Strengari 49 - Bv franqois,Tania!Hai Lady_X!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

gagicile
O iau cu cititul de la cap la coada ca altfel mi0e ca nu va mai ajung niciodata.

Monna, baga mare masaj la galma aia. Si eu am avut mereu dar masam galmele in serii de aprox 30 min si au trecut. E dureros dar, in umila mea parere, mai eficient decat mulsul. Sa treaca repede

Mada, stiu ce zici cu timpul.. e horror.. Incearca wrapul pt iesit afara daca nu sta in landou. Bafta

O chestie ce-am afalat-o azi: cica e absolut musai sa dormi 3 ore legate noaptea si 3 legate ziua sa fii sanatoasa si sa te simta si bebe bine. Acum mi se pare SF o chestie de genul dar sunt hotarata sa incerc incepand din seara asta.

Stie cineva ceva de pediatru din Buc Adriana Roman?

Ma bag la capitoulul 48 si revin (sper tot azi )

cu Gaza... >> AMR 3 saptamani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_cp spune:

Multumesc mult de tot pt complimente. Pupici multi de la Gaza!

Bubu, si eu la fel am patit cu sanii, insa noaptea in care am renuntat sa ma mai masez pt detensionare (eu preferam masatul ca era mai putin dureros decat mulsul si pt ca imi dispareau si nodulii).. aa, da, deci in noaptea in care am renuntat la masaj am udat tot patul.. mi-a curs lapte din ambii si dimineata erau f ok. De atunci, in fiecare noapte imi curg sanii destul de mult, dar macar nu mai tre sa fac eu nimic :) Incearca asa o noaptea, sa nu faci nimic.. poate sare natura in ajutor.
Vai ce dulce Serban!!!! Ce familie frumoasa


Wali , ce frumos zici tu acolo! Sa va bucurati de pitic!
Legat de uitare, eu o iau ca fiind normal. Uit tot, vb cu cineva si uit de unde am plecat, daramite sa imi amintesc ce am facut ieri..

Aredwynn, pt gurita mie mi-au recomandat din spital glicerina boraxata. Inca nu i-am dat cu nimic, astept sa pun si eu mana pe un pediatru..

Happy, de unde ai facut rost de sunete albe? Nu stiu dc am apucat sa-ti zic, o scumpete Alexia
Care e treaba cu suzeta? De ce sa nu ii dai? Eu ma feream dar dupa 2 zile si 2 nopti nedormite (ma rog, poate 3 ore legate) i-am cumparat suzeta insa fara sa ma interesez daca e bine sau rau. E de rau? De ce?

Ronina, DIa, Meg

Tala, te cuscra! Cum iti mai e cu hemoroizii? Multi pupici Matildei si lui David, mi-au dat lacrimile cand am citit ce i-a zis Matildei cu iubirea de acasa....

Supermami

Dara, cum iti e? Ce faci?

Ionela, nu plecaaa! Esti o zeita in ale alaptarii si sorbi fiecare cuvintel

Ma intrebaserati de Doula acu ceva timp.. Regret sa spun ca regeret ca am luat-o :) O sa va pove in detaliu dc vreti, dar nu e prioritate.

Prioritate e sa va multumesc, iarasi, mult de tot.. AM trecut prin stari oribile si doar citindu-va acum imi dau seama ca ar fi fost mult mai bine daca mi-as fi luat timp sa citesc mai mult mai demult. M-am jelit ca nu am mai putut intr-o noapte si le-am rugat pe asistente sa-i dea lp, ca muream de sani si sa-l ia la neonato sa dorm si eu nitel.. ma gandeam la JD cum zicea ea ca suntem femei, si nu amazoance (ma rog, interpretarea mea).. mare dreptate! M-am invinovatit pt atatea chestii de nu mai puteam sa fac nimic decat sa plang non stop. Acu o iau mai usor. Alaptez exclusiv, insa daca mai apar probleme grave (de genul sa suga lapte cu sange cum a fost in spital sa sa fiu treaaza de 40 de ore.. la revedere, lp scrie pe Gaza.. Il ador, insa are nevoie de mine cat mai senina, nu de mine perfecta. SI apropos, JOS CARTILE despre perfectiune :) Nu exista asa ceva, suntem oameni, nu masini!! :) Ce m-am schimbat, nu? :D

Am scris cam haotic, dar am ajus cat de cat la zi.

Apropos de uitat, am uitat ce vroiam sa va zic :( Legat de ce am auzit sau am experimentat.. Dar pe masura ce imi amintesc va scriu.

Pup "fetele mele", cum zice Chito, si sunt f fericita ca am 'picat' in odisee cu voi!

cu Gaza... >> AMR 3 saptamani!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ronina spune:

Magddalena: bine ai revenit! Din pacate nu stiu sa te sfatuiesc cu statul in landou, Bianca abia asteapta sa fie plimbata in el Wrap elastic parca zicea Dara ca e bun pt bebe mic.
Dana: ma bucur nespus sa te citesc din nou. Ai dreptate, mie una mi-au prins bine zilele din spital in care Bianca statea la neonatologie si mi-o aduceau doar cand eram apta pt ea. Ar fi fost pacat sa ma simt prost din cauza asta, trebuie sa constientizam cand ajunge sa fie prea mult de suportat inainte sa o facem de oaie.

Simt nevoia sa ma plang nitel, in seara asta a vomat Biancuta mea urat de tot, nu stiu de unde a iesit atat M-a facut leoarca pana la chiloti, a curs pe si pe langa perna de alaptat, pe ea, pe pat... de groaza Apoi mi-a fost frica sa-i mai dau sa suga, a leganat sotul la ea pana a adormit asa flamanda (ca presupun ca a varsat tot ce apucase sa suga) Maine sun pediatra, sper sa nu aibe nimic grav si de durata, mi-e groaza de bolile astea de reflux.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Dana, uite aici sunete albe https://docs.google.com/?authuser=0#folders/0B7zzZviLhA72NDYxYWEzMzEtN2FlNS00ODBlLWE2NzItN2FjNzI5OWM4Yzlh
vezi ca-s 2 foldere

Eu sunt curioasa de doula, cand ai timp de pove...si orice vrei sa ne pove.

A, suzeta previne SIDS, nu se stie bine de ce, dar previne. Mai merge data la somn, mai putin treaz. Cica ar fi indicat daca se poate nu in prima luna, pana se stabilizeaza suptul, ca ar suge cu buzele stranse la suzeta, spre interior, fata de buzele spre exterior la san. Unii mai au teama ca dupa aia nu se dezvata de suzeta asa de usor.

Eu sunt relativ mai bine, pe saraca Sovi am creierit-o pe parcurs pe ea ca la orice simptom nou mi-era teama ca nasc prea devreme, n-am voie anestezie cu Clexane sau ca natural am travaliu care nu progreseaza si se sufoca bebe pe canal - frici de-ale mele. Ma rog, la mine abia asteapta si socrii si parintii sa-mi spuna ca e vina mea ca nu stau numai in pat, cand ma duceam la cumparaturi ca de ce m-am dus...ca sa stau potolita in casa in pat pana nasc...pana si daca stau in fotoliu ma invinovatesc ca nu stau in pat...si ma mai mir ca-s cu capul.

Ronina, imi pare rau, a varsat cu jet? Parca citeam ca-i important daca-i de 3 ori dupa o masa si mai conteaza daca ia sau nu in greutate. Cred ca tre' sa fie teribil de impresionant si sa nu stii cum sa-i linistesti stomacelul. Cica uneori trece mai spre diversificare, dar oricum, exista mai multe metode. Altesa de la bulgarasi ii da bebelui Nexium si pare ok...bine, nu zic sa sari cu medicamentele, ci doar sa stii ca mai exista solutii in caz de ceva.

Beatrix de la bulgarasi zice ca in Belgia li se da Motilium pediatric pt. reflux. Zic doar just in case, ca sa cantaresti in fct. de ce-ti spune dr., dar oricum mai intai tre' sa vezi daca se repeta.



37+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

magddalena, eu as incerca sa port copilul, sa vad daca asa nu mai plange.

Eu voi incerca un wrap elastic si un sling cu inele (reglabil), sa vad cu care ma inteleg mai bine. As vrea ca pentru inceput sa o port in pozitia semi-inclinat. Pe ambele le gasesti aici http://www.poarta-ma.ro/ . Daca imi aduc aminte maine, iti mai dau cateva site-uri/blog-uri de unde te poti documenta.

Ronina, sper sa fie doar o exceptie!

Irina, 37+ cu Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monna3 spune:

Dana am facut masaj dar nu a ajutat, galme de alea de zici tu am avut si eu dar alea sunt de la canale infundate si la alea functioneaza masajul si compresele cu apa fierbinte. La ce am eu acum nu prea ajuta masajul. Tu nu-ti mai schimbi semnatura ca vad ca tot AMR 3 saptamani ai . Si eu vreau sa povesteti de doula . Suzeta i-am dat-o si eu la al meu si nu avem probleme cu alaptatul, oricum nu-i dau suzeta decat ca sa adoarma daca se trezeste cand il pun jos de la san. A... si de dat la neonatologie si eu l-am dat pe al meu de cateva ori cate 2-3 ore sa ma mai odihnesc si imi faceam mustrari de constiinta ca-l las acolo dar mi-au tot zis si asistentele ca trebuie sa ma odihnesc ca o sa fie mai greu acasa si mare dreptate au avut.
Mada ar trebui sa-ti iei un wrap sau sling s-o poti purta non stop pe printesica. Eu am wrap elastic dar nu l-am pus decat o data in el cand imi era lene sa mai car caruciorul dupa mine afara
Ronina uff.. sper sa fi fost doar un singur episod vomitatul si sa nu se mai repete. Si al meu vomita dar numai cand se agita dupa ce papa, ii curge cate putin. Cand am fost la pediatra a vomat putin cat il intorcea ea si mi-a zis ca atat timp cat ia in greutate si nu vomita foarte des nu ne facem inca griji.
Dara ma bucur ca esti mai bine, hai mai rezista putin

Eu am venit de la moasa si mi-a dat sa iau 7 zile Dicloxacillin 250 mg pt ca e un inceput de infectie. Cica ar trebui ca dupa 24 de ore sa dispara galma aia dar sa iau tratamentul 7 zile sa se curete infectia bine sa nu mai revina dupa. M-a ajutat si varza care am tot pus-o in sutien ca nu mi s-a inrosit sanul, nu am facut febra etc. Deci e bine ca am luat-o de la inceput si nu s-a agravat.


le: am mai pus si eu cateva pozici pe picasa


Monica, mami fericita de Cezar-Andrei (04.03.2012)

Povestea nasterii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dara76 spune:

Monna, merci, pai o sa rezist mai mult ca nu cred ca se vor termina invinovatirile odata cu nasterea.

Imi pare tare rau de mastita, sper sa se rezolve rapid, ca nu-i de joaca. Stiu ca mai ales ei pe-acolo nu se reped la antibiotice daca nu ar fi nevoie.

Chito, am uitat sa zic, la metode de stimulare: pompa. Pup si tin pumnii.



37+ Miruna Sanziana

*MTHFR C677T homozigot; PAI polimorfism 675 4G heterozigot; mutatia factorului XIII (G102T) V34L heterozigot // Clexane injectie 0.6 seara, Insulina, B12 metilat, acid folic metilat, Magne B6, Folowise, Cetebe, *

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SuperMami_1 spune:

Neata,
Ronina, imi pare rau, sper sa fie ceva temporar
Dana, si eu am trecut prin starile despre care vorbesti tu si te inteleg perfect, intr-adevar copilul are nevoie de o mama odihnita si linistita, iar daca nu merge cu alaptatul, treceti pe LP fara regrete...important e ca ai incercat. Lasa-i bebelului suzeta, daca e linistit cu ea...al meu nu a tinut deloc suzeta, o scuipa instant cand vedea ca nu da lapte, in schimb de biberon era efectiv indragostit
Monna, sa treaca cu medicamentul prescris,si pupam micutul Andi;am vazut noile poze


Miha, mamica fericita de Rares si 37+ cu bebe Vlad, zis si "Nuca"
AMR 1 saptamana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

Neata fetele,
azi m-am trezit mai bine, nu stiu cat tine caci am ceva treaba azi, am chemat a mea mama in ajutor sa faca vreo 3 feluri de mancare, asa in caz ca...
Inca nu ne-am hotarat daca sa stam pana saptamana viitoare sau nu cu cezariana. Cand vad atatia bebei frumosi in odisee parca nu mai am rabdare.
Totusi cu hemoroidul ala nu mai fac nimic momentan, dau tot cu crema si vad eu, oricum sta pe loc.
Ce am de la un timp in sarcina e transpiratia abundenta pe timpul noptii si uite asa ma trezesc cu gatul si parul fleasca si dureri de cap

Ronina eu zic ca sunt multi bebei care mai au episoade din astea de voma dar nu cred ca e ceva de speriat. Am 6 nepoti si la toti am observat astfel de episoade fara a avea ceva grav. Pup fetita scumpa

Dana chiar ma gandeam cat de bine e totusi la noi ca nu sta copilul in camera cu mamica. Aici nu e separat maternitate si se iau masuri de precautie mai drastice. Adica ma duc eu si alaptez la 3 ore si nu il aduc ei la salon, desi au saloane super curate renovate curand chiar.
Asa ca e binevenita odihna in spital. Bafta cu Gazulici , am reusit sa vad si eu pozele in sfarsit.

Mai stie cineva ceva de Lelu?

Multumesc Bunului Dumnezeu!
38+ Victor Gabriel

AMR 6 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinaelena spune:

Lumea se fereste de suzeta, pentru ca mai tarziu e greu sa scapi de ea. Si sunt total de acord, dar eu am cedat si am folosit-o.. si de cate ori m-a salvat! Am scapat de ea pe la 2 ani si 1-2 luni. O perioada i-am dus dorul desi copilul a uitat repede de ea.

Irina, 37+ cu Maria

Mergi la inceput