (oare ce-or avea multi copii cu obsesia asta cu aruncatul "intrusului" pe geam? ). Din pacate nu a fost cazul de frati, mama dupa nasterea mea cumplit de dificila in care eram sa fim pierdute amandoua, nu a mai putut avea copii. Asa ca am fost copil unic, iar incepand de la o anumita varsta cred 14-15 ani si apoi toata viata am avut regretul asta, ca nu am langa mine un frate/ o sora sange din sangele meu, pe umarul caruia/careia sa ma sprijin la nevoie si reciproc. Cel mai mult mi-as fi dorit...un frate mai mare sa ma ocroteasca, sa fiu in gasca lui de prieteni...
Ai mare dreptate copilul/copiii de acasa trebuie pregatiti atent, cu rabdare si sinceritate, pentru primirea celui mic. Ada, Ali si celelalte mamici, aveti grija! Ada, chiar ma intereseaza ce a mai zis psihologa. Eu nu am alti copii proprii, ci doi "vitregi" (nu-mi place cum suna). Deja mama si bunica lor au inceput sa le picure otrava in urechi, ca atunci cand vor merge la tati nu vor maia avea camera lor, va fi camera lui bb. ca bb va plange mult si nu ii va lasa sa doarma. Fetita (6 ani) ne-a povestit, si a adaugat: dar noi o sa-i dam un toutou (jucarie de plus) cu care facem noi nani, si nu o sa mai planga bebe. Sufletel sincer de copil! Eu sunt convinsa ca in copii sunt rezerve nebanuite de dragoste si delicatete pentru fratiori, trebuie doar sa le canalizam atent sa iasa la iveala .

Hai ca iar m-au apucat peroratiile...
Ma duc sa pap de pranz si revin.

26 + X Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ned spune:

Fetelor asearaam fost la morfologie si e sigur baietel si are 540 g. Sunt f fericita ca e totul bine. Avem 2 problemute: ir-urile mari pe arterele uterine si placenta grad maturare II. Sper sa trecem si peste astea.

Felicitari si celorlalte gravidute care au si-au vazut bebeii la morfo.

In rest ma dor si pe mine articulatiile de la sold, nu numai pe voi.


21+
mutatia MTHFR 677 C>T si 1298 A>C heterozigota.
mutatia PAI-I -675 4G homozigota.
2 sarcini oprite din evolutie la 6-7 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Fetelor, m-am uitat la poze: declar ca toate avem burtici super-frumoase! Bumbi, ce diferenta e la tine intre prima si a 2 a sarcina, intr-adevar. Burtica e mai mare acum si o porti mai jos. Fiecare sarcina e unica.
Beatrice, impresionante poze de la eco, sa iti traiasca printesa, cum se apara ea cu manutza (si al meu a stat cu mainile pe fatza la morfo, nu le-a lasat jos nicicum).
Ali, pune poze, nu vrem sa vedem albumul tau gol!
Ada, ma bucur ca ai pus cateva kg pe tine, era cazul... e f. bine pt bebe iar tie iti sta foarte bine!

Aruba, Muraturica, Ned, bun venit in clubul durerilor de sold ! Am retinut faza cu mingea, Aruba, daca mai stiti alte remedii ziceti-mi si mie, ca in afara de perna intre picioare nu mai stiu (nici aia nu mai are efect, o tot schimb, ba mare, ba mica, oricum e mai bine decat fara). Incheieturile mainilor dor pe cineva? Pe mine cumplit, am inteles ca se numeste sindromul tunelului carpian sau cam asa ceva. Faptul ca petrec vreo 8 ore pe zi scriind la calculator nu ajuta deloc, iar noaptile ma dor cumplit,acum mai nou si in timpul zilei. Stop joc vaicareli!

Apropo de kg, in ultimele 2 saptamani am dat jos cate 500g pe saptamana, ma rog nu e mult si poate fi si eroare sa depinda de haine, etc. Dr. mi-a zis sa nu mai scad, ci sa iau din contra cate 500g pe saptamana maxim. Ai innebunit cucoana inca 6.5 kile de acum incolo? Glumesc eu, dar e din cauza regimului de diabet. Si dr. sunt suciti: o data imi zic trebuie sa mananci ca lumea sa nu creasca glicemia ca ii faci rau lui bebe, acum pai stai ca nu vrem sa scazi in greutate, tre sa mananci bine, sa pui. D-zeu sa-i mai inteleaga. Compromisul e sa mananc mai consistent, dar sa cresc concomitent insulina.

Fetelor care sunteti in saptamana 24 sau ati facut eco in sapt. 24, ce greutate are/avea bebelusul vostru? Tot ma framant ca al meu e prea mic: 620g la 23 sapt. 5 zile. Un dr. rezident mi-a spus ca din 100 de bebei al meu ar fi in treimea cu cei mai mici, dar la limita superioara a acesteia, si ca e in grafic (confuzie totala..).

Va pupicesc.

26 + X Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Buna fetele,

am citit si eu in diagonala ultimele pagini.Mie mi-a fost f utila cartea lui Francois Dolto, cand apare copilul, ea este psihanalista in Franta iar cartea asta este o comoara de idei si sfaturi pentru parinti catre copii.M-a scos de multe ori din incurcatura ...O am in format electronic si s-a reeditat la editura Trei.

Revin daca am timp, maine pleaca baietii in excursie si trebuie sa ii pregatesc.Slava Domnului ca dorm deja ca sa am liniste.

Apropo de somn: mie dupa masa de pranz mi se face invariabil somn si as dormi si in masina , oriumde ma aflu.
Am fost la niste cursuri de curand si atipeam pe scaun ca babele


Voi cat planuiti sa stati acasa in concediu cu bb?


Ile , mami de V si A ,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Buna fetelor. Nici eu nu am reusit sa intru pe site azi... cred ca a fost ceva defect. Sunt in pat in continuare, mai am mici intepaturi in burta, mai degraba inghionteli...chiar ma gandesc ca poate o simt pe bebelina care se agita. asa am avut senzatia de ieri inca. Parca am inceput sa o simt usor...
in rest, sper ca maine sa pot face ceva prin casa.
Ada, tu cand ai primit rezultatele preliminare la amniocenteza?
Bafta multa cu noul cabinet. Da-mi pe PM adresa si nr tau ca sigur voi avea nevoie de tine.
Hai sa va dau si eu ceva dragutz: uitati-va pe site la www.casatelas.com la sectiunea perdele pentru copii. Sa vedeti ce faine sunt. Si nu sunt scumpe.. Au si pernite si haine de pat si le fac la comanda.
fetelor, vreau sa va vad si eu burticile. cine imi da adresa si parola de pe picasa?


10 ani de incercari pentru a avea un BB
FIV 2 reusit decembrie 2011 Budapesta, dr Peter Kovacs

PAI 4G/5G homozigot, FXIII heterozigot, Tiroidita hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dannett spune:

Buna seara!
M-am uitat si eu la poze cu burtici si pe cea a lui Beatrice, cu bebe, am vazut-o. Tare simpatic cu manutza lui..
Dana, unde spuneai tu ca esti mare? Arati foarte bine asa.Te avantajeaza rochita.

23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ilenutza si Ioana, aveti pm.

Am uitat sa o felicit pe Ned pentru baietel.

Eu intentionez sa stau cu bebe acasa 40 de saptamani (9 luni), atat e o varianta de concediu aici, se poate si 50 de saptamani dar cu bani mai putini si nu imi convine. Poate si mai putin daca gasesc un post in invatamant din ianuarie 2013, dar nu prea cred. Bb va merge la cresa apoi (sau poate gasesc o bona convenabila...mira-m-as...)
Concediul se plateste 75% din salariul brut, in varianta de mai sus.
Perioada asta contine si prenatalul...de asta voi intra in prenatal cat mai tarziu posibil, prin iunie, sper sa fie totul bine sisa nu fie nevoie mai devreme.

26 + X Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

Mergi la inceput