Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (61)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Oana, cred ca numai noi 2 ne conversam azi pe DC, se plangeau fetele pe FB ca nu le merge.
Cum sunteti cu mucii?

A luat Cosmin un pui de Amstaf( nici nu stiu cum se scrie). Eu o voiam inapoi pe cateaua noastra Akita, dar nu cred ca va mai renunta tatal meu la ea.

Eu incep sa am cosmaruri cu cresa. Teoretic in 2 aprilie ar tb sa inceapa, dar incep sa gasesc diferite motive sa nu mearga...

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit un anisor!!!

MI 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Paula - felicitari pt casa!
Va merge la aceeasi cresa cu Raisa?
Cresa - sunt avantaje, dar si dezavantaje.. asa ca nu stiu cum sa te imbarbatez, tu trebuie sa pui in balanta si sa vezi in ce parte inlcina..

*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010) si www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxvmaz2dwoj.png" target="_blank">21+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

paula, mersi de intrebare...suntem tot mai bine...Filip a facut ieri doar un kk, de dimi...azi de dimi iar un kk...asa, placinta, dar nu mai e apos, e spre normal...cum era normal la el, pt ca el nu face kk din ala ca si carnatu(scuzati descrierea)...

eu inca putin ametita, si tre sa fug dupa Eric la gradi...mi-e putin groaza, sper sa nu ma apuce raul pe masina...dar 'partea pozitiva' e ca am ajuns la 52 kile...cat aveam inainte de nasterea lui Eric...

esti mortala, Paula...tu deja ai caine... faci ca si motociclistii care isi iau inainte casca, apoi motocicleta...

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
POZE CU PRINTISORII 2012...


Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Mihaela, din pacate nu e aceeasi cresa la care merge Raisa. Stam in cartiere diferite, si desi initial am zis ca il duc la aceeasi cresa, am hotarat ca e mult prea greu pt noi sa mergem acolo. Ideea e ca ar tb sa mergem cu masina dupa el si nu prea avem cum sa facem asta dupamasa.

Sper sa fie totul ok.
Mi-e un pic frica de racelile repetate, dar ma imbarbatez ca oricum vom trece prin asta, mai devreme si mai tarziu.
Mi-e teama ca nu se vor ocupa cum tb de copilul meu, dar banuiesc ca o sa-mi dau seama dupa comportamnetul lui ca ceva nu e ok.
Mi-e teama ca nu o sa i se dea de mancare
Mi-e teama ca nu o sa-l schimbe la timp de pampers
Mi-e teama ca nu o sa vb nimeni cu el si ca o sa-l lase sa planga.
Mai sunt inca multe, dar mi-e teama sa ma gandesc la ele

Paula, mamica Raul Ionut, nascut la 24.07.2010
Am implinit un anisor!!!

MI 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle1981 spune:

Din pacate pana nu incep sa vorbeasca si sa ne spuna ce si cum e la cresa, asa e, stam cu indoiala. Dar cati copilasi sunt in grupa? Si cate educatoare/ ingrijitoare?
De ex. la Bianca la masa o lasa sa manance singura (iar acasa ii dadeam eu), ii mai dadeau si ele, dar acum nu mai accepta sa fie hranita. Deci ce mananca aia e. La inceput ramanea flamanda, o aduceam acasa si mai manca o portie. Dar in timp s-a obisnuit, acum nu mai varsa din lingura, reuseste sa manance singura.
Il testezi cu mancare cand il aduci acasa. Presupun ca la inceput il lasi 4 ore, nu?
Cu schimbatul si eu am patit sa o iau cu pampersul plin dar altfel o schimba, nu e problema. Ma indoiesc ca ii lasa uzi multa vreme. Poti socoti cati pampers s-au consumat pe o saptamana si asa vezi.. Eventual le dai indicatii sa il schimbe de 3-4 ori pe zi, plus cand face kk.
La partea cu plansul, eu zic ca educatoarele au abilitati didactice si experienta si vor sti cum sa gestioneze astfel de crize. La noi Bianca a devenit mai plangacioasa ca asa i-a vazut pe ceilalti copilasi, ca ea era mai linistita (deci la noi e un efect advers miorlaiala asta fara sens).
Cu virusii, off, sa ne rugam ca nu va avea complicatii, sa isi capete imunitatea cat mai repede (cateva luni tot dureaza asa ca inarmeaza-te cu rabdare). I-ai dat ceva preventiv?

*************************
Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/ffa0jvmdze07utwv.png" target="_blank">Bianca Maria (04.08.2010) si www.pregnancy-duedate.com/tickers/rinqxxxvmaz2dwoj.png" target="_blank">21+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Buna ziua, mamici!

Histamina, felicitari pentru bursa si multa sanantate pt strumf!

Paula, sa stapaniti sanatosi casuta! Si cainele. Dai de abut ? Pana la urma unde ati luat?
Apropo de stalpi de inalta tensiune, am vazut mai demult un film insirat din realitate cum un baietel s-a imbolnavit de cancer din aceasta cauza...

Eladea, ma bucur ca sunteti mai bine.


de Solnushka Natali - 13.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Eu imi vreau copilul cuminte si intelegator inapoi.
De vineri incoace zici ca mi-a schimbat cineva copilul... Nu ne mai intelegem neam cu ea. Nimic nu mai functioneaza la crize. Acasa de cele mai multe ori, dupa explicatii si alte negocieri esuate, o ignor si pana la urma isi gaseste altceva de facut, dar afara sau in magazine nu pot sa stau dupa ea...
Vineri am fost impreuna la cumparaturi. Nu vroia nici in caruciorul de cuparaturi, nici in brate sa terminam mai repede. Se zvarcolea sa ajunga pe jos. Cum o puneam jos, cum o lua la picior sa fuga de noi. Mai si protesta (a se intelege tipa) sa nu venim dupa ea. La un moment dat a luat si o cazatura de si-a spart si buza (i se umflase mama, mama).
In concluzie, nu cred ca o s-o mai iau prea curand la cumparaturi.


de Solnushka Natali - 13.07.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cris2010

Paula, sa stapaniti sanatosi casuta! Si cainele. Dai de abut ? Pana la urma unde ati luat?
Apropo de stalpi de inalta tensiune, am vazut mai demult un film insirat din realitate cum un baietel s-a imbolnavit de cancer din aceasta cauza...


de Solnushka Natali - 13.07.2010


Paula sa stapaniti sanatosi casuta si a fiti feiciti in ea....Sa o umpleti numai cu amintiri frumoase

Si eu cunosc un caz ...o familie care si-au luat casa la 5 m de stalp de tensiune si in 3-4 ani ea a facut cancer si din pacate nu mai este printre noi....Si eu as opta sa fiu cat mai departe de stalpi de tensiune

Iuliana mami fericita de nazdravan Tudor
19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Cris2010

Eu imi vreau copilul cuminte si intelegator inapoi.
De vineri incoace zici ca mi-a schimbat cineva copilul... Nu ne mai intelegem neam cu ea. Nimic nu mai functioneaza la crize. Acasa de cele mai multe ori, dupa explicatii si alte negocieri esuate, o ignor si pana la urma isi gaseste altceva de facut, dar afara sau in magazine nu pot sa stau dupa ea...
Vineri am fost impreuna la cumparaturi. Nu vroia nici in caruciorul de cuparaturi, nici in brate sa terminam mai repede. Se zvarcolea sa ajunga pe jos. Cum o puneam jos, cum o lua la picior sa fuga de noi. Mai si protesta (a se intelege tipa) sa nu venim dupa ea. La un moment dat a luat si o cazatura de si-a spart si buza (i se umflase mama, mama).
In concluzie, nu cred ca o s-o mai iau prea curand la cumparaturi.


de Solnushka Natali - 13.07.2010


Noi de cate ori mergem la cumparaturi il tinem numai in cos pentru ca nu vreau sa dea de gustul alergarii prin magazine....Dar, primul lucru pe care il fac cand intru in magazin merg la raionul de jucarii si ii pun 1-2 jucarii in cos si apoi la raionul de carti de unde ii dau o carte de aceea cu sunete de animale....Cat suntem in magazin trebuie sa aiba o ocupatie...iar la raionul de fructe obligatoriu ii dau struguri.....
La plecare le las pe toate la casa fara sa le cumpar ...Astea sunt doar pentru distractia din magazin. La noi functioneaza de minune

Iuliana mami fericita de nazdravan Tudor
19+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris2010 spune:

Denisa, ma bucur tare mult sa aud ca Vladut e bine!

Crispro, eu am incercat sa deschid fisierul cu formularul si-mi zice ca e stricat.


de Solnushka Natali - 13.07.2010

Mergi la inceput